Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 12:51 Bu haber 2073 kez okundu
 
Müslüman olarak Derya adını aldı
Manavgat'ta yaşayan 26 yaşındaki Azerbaycan uyruklu Rus Anna MAÇAVARIANI, İslamı seçerek Müslüman oldu. Adını 'Derya' olarak değiştiren Anna için, Manavgat Müftülüğü'nde ihtida töreni düzenlendi.
YAŞAM Haberi
Müslüman olarak Derya adını aldı

İslamiyeti araştırması sonucu Müslüman olmak isteyen Azerbaycan vatandaşı Anna için Manavgat Müftülüğü'nde ihtida merasimi düzenlendi. Kur'an-ı Kerim okunarak başlayan ihtida merasiminde Anna MAÇAVARIANI'a Manavgat İlçe Müftüsü Abdullah EROĞLU tarafından İslamiyet hakkında bilgiler verildi.

Müftü EROĞLU, “Biz Müslümanlar bütün peygamberlerin Allah tarafından gönderildiğini kabul ederiz. Hepsinin hak olduğuna inanırız. Son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)'dır. Peygamberimize Allah tarafından vahyedilen Kur'an-ı Kerim, son ilahi kitaptır. O'nda bildirilenlerin bütününe şeksiz, şüphesiz inanırız. Meleklerin, kaza ve kaderin, öldükten sonra dirilmenin ve hesabın yani ahiret gününün varlığını tasdik ederiz. İslâm'a girmek; Allah'a, Muhammed Mustafa (s.a.s)'in Allah'ın kulu, peygamberi olduğuna ve onun Allah katından getirdiklerinin tamamına inanmakla olur. Bizler bu inancı ‘Kelime-i Şehadet' ile dile getiririz. Şimdi sizin kelime-i şehadeti ikrarınıza ve Müslüman oluşunuza şahitlik edeceğiz” dedi.
EROĞLU'nun konuşmasının ardından Anna, Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.  İsmini değiştirmek istediğini belirten Anna yeni isminin 'Derya' olmasını istedi. Daha sonra ihtida belgesini Derya'ya takdim eden Manavgat İlçe Müftüsü EROĞLU, Müslüman olmasından dolayı kendisini tebrik ederek Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Rusça mealli Kur'an-ı Kerim, Peygamber Efendimizin Hayatı ve İslam Dini Hakkında bilgiler içeren çeşitli kitaplar hediye etti. İlçe Müftüsü Eroğlu'nun duasıyla merasim sona erdi.

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Müslüman, olarak, Derya, adını, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı