Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 15:16 Bu haber 3667 kez okundu
 
Muz riskli yeni hedef Pitaya
Manavgat’ta 2019 yılı rakamlarına göre 6 bin dekarda 39 bin ton muz üretildiğini 2020 yılı sonunda da muz ekim alanının 15 bin dekara ulaşacağını belirten Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, İzmir’den Hatay’a kadar kıyı şeridinde muz üretiminde büyük bir artış yaşandığını ve 2020 yılı sonu ile 800 bin ton muz üretileceğini belirterek, “Bu da ihracat yapılmasının zorlukları olan bu üretimin iç tüketime yeteceğini rakamlarla bize göstermektedir. Yani ürün yığılması riski taşımaktadır” dedi. Boztaş yaşanabilecek sıkıntıları aşmak için ürün çeşitliliğine gidilmesi gerektiğine vurgu yaparak, Manavgat’ın tropikal meyvelerin yetiştirilmesinde uygun bir floraya sahip olduğunu belirterek yatırımcıları Pitaya (Ejder Meyvesi) üretimine teşvik etti.
EKONOMİ Haberi
Muz riskli yeni hedef Pitaya

Turizm sektörüne bağımlı Manavgat ekonomisi, özellikle bu yıl yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Ekonomide turizme bağımlılığı en aza indirmeye çalışan MATSO, başta tarım olmak üzere diğer sektörlerinde gelişmesi için başlattığı çalışmalara bir yenisini ekledi. Manavgat Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) bu yılın sonlarına doğru hayata geçmesi beklenirken, Manavgat’ta tarım ürünlerinin çeşitlendirilmesi ile Manavgat ekonomisini canlandırmayı hedefleyen MATSO, muz üretiminin ardından bu sefer de yatırımcıları Pitaya (Ejder Meyvesi) üretmeye teşvik ediyor.

MATSO binasında basın toplantısı düzenleyen MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, MATSO tarafından hazırlanan Ejder Meyvesi (Pitaya) Yetiştiriciliği Raporu’nu kamuoyuna tanıttı.

Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının sıkı sıkıya uyulduğu basın toplantısına basın mensuplarının yanı sıra üreticiler ve yatırımcılar da katıldı.

Covid-19 salgınına rağmen oda olarak her türlü önlemi alarak çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, “Tek gayemiz Odamızın vizyonu da olan Üyesi Mutlu Bir Oda Ekonomisi Güçlü Bir Manavgat’tır. Bu vizyonun verdiği istikamet doğrultusunda hedeflerimizi, yol haritamızı belirliyor, çalışmalarımızı kararlı bir şekilde hayata geçiriyoruz” dedi.

Hem kent ekonomisinin hem de üyelerinin daha güçlü ve büyüyen bir yapıya ulaşması için yeni yatırım alanların desteklenmesi gerektiğini ifade eden Boztaş, bu yöndeki faaliyetlere de büyük önem verdiklerini söyledi. Boztaş, “İlçe ekonomisinin çeşitlendirilmesi turizm, tarım, üniversite, sanayi ve bunlara bağlı gelişen ticaret işte o zaman ekonomimizi krizlere karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar” dedi.

MANAVGAT OSB YILSONUNDA

Manavgat Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için çalışmaların sonuna geldiklerini belirten Boztaş, “Kurulmasına onay verilen Manavgat Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce hayata geçirilmesinin son aşamasındayız, bu yılın sonuna doğru hayata geçeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Sosyo-kültürel ve ekonomik gelişmenin bir ayağı olan eğitimde de Manavgat Üniversitesi’nin kurulmasının önemine vurgu yapan Boztaş, Manavgat MTSO Turizm Fakültesi’ni Manavgat’a kazandırdıklarını da hatırlattı.

MUZ ÜRETİMİNDE RİSK

Manavgat’ın kadim sektörlerinden olan tarım sektörüne de önem verdiklerini vurgulayan Boztaş, “Manavgat ekonomimize her zaman ve her şartta omuz veren tarım sektörünü de unutmuş değiliz. Kadim sektörümüz, göz bebeğimiz tarım her daim gündemimizde olmuş ve olmaya devam edecektir. Pandemi sonrası turizm sektörüyle ilgili; pazar çeşitliliği, alternatif turizm aktiviteleri ve sezonun süresinin uzatılması hedeflerimiz arasındadır. Güçlü bir ekonomi için tarım sektörü, güçlü bir tarım sektörü için de ürün çeşitliliği son derece hayati önem taşımaktadır” dedi.

Boztaş, “MATSO olarak ekonomiye katacağı artı değer, yeni yatırım alanları, istihdam yapısının güçlendirilmesi, kırılgan ve riskli bir ekonominin önüne set olmak, dengeli bir iktisadi yapı için tüm sektörlerde çarkların dönmesi için ürün çeşitlenmesine dikkatleri çektik ve çekmeye devam ediyoruz.

Tarımda geleneksel ürünlerin dışında ürün çeşitlenmesindeki yolculuğumuzu muz ile başlattık ve muz yatırımlarına dikkatleri çekerek muz üretiminde Manavgat olarak büyük yol aldık. 2014 yılında 21 dekarda 136 ton muz üretimi yapılırken 2019 yılı sonunda bu rakamlar 6.000 dekarda 39.000 tona ulaşan muz üretimi 2020 yılı sonu itibariyle 15 bin dekara ulaşacaktır.

Sadece kentimizde muzda ulaşılan bu seviye aynı zamanda İzmir’den Hatay’a kadar tüm kıyı bölgelerde büyük bir artış göstererek yaşanmaktadır. 2020 yılı itibariyle yaklaşık 800 bin ton muz üretimi gerçekleşeceği varsayılmaktadır.

Bu da ihracat yapılmasının zorlukları olan bu üretimin iç tüketime yeteceğini rakamlarla bize göstermektedir. Yani ürün yığılması riski taşımaktadır” dedi.

POPÜLERLİĞİ ARTAN BİR MEYVE: PİTAYA

Muzda yaşanabilecek ürün riskini dağıtmak, yeni yatırım alanları açmak, yeni hedeflere adım atmak ve yeni ürünlerin yatırımları ile ürün çeşitliliğini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Ahmet Boztaş, “Tropikal meyve alanında merkez olacağına inandığımız Manavgat’ta, muz, ejder meyvesi, avokado, çilek, mango yetiştiriciliği için uygun bir bölgedir.

Yatırımcılar yol göstermesi için Ejder Meyvesi (Pitaya) Yetiştiriciliği Raporu’nu Oda olarak hazırladık.

Raporda ejder meyvesinin yetiştirme ve iklim koşullarına, katma değer yaratan özelliklerine, dış Pazar durumuna, yatırım ve işletme maliyetlerine kadar yatırımcının aradığı birçok bilgiye yer verdik.

Ülkemizde ve Bölgemizde Ejder Meyvesi (Pitaya) Üretim Avantajı

Ejder meyvesi, karşımızda yatırımcıya avantajlar sunan bir ürün olarak karşımızda durmaktadır.

Ejder meyvesi dünya çapında, hem görüntüsüyle hem de besin içeriği açısından gittikçe popülerliğini arttıran bir meyvedir.

Ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da yeni tanınmaya başlayan bu meyve için, ülkemizde üretiminin en büyük avantajı uluslar arası pazarlara yakınlık olmasıdır.

Genelde Uzakdoğu ülkelerinde yoğunlaşan üretim nedeniyle Avrupa ve Rusya pazarı, taze ve kaliteli meyvelere ulaşmakta zorlanıyor. Ejder meyvesinin lojistik olarak gemi yolculuğu ile sağlanmaktadır. Dış görünüşünde ve tadında büyük kayıplar yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için hava yolu tercih edildiğinde mesafe uzun olduğu için maliyeti yükselmektedir.

Ülkemizde ise lojistik avantajları sayesinde Rusya’ya, Ortadoğu’ya Avrupa’ nın her yerine taze ve ekonomik şekilde ulaştırmak mümkündür.

Bu sayede yerli üretim Pitaya, yurtdışı pazarında görüntüsüyle ve lezzetiyle Uzakdoğulu rakiplerini geride bırakacak özelliği taşımaktadır” dedi.

Pitaya’nın arz-talep ve piyasa değeri hakkında da bilgi veren Boztaş, “Pitaya meyvesi Katar, Dubai, İran, Azerbaycan, KKTC, Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda’dan talep görmektedir.  Üretilen meyvelerin 85’i (350g ve üstü) Avrupa’ ya ihraç edilmektedir. Pitaya meyvesine olan talep bize gösteriyor ki, arz-talep dengesi uzun yıllar üretici lehine olacaktır.              

Ejder meyvesi dikimden sonra 3.yılda ticarileşen ve üretime geçtikten sonra 3.yılın sonunda 10 bin ila 15 bin arası meyve vererek, ekonomik olarak yatırımı amorti eden bir üründür.

Pitaya üreticileri, iç pazara yaptıkları satışlarda gramaja göre 5-15 TL aralığında satış yapmaktadırlar. İhraç edilecek pitayaların ise minimum ağırlığı 350 g olmalıdır. 350-650 gram aralığındaki pitayalar yurt dışında ilgi görmektedir.

Dış pazarda, özellikle Avrupa’da perakende olarak marketlerde adet fiyatları ortalama 8 Euro bandında satışa sunulmaktadır” dedi.

YATIRIMCIYA DEVLET DESTEĞİ

Muz yetiştiriciliğinde olduğu gibi Pitaya yetiştiriciliğinde de devlet desteği olduğuna dikkat çeken Boztaş, “Ejder Meyvesi yetiştiriciliğinde Ziraat Bankası aracılığı ile 50 sübvanse edilen yatırım kredi teşviği bulunmaktadır. Sertifikalı fidan kullanımı, genç girişimci, kadın girişimci koşullarını sağlayan yatırımcılara 50 faiz indirimine; ek indirimler de sağlanmaktadır.

Manavgat olarak, ejder meyvesi alanında, yatırımlarda daha yolun başındayız. Şu anda aramızda bu alanda yatırımları olan çok değerli iş insanlarımız bulunmaktadır. Yatırımlar için, ekonomimize verdikleri destek için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Bugünden sonra yatırımcılarımızın katkılarıyla, raporumuzun katkılarıyla ejder meyvesi üretiminde de ilçemizin söz sahibi olacağını, piyasaya damgasını vuracağını düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Muz, riskli, yeni, hedef, Pitaya,
Yorumlar
Haber Yazılımı