Haber Detayı
17 Temmuz 2018 - Salı 09:48 Bu haber 7295 kez okundu
 
Meydanda al bayrak denizi
Hain terör örgütü FETÖ mensuplarının 15 Temmuz 2016’da kalkıştıkları darbe girişiminin 2. yıldönümünde, yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da 15 Temmuz Şehitleri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla anıldı. 7’den 70’e Manavgatlıların doldurduğu meydan renkli görüntülere sahne olurken, AKM’den Cumhuriyet Meydanı’na gerçekleştirilen Milli Birlik Yürüyüşünde yeni evlenen Usel çifti gelin ve damatlıkla yürüyüşe katıldı. Yürüyüşte demokrasi şehidi Mahir Ayabak’ın kardeşi Ömer Ayabak da Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ile birlikte yürüdü.
GÜNDEM Haberi
Meydanda al bayrak denizi

 

Hain terör örgütü FETÖ mensuplarının 15 Temmuz 2016’da kalkıştıkları darbe girişiminin 2. yıldönümünde, yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da 15 Temmuz Şehitleri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla anıldı. 7’den 70’e Manavgatlıların doldurduğu meydan renkli görüntülere sahne olurken, AKM’den Cumhuriyet Meydanı’na gerçekleştirilen Milli Birlik Yürüyüşünde yeni evlenen Usel çifti gelin ve damatlıkla yürüyüşe katıldı. Yürüyüşte demokrasi şehidi Mahir Ayabak’ın kardeşi Ömer Ayabak da Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ile birlikte yürüdü.

15 Temmuz Şehitleri Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında yurt genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Pazar günü akşam saat 20:30’da Atatürk Kültür Merkezi’nden Halk Eğitim Merkezi Mehteran takımı ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’na doğru Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirildi. Manavgat protokolünün ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirilen yürüyüşe, 15 Temmuz 2016’da hain terör örgütü FETÖ mensuplarının kalkıştıkları darbe girişimi sırasında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda darbeci güçlere direnirken hayatını kaybeden demokrasi şehidi 17 yaşındaki Mahir Ayabak’ın kardeşi Ömer Ayabak da katıldı.

Yol kenarında vatandaşların bayraklar sallayarak tezahüratta bulunduğu yürüyüşe yeni evli Sibel-Burak Usel çifti de gelinlik ve damatlıkla katıldı. Nikah töreninden apar topar çıkarak yürüyüşe katıldıklarını ifade eden yeni evli çift, “Özellikle bugünü seçtik. Bugün şehit olanları ve gazileri saygıyla anıyoruz, bugünü bir zafer olarak görüyoruz” dediler.

Cumhuriyet Meydanı’nda Halk Eğitim Merkezi Mehteran takımının konseri ile başlayan ve sunuculuğunu Muhammet Püseli ile Hüray Kökçü’nün yaptığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Meydanda kurulan sinevizyonda 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananların yer aldığı videonun izlenmesinin ardından Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit bir konuşma yaptı.

15 Temmuz 2016’da hain darbe girişimine karşı halkın kahramanca karşı koyduğunu ifade eden Kaymakam Yiğit, 15 Temmuz’un 2. yıldönümünde Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde şehitleri rahmet ve minnetle, kahraman gazileri de şükranla andıklarını söyledi.

Kaymakam Yiğit konuşmasına şöyle devam etti:

“Uzun yıllar bu milletin insani değerlerini kullanarak birçok devlet kurumunda yuvalanan FETÖ örgütü sadece ülke içerisinde değil yurt dışında da örgütlenmiş ve kurduğu uluslararası bağlantılarla Türkiye aleyhine devlet ve kurumlarla işbirliği geliştirmiştir. Silahlı kuvvetlerimiz içerisinde örgütlenen FETÖ/PDY terör örgütü mensubu bir grup 15 Temmuz 2016 günü akşamı, Türk milletine, demokrasimize, hükümete ve milli iradeye karşı hain darbe girişiminde bulunmuş, o gece Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine vatandaşlarımız meydanlara inmiş ve bu hainlerin oyunlarını boşa çıkarmıştır.

Bu millet, şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazmıştır. 15 Temmuz’da, meydanlarda, siz vardınız, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı. Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te, yüz yıl önce Çanakkale’de olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koymuştur.

Biz o gece bir ihaneti, gözüdönmüşlüğü yaşadık. Kendi uçaklarımız, tanklarımız, bizlere,sizlere, devlet ve millet kurumlarına ve hatta TBMM’ye karşı kullanılıyordu. Silahlı kuvvetlerde yuvalanmış bu hainler asker kisvesi altında işbirliği yaptıkları uluslararası örgütlerin Türkiye üzerindeki planların icrasını gerçekleştireceklerdi. 21. Yüzyılda darbe mi olurdu, darbeler dönemi sona ermişti, demokrasimizin güçlendiğini bu devirde böyle bir olayın gerçekleşmeyeceğini düşünürken bir anda bu hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. O gün cumhurbaşkanımız milletin kendisini meydanlara çağırdı millet kendi kaderini çizecekti ve vatanperver güvenlik güçlerimizle birlikte kısa bir sürede bu saldırıyı bertaraf etti, yine eskiden olduğu gibi şehitler vererek, gaziliğe hazır olarak.

Bu saldırı milletimize yapılan ilk saldırı değildir. Cumhuriyeti ne şartlarda kurduğumuzu hatırlayın. İstiklal savaşında ülkemizi parçalamak isteyenler vatanı dört bir koldan işgale giriştiler. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları büyük mücadeleler vererek vatan topraklarını işgalden kurtardılar. Dönem dönem darbeler yaşadık. Ama yüce Türk milleti bütün bu badirelerden çıkmasını bilmiş ve demokraside karar kılmıştır. Güçlü ekonomisi ve demokrasisi ile bölgesinde bir istikrar adası olmuş ülkemiz, bugün de iç ve dış tehditler altındadır ama 15 Temmuzda gösterdiği azim ve dirayet her türlü takdirin üzerindedir.

15 Temmuz darbe girişimi, kaos, iç savaş ve ülkenin işgale hazır hale getirilmesi ile sonuçlanacak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne kastetmiş hain bir kalkışmadır. 15 Temmuz gecesi ve ertesinde halkımızın FETÖ/PDY terör örgütüne karşı verdiği mücadele ve demokrasiye, milli iradeye, cumhuriyete sahip çıkmak için tutulan nöbetlerin yanında, devletimiz de bu teröristlere karşı ciddi bir mücadele başlatmıştır.

Başta silahlı kuvvetler olmak üzere, emniyet birimleri, üniversiteler, okullar bütün devlet kurumları FETÖ mensuplarından temizlenmiş; yine darbe girişiminde bulunan darbecilere ilişkin önemli davalar mahkemelerde görülerek ağır cezalara çarptırılmış ve bir kısmının davaları devam etmektedir. Bu da göstermektedir ki hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmıyor, kalmayacaktır. Terörle mücadele bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir. Sadece FETÖ ile değil, PKK/KCK/PYD gibi bölücü örgütlerle, kısacası her türlü bölücü, yıkıcı örgütle mücadele kararlılıkla devam etmekte önemli sonuçlar alınmaktadır.

Biz bugün 15 Temmuz destanının yazılmasının ikinci yıl dönümünde ülkemizin dört bir yanında yapılan milli birlik yürüyüşleri ve demokrasi nöbetleri ile demokrasi ve milli birlik gününde bu meydandan tüm dünyaya haykırıyoruz; milletimize ve demokrasimize karşı oynanan oyunların farkındayız. Bütün oyunlara omuz omuza, tek yürek halinde karşı koyacağız. Zalimlerin oyunlarını bozacağız. Zalimlerin zulümlerine boyun eğmeyeceğiz.

15 Temmuz da yaşadıklarımızı unutmadık, unutturmayacağız. Demokrasiye inananlar olarak, meydanlardayız,  ülkemizin her köşesinde millet ve demokrasi şuuruyla hareket eden herkes meydanlardadır. Devletimizi ve demokrasimizi korumak için son derece kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Bizler şehid oğlu şehidiz. Ecdadımız nice cenklerde nam saldılar, şehid oldular gazi oldular. Çanakkale’de, Balkanlar’da, doğu cephesinde yüzbinleri şehid verdik, kimileri gazi oldu. 15 Temmuzda 250 şehid verdik, binlerce gazimiz var. Onlara minnettarız, şükran borçluyuz. Şehidlerimizin yakınlarına, gazilerimize sahip çıkmak bizim onurumuzdur. Şehidlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum, onlara cenabı haktan uzun ömürler niyaz ediyorum.

Bir daha bu tür girişimler yaşanmaması için uyanık olmak zorundayız. Aklın, bilimin ışığında manevi mirasımızın gölgesinde ölçüsüz savrulan anlayış ve düşüncelerden uzak kalarak, her yaşanan hadiseden ders çıkararak, birliğimizi, kardeşliğimizi korumak zorundayız. Vatan bizimdir,aynı milletiz, kardeşiz, kardeşçe yaşamalıyız. Allah bu millete bir daha böyle ihanetler yaşatmasın.

Mehmet Akif’in dediği gibi;Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.

Sözlerimi bitirirken 15 Temmuz şehitlerimizi tekrar rahmet ve minnetle anıyorum. Yakınlarına sabır niyaz ediyorum.

Gazilerimize sağlık ve uzun ömür diliyorum. Onlar bizlere emanettir.

Yurdun her köşesinde darbecilerle mücadele eden meslektaşlarımı, güvenlik güçlerini, kamu görevlilerini ve meydanlarda, kışla önlerinde kendini tanklara siper eden kahraman halkımızı bir kez daha kutluyorum.

Demokrasi ve milli birlik günümüz kutlu olsun.Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.Geceniz aydın olsun, Allah’a emanet olun…”

Kaymakam Yiğit’in konuşmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan slayt ve yine 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlardan çeşitli kesitler sunuldu ve imza defteri açıldı. Manavgat Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Kubilay Korkmaz ‘Bir şehidin annesine mektubu’ isimli şiiri seslendirirken, Manavgat Müftülüğü İmam Hatipleri Kur’an tilaveti ve ilahiler okudu. Gece 00:13’de Manavgat’ta tüm camilerden sala okunurken, sinevizyondan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halka seslendi.

Gece boyunca Kızılay Antalya Bölge Müdürlüğü tarafından meydanda kurulan çadırda kan bağışları kabul edilirken, Antalya Büyükşehir Belediyesi de programa katılan halka çeşitli ikramlarda bulundu.

Program sırasında Manavgat halkı meydanı tıklım tıklım doldururken ellerinde salladıkları Türk bayrakları ile meydan al bayrak denizini andırdı. Bazı vatandaşlar ise program sırasında duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Meydanda, al, bayrak, denizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı