Haber Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 23:41 Bu haber 4318 kez okundu
 
MATSO, üyelerinin talep ve sorunlarını dinliyor
MATSO, 2. Ve 17. Meslek Komitesi tarafından sektörünün sorunlarını masaya yatırmak amacıyla MATSO’da video konferans yöntemi ile 2. Meslek Grubu (Tarım ve hayvancılık vb.) ile 17. Meslek grubu (Restaurant, kafe, bar, pastane işletmeleri) üyeleri ile toplantı düzenlendi.
EKONOMİ Haberi
MATSO, üyelerinin talep ve sorunlarını dinliyor

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) 2. Meslek Grubu (Tarım ve hayvancılık vb.) ile  17. Meslek komitesi (Restaurant, kafe, bar, pastane işletmeleri) tarafından sektörünün sorun, talep ve çözüm önerilerini masaya yatırmak amacıyla 2 farklı grup ile toplantı düzenlendi.  2. ve 17. Meslek grubu üyelerinin katıldığı ve video konferans yönetimi ile gerçekleşen toplantının açılışını MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş yaptı. Başkan Boztaş, sektörün sorunlarına değendi.

Talep ve sorunları raporlaştırıp ilgili mercilere ilettik
Pandemi dönemi başladıktan sonra bir komisyon kurarak üyelerin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Boztaş, kurdukları 10 kişilik ekip ile tüm üyeler aranarak sorun ve taleplerinin alındığını söyledi. Üyelerden gelen tüm talep, sorun ve önerileri üyelerin sorunlarını 5 maddede özetleyerek bir rapor haline getirdiklerini kaydeden Boztaş, raporu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu aracılığı ile ilgili mercilere ilettiklerini söyledi.

Pandemiden tüm sektörler etkilendi
Pandemiden en çok ise turizm sektörünün etkilendiğinin altını çizen BaşkanBoztaş, “ Bölge ekonomisi turizm ağırlıklı olduğu için tüm sektörler bu dönemde olumsuz etkilendi. Gelen Turist sayısı 2019 yılına göre ay bazında eksi yüzde 50 yıl bazında eksi yüzde 80 civarında seyrediyor.  Üyelerimizde bu durumdan olumsuz etkilendi.

Tüm sektörler bundan etkilendiği için;
1 -  Pandemi döneminden 2020 Ekim ayına ertelenen ödemelerimizin ve biriken tüm ödemelerimizin 2021 Mayıs ayında başlamak üzere ertelenmelidir.
2 - Ödemesinin Turizm sezonundan başlamak üzere uzun vadeye yayılmış  krediye  acilen  ihtiyaç vardır.
3 – Üyelerimizin krediye ulaşım kolaylaştırılmalıdır
4 - Kira ödemelerinde devlet desteği beklenmektedir.

Söz alan üyeler sorun talep ve önerilerini iletti
Tarım sorunları ele alındı
2. Meslek Grubu Komite üyelerinin organize ettiği ve konferans yöntemi ile yapılan ile istişare toplantısında kalabalık ve yoğun bir katılım oldu. Toplantıda sektörün sorunları ele alındı. Toplantıda katılımcılar tek tek söz alarak sektörün sorunlarına değindiler. Başkan Boztaş, Manavgat’ın tropikal meyvede bir üst olma yolunda ilerlediğini belirterek muzda sonra ejder meyvesi, avakado ve diğer tropikal meyvelere yoğun ilgi olduğunu söyledi.
Başkan Boztaş, üyelerden sorun, talep ve çözüm önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara ileteceklerini kaydetti.
Konuşmanın ardından toplantıya katılan tüm üyeler sorun talep ve önerilerde bulundular. Toplantıda komite üyeleri de birer konuşma yaptılar.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: MATSO,, üyelerinin, talep, ve, sorunlarını, dinliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı