Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 16:51
 
MATSO’da ‘Sıfır Atık Projesi’ toplantısı
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Antalya ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.
YAŞAM Haberi
MATSO’da ‘Sıfır Atık Projesi’ toplantısı

 

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Antalya ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya konuşmacı olarak Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akın, Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sezer Kaya ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Mühendisleri’nin katıldığı toplantı, konaklama sektöründeki işletmelere yönelik gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş yaptı.  ‘Sıfır Atık Projesi’ni hem çevrenin hem de insanın geleceği adına yararlı bir proje olarak gördüklerini söyleyen Boztaş, "Manavgat, projeyi uygulamaya hazır” diyerek şunları söyledi: “Manavgat, atıklarını zaten ayrıştırarak topluyor. Konaklama tesislerimizin 80’i hazır durumda. Geriye çok fazla bir şey kalmıyor. Projenin uygulanması yönünde bir sıkıntıyı Manavgat yaşamayacaktır. Toplantımızın amacı işletmelerimizi Sıfır Atık Projesi’ne hazırlamak, neler yapılması gerekiyor, neler istiyoruz bunların altını çizmek.

Tesislerimiz,’Benim tesisim Sıfır Atık Projesi için hazır’ dediği an Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından denetlenecek. Bu denetim sonunda tamamdır denildiği zaman, tesislerimiz hazır hale geldiği zaman Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’yi, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’u davet edeceğiz. Sıfır Atık Projesi kapsamında denetimlerden başarı ile çıkan tesislerimizi ziyaret edeceğiz, tören düzenleyip belge vereceğiz. Böylece Manavgat-Side’den start vermiş olacağız proje için.

Odamızda, bu projeyi 16.meslek grubu konaklama tesisi yürütecektir. Odamızla iletişime geçebilirsiniz.  Bizden yardım isteyebilirsiniz. Birlikte çalışalım.

Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu'na da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz, proje konusunda duyarlı bir yaklaşım sergiliyor. Bölgemizde proje için önderlik, liderlik ediyor. Her konuda olduğu gibi çevre konusuna da önem veriyor. Destekleri ile bize güç veriyor."

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akın da yaptığı konuşmada, “Proje, Sayın Cumhurbaşkanımızın Saygı Değer Eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin takdiri ve himayesinde başlamıştır. Bakanlığımız bu projeyi yürütmektedir. Amaç, temiz, gelişmiş ve yaşanabilir Türkiye. 2023 yılına kadar ülke sathına yayılması hedeflenmektedir. İl Müdürlüğü olarak Mayıs 2018’de bu konu ile ilgili çalışmaya başladık. Eğitim ve bilgilendirme toplantıları yaptık. Konaklama tesislerimizin atıkların ayrıştırılmasındaki tecrübeleri ile Sıfır Atık Projesi’ne geçişin hızlı olacağı inancındayım” dedi.

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sezer Kaya da, “En büyük katılımı burada gördük. Teşekkür ediyoruz. Herkes üzerine düşeni yapacak. Tek başına biz yapamayız. Tesislerimiz, belediyeler, Odalar da yapacak. Eğer Denizi kaybedersek, hepinizin tesisi boş kalır, ancak korku filmi çekmeye yarar” şeklinde konuştu.

Toplantıda, Sıfır Atık Projesi ile ilgili sinevizyon gösterisi yapılırken projenin amacı, önemi ve kapsamı da sunum ile katılımcılara anlatıldı. Toplantıda uzmanlar, katılımcıların proje hakkındaki sorularını da cevaplandırdı.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: MATSO’da, ‘Sıfır, Atık, Projesi’, toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı