Haber Detayı
25 Haziran 2018 - Pazartesi 01:07 Bu haber 4639 kez okundu
 
Millet ‘Devam’ dedi
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 52.5 oy alan Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeninden Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhur İttifakı Antalya’da yüzde 42.7 oy alırken, Manavgat’tan da yüzde 44,9 oy aldı. Milletvekilliği seçimlerinde ise Antalya’dan 6 Ak Parti, 5 CHP, 3 İyi Parti, 1 MHP ve 1 HDP milletvekili seçilirken, Manavgatlı adaylardan Ak Parti adayı İbrahim Aydın ve İyi Parti adayı Tuba Vural Çokal seçimi kazanan milletvekilleri oldu. Seçim zaferinin ardından Ak Partililer Manavgat caddelerinde konvoy oluştururken, Ak Parti Milletvekili İbrahim Aydın ve Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz Cumhuriyet Meydanı’nda teşekkür konuşması yaptı. Aydın, “Siz görevinizi yaptınız artık sıra bizde” dedi.
SİYASET Haberi
Millet ‘Devam’ dedi

Cumhurbaşkanlığı seçimleri kesin olmayan sonuçlarına göre Cumhur İttifakı olarak yüzde 52.5 oy alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni Cumhurbaşkanlığı Sisteminde yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 30.7’de kalırken, İyi Parti adayı Meral Akşener ise 7.41 oy alarak, yüzde 8.15 oy alan Selahattin Demirtaş’ın ardında yer aldı. Antalya’da Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 42.7 oy alırken, CHP Adayı İnce yüzde 38.8, İyi Parti adayı Akşener yüzde 13.5 oy aldı. Manavgat’ta ise Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 44.9, CHP adayı İnce yüzde 38.2, İyi Parti adayı Akşener yüzde 14 oy aldı.

27. Dönem Milletvekili seçimlerinde ise Cumhur İttifakı yüzde 53,6 oy alarak meclise 341 milletvekili gönderirken, Millet İttifakı yüzde 34.2 oy alarak meclise 192 milletvekili gönderdi. HDP ise aldığı yüzde 11.3 ile mecliste 67 sandalyenin sahibi oldu. Milletvekilliği seçimlerinde Antalya’da Cumhur İttifakı yüzde 44.6 (Ak Parti 34.4-MHP 10.1), Millet İttifakı yüzde 47.6 (CHP 29,4-İyi Parti 17.1-SP 0.95), HDP ise 7.11 oy alırken; Ak Parti 6, CHP 5, İyi Parti 3, MHP 1 ve HDP’de 1 milletvekilini Ankara’ya gönderdi. Manavgat’ta oy dağılımı ise şöyle; Ak Parti yüzde 32.7, MHP yüzde 13.6, CHP yüzde 28.8, İyi Parti yüzde 17.7, SP yüzde 0.7

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi ve Milletvekili Seçimlerinde Ak Parti’nin yeninden ilk parti olması nedeniyle Manavgatlı Ak Partililer seçim zaferini Manavgat’ın cadde ve sokaklarında coşkuyla kutladı. Uzun araç konvoyları yer yer trafiği kitlerken, Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ve Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Öz Cumhuriyet Meydanı’nda partililere bir teşekkür konuşması yaptı. Ak Parti Milletvekili Aydın yüzde 44 oy ile Ak Parti’nin Manavgat’ta birinci parti olduğuna vurgu yaparak, Manavgat halkının seçimde üzerine düşen görevi yerine getirdiğini, artık görevin kendilerinde olduğunu ve ülkeyi daha iyi bir yere getirmek için mecliste üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi. Hem ilçe başkanı Öz hem de milletvekili Aydın konuşmaları sırasında MHP’li seçmenlere teşekkür ederek, Cumhur İttifakının daha güçlü bir şekilde devam edeceğini ifade ettiler. Konuşmaların ardından havai fişek atılırken, partililerin araç konvoyları gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

27. DÖNEM ANTALYA MİLLETVEKİLLERİ:

Mevlüt Çavuşoğlu (Ak Parti)

62, 64 ve 65. Hükümet dönemlerinde Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Mevlüt Çavuşoğlu Ak Parti 1.sıra adayı olarak 27. Dönem Milletvekilliğini kazandı.

Mustafa Köse (Ak Parti)

Ak Parti Antalya İl Başkanlığı yapan Mustafa Köse geçen dönemin ardından bu dönemde Ak Parti 2.sıra milletvekili olarak Antalya’yı temsil edecek.

Sena Nur Çelik (Ak Parti)

Alanyalı olan ve ilk defa 26. Dönem Milletvekili olarak görev yapan Sena Nur Çelik, Ak Parti 3.sıra milletvekili olarak Antalya’yı temsil edecek.

İbrahim Aydın (Ak Parti)

Muğla ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görevlerini yapan Ak Parti 4.sıra milletvekili Manavgatlı İbrahim Aydın, 26. Dönemin ardından 27. Dönemde de Antalya’yı temsil edecek.

Atay Uslu (Ak Parti)

Çeşitli ilçelerde kaymakamlık görevlerini yapmış ve eski Van Vali yardımcısı görevini üstlenmiş olan Atay Uslu, 26. Dönemin ardından 27. Dönemde de Ak Parti’nin 5.sıra adayı olarak meclise gitmeye hak kazandı.

Kemal Çelik (Ak Parti)

26. Dönem MHP Antalya Milletvekili ve MHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan ancak 2 Haziran 2015’de MHP’den ayrılan Kemal Çelik, Ak Parti 6.sıra milletvekili olarak Antalya’yı mecliste temsil edecek.

Deniz Baykal (CHP)

CHP-MSP koalisyon hükümetinde Maliye Bakanlığı, 1978’de de CHP Ecevit Hükümetinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yapmış olan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP’nin Antalya 1.sıra milletvekili olarak yeninden seçildi.

Çetin Osman Budak (CHP)

ATSO Başkanlığı yapan ve 26. Dönemde CHP milletvekili olan Çetin Osman Budak, 27. Dönemde de CHP 2.sıra milletvekili olarak meclise gitmeye hak kazandı.

Rafet Zeybek (CHP)

9 yıl Antalya Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Rafet Zeybek, CHP 3.sıra milletvekili olarak 27. Dönemde mecliste görev yapacak.

Aydın Özer (CHP)

Kumluca CHP’de çeşitli görevlerde bulunan ve belediye başkanlığı adaylığı bulunan Aydın Özer partisinin 4.sıra milletvekili adayı olarak Antalya’yı mecliste temsil edecek.

Cavit Arı (CHP)

Eski CHP il başkanlarından Cavit Arı partisinin 5.sıra milletvekili adayı olarak Antalya’yı mecliste temsil edecek.

Feridun Bahşi (İYİ)

Ceza hakimi olan İyi Parti 1.sıra milletvekili adayı Feridun Bahşi 27. Dönemde Antalya’yı Ankara’da temsil edecek isimlerden biri olma hakkını kazandı.

Hasan Subaşı (İYİ)

DYP’nin eski Antalya Belediye Başkanlarından Hasan Subaşı İyi Parti’nin 2.sıra 27. Dönem milletvekili adayları olarak meclise gitmeye hak kazandı.

Tuba Vural Çokal (İYİ)

Emekli Noter Altunay’ın ve emekli hazine avukatı Günay Vural’ın kızı olan Manavgatlı Tuba Vural Çokal, İyi Parti’nin 3.sıra milletvekili adayı olarak Antalya’dan meclise milletvekili olarak gitme hakkını kazandı.

Abdurrahman Başkan (MHP)

MHP eski İstanbul İl Başkanlarından Abdurrahman Başkan MHP’nin 1.sıra adayı olarak mecliste Antalya’yı temsil edecek.

Kemal Bülbül (HDP)

Pir Sultan Abdal Derneği’nin eski genel başkanlarından olan Kemal Bülbül, Antalya’dan HDP milletvekili seçildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Millet, ‘Devam’, dedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı