Haber Detayı
21 Şubat 2021 - Pazar 12:06 Bu haber 2454 kez okundu
 
MATSO talepleri TOBB'a iletti
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO); tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik zorluğu aşabilmek için üyelerinden gelen talepleri ilgili bakanlıklar nezninde girişimde bulunulmak üzere TOBB'a resmi bir yazı ile iletti.
EKONOMİ Haberi
MATSO talepleri TOBB'a iletti

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik zorluğu aşabilmek için üyelerinden gelen talepleri ilgili bakanlıklar nezninde girişimde bulunulmak üzere TOBB'a resmi bir yazı ile ileten Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) talepleri 3 ana başlıkta topladı.

 

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MATSO) ilettiği resmi yazıda üyelerinin; Pandemi sürecinde kullanmış olduğu tüm kamu ve özel banka kredilerinin faizsiz ertelenerek Temmuz 2021'den sonra taksitlerinin başlatılarak yeniden yapılandırılmasını, Yapılandırılmış ve tahakkuk edecek olan SGK ve vergilerin Temmuz 2021 sonrasına faizsiz ertelenmesini, 2019 yılına göre ciro kaybı yaşayan tüm sektörlere ayırım gözetmeksizin ciroları oranında kira ve gelir kaybı desteği sağlanmasını beklediklerini ifade edildi.


Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) adına konu ile ilgili açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş; "Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs (COVİD-19) pandemisi nedeniyle ana faaliyet sektörü turizm olan bölgemiz firmaları ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşamış ve yaşamaya da devam etmektedirler. 2020 yılında kentimize gelen turist sayısında geçen yıla oranla 77,5 azalma olmuştur. Kentimizde faaliyet gösteren firmaların ekonomisi ya doğrudan ya da dolaylı olarak bundan etkilenmiştir. Bu yüzden 2020 yılı turizm sezonu, odamız üyesi firmalar için kayıp yılı niteliğindedir.


Pandemi döneminde firmaların yaşadığı sıkıntıları azaltabilmek adına firmalarımıza KGF destekli krediler kullandırılmış vergi ve SGK borçlarının yapılandırılarak taksitle ödenmesi imkanı sunulmuştur. Kullandırılan bu krediler ve yapılandırılan borçların ödemeleri pandeminin etkisini yitireceği öngörülen içinde bulunduğumuz döneme denk gelmiştir. Fakat pandeminin devam etmesi ile birlikte turizm sektöründe faaliyet gösteren tesisler ile gelen turiste mal, hizmet ve ürün satan tüm firmalarımızda yaşanan yüksek ciro kayıpları taksit ödemelerinde odamız üyelerini zorlamaktadır.


Bu vesile ile tüm üyelerimizi kapsayacak şekilde oluşturduğumuz, yaşanan sorunların çözümüne ilişkin taleplerimizi ilgili bakanlıklara iletilmesi için TOBB'a resmi bir yazı ile ilettik.


Bütün üyelerimiz adına yetkililerimizin taleplerimizle ilgili çözüm üretmelerini bekliyoruz" dedi.

 

Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: MATSO, talepleri, TOBB'a, iletti,
Yorumlar
Haber Yazılımı