Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 20:22 Bu haber 4388 kez okundu
 
Meyve ağaçlarında budama eğitim seferberliği
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Manavgat, Alanya, Döşemealtı, Serik ve Kaş'ta gerçekleştirdiği meyve budama eğitimlerini 19 ilçenin tamamında tamamlamayı hedefliyor.
EĞİTİM Haberi
Meyve ağaçlarında budama eğitim seferberliği

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, zeytin, nar, elma, şeftali, kayısı, pikan cevizi gibi meyvelerde budama eğitim seferberliği başlattı.
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “İl Müdürlüğü olarak tarımsal verimin artırılması, üretimde kalitenin korunması ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir tarım bırakmak için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Sahip olduğu iklim koşulları ve eşsiz coğrafyası sayesinde Antalya ilimizde birçok meyve ve sebze türü yetiştirilebilmektedir. Tahıl üretiminden tropik meyve üretimine kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ve 19 ilçesiyle tarımda iddialı olan ilimizde meyvecilik üreticilerimiz için önemli bir gelir kapılarından birisidir. Meyve ağaçları çok yıllık bitkiler olduğu için dikimden itibaren doğru yapılacak yanlışlar ileriki yıllarda üretimde verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yanlışların yapılmaması için il müdürlüğü olarak Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubemiz ve 19 İlçe Müdürlüğümüz iş birliği ile “Meyve Ağaçlarında Budama Eğitim Seferberliği”ni başlattık. Bu güne kadar Alanya, Döşemealtı, Serik, Manavgat, ve Kaş ilçelerinde yaptığımız uygulamalı eğitimler ile üreticilerimize budamanın önemi, budama nasıl yapılır gibi konularında yanı sıra üreticilerimizin budama yaparken yaptıkları yanlışları anlattık ve uygulamalı olarak doğru budama uygulamasının nasıl yapıldığını yerinde gösterdik. Üreticilerimiz budama ile ilgili öğrenmek istediklerini ve daha iyi budama yapmak için nelere dikkat etmeleri gerektiğini sorarak öğrendiler. Verilen eğitimden çok memnun kala üreticilerimiz budama yaparken yaptıkları yanlışların ne olduğunu öğrendiklerini, doğru budama uygulaması yaparak ağaçlardan daha çok verim alacaklarını, bu tarz uygulamaları eğitimlerin kendileri için çok önemli olduğunu belirttiler. Mart sonuna kadar devam edecek olan Uygulamalı Budama Eğitimleri ile 19 ilçenin tamamında bu eğitimler verilmiş olacak” denildi.
Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Meyve, ağaçlarında, budama, eğitim, seferberliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı