Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:19 Bu haber 3020 kez okundu
 
MATSO’da devlet destekleri ve teşviklerine yoğun ilgi
MATSO, BAKA işbirliği ile “devlet destekleri ve teşvikleri bilgilendirme toplantısı” MATSO Otogar Toplantı Salonunda yoğun katılımla gerçekleşti. Toplantının açılışında konuşan MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş hedeflerinin iş insanlarının desteklerden faydalanması ile şehrin istihdamının artması ve ekonomik büyümenin gerçekleşmesi olduğunu söyledi.
YAŞAM Haberi
MATSO’da devlet destekleri ve teşviklerine yoğun ilgi

 

MATSO, BAKA işbirliği ile “devlet destekleri ve teşvikleri bilgilendirme toplantısı” MATSO Otogar Toplantı Salonunda yoğun katılımla gerçekleşti. Toplantının açılışında konuşan MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş hedeflerinin iş insanlarının desteklerden faydalanması ile şehrin istihdamının artması ve ekonomik büyümenin gerçekleşmesi olduğunu söyledi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ( BAKA) işbirliği ile MATSO Otogar Toplantı Salonunda devlet destekleri ve teşvikler bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen seminere MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş, Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu, yönetim kurulu üyeleri, BAKA Genel Sekreteri Abdullah Madenci, Manavgatlı iş insanları ile vatandaşlar katıldı.

MATSO üyeleri ve iş destekler konusunda bilgilenmesini istiyoruz

Toplantının açılışında konuşan MATSO Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş, devletin farklı bakanlık, kurum ve kuruluşlarının iş insanlarına destekleri olduğunu belirterek bu desteklerin, üreticiler ve ihracatı destekleyen hibe, destek ve krediler olduğunu söyledi. Boztaş, “bu destekler konusunda üyelerimiz ve iş insanlarının detaylı bir şekilde bilgilenmesi amacıyla BAKA ile birlikte bir çalışma gerçekleştiriyoruz” dedi.

Hibe, destek ve teşvikler için 3 aşamalı bir çalışma yaptık

 MATSO, BAKa işbirliği ile ortaklaşa yaptıkları çalışmanın üç aşamadan oluştuğunu ifade eden Boztaş, “ilk aşama olarak Türkiye’deki destek ve teşvikleri bir kitapçıkta toplayarak sizlerin hizmetine sunduk. MATSO’nun web sayfasından bu kitapçığa ulaşabilirsiniz.  Bu kitapçıkça hangi kurumun ne destek verdiğini anlatıyor. İkinci aşaması üretim ve genel teşvikler ile İhracat konusunda bir projeye hazırlayarak BAKA’ya sunduk. Yapmış olduğuz proje BAKA tarafından desteklendi.  30 kişiye 5 gün ihracat eğitimi düzenledik. İhracat ve üretim yapan 30 firma ziyaret edilerek alabilecekleri destekler anlatıldı.  Üçün aşama olarak ise devlet desteklerini veren tüm kurumları buraya davet ederek bu gün burada yapmış olduğumuz toplantıda sizlere destekleri anlatıyoruz” dedi.

Hedefimiz iş insanlarımızın desteklenmesi ile şehrin istihdamının artması ve ekonomik büyüme

Hedeflerinin iş insanlarının desteklerden faydalanması ile şehrin istihdamının artması, ekonomik büyüme olduğunun altını çizen Boztaş, “Biz istiyoruz ki üyelerimiz ve kentimizde üretim ve ihracata yönelsin dolayısı ile kentimizin istihdamı da artsın.  İş insanlarımız devletin verdiği desteklerden birçok destekten desteklerden faydalansın.  Şehrimiz kalkınması ve ekonomik büyümemiz gerçekleşmesi için BAKA ile ortak çalışma gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

BAKA pek çok alanda mali ve teknik destek verdi

BAKA Genel Sekreteri Abdullah Madenci ise katkılarından dolayı MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş’a teşekkür ederek başladı.  BAKA’nın 2009 yılında kurulduğunu hatırlatan Madenci 10 yıllık sürede turizmden tarıma, eğitimden sanayi pek çok alanda mali ve teknik destek de bulunduğu söyledi. BAKA’nın vermiş olduğu desteklerde bölgenin ihtiyaçlarını tespit ederek verildiğine vurgu yapan Madenci hedeflerin bölgedeki sektörlerinin önünü açmak olduğunu söyledi.

10 yılda 200 milyon destek

BAKA’nın bölgesel bir kalkınma kuruluşu olduğunu belirten Madenci, kalkınma anlamında Antalya Burdur ve Isparta’nın bir bütün olarak ele alındığını; kurulduğu tarihten bu yana verdiği desteğin 200 milyon liraya ulaştığını ifade etti.

Madenci, “BAKA’nın kuruluş amaçlarından biri de bölgenin ihtiyaçlarının tespit edilerek sektörlerin analizlerinin yapılmasıdır. Sektörlerin sorunlarını tespit ederek çözülmesinde, sektörlerin önünü açacak özellikle yabancı yatırımları bölgeye çekmek. Bölgedeki ürünlerin katma değerini artırmak, ihracata yönelik politikalar üretmektir. Ayrıca bölgemizin her alanda devletin tüm imkânlarını bir organizasyon yapısında buluşturmaktır” dedi. Madenci, katılımcılara ve yatırım yapmak isteyenlere çağrıda bulunarak  yarım palanı ve projesi olanların BAKA çalışanlarının tecrübelerinden faydalanabileceğini söyledi.

Destekler anlatıldı

Konuşmaların ardından BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin Özyürek, Yatırım teşvikleri ve genel destekleri, KOSGEB Antalya Personeli Sinan Kibar tarafından KOSGEB destekleri, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma  ve Örgütlenme Şube Müdürü İzzet Kaş tarafından kırsal kalkınmak teşvik ve destekleri, Dış Ticaret Uzmanı ve İPED Danışmanlık şirketi sahibi Rahim Aladağ tarafından ihracat destekleri konuları anlatıldı.

Katılımcıların sorularının uzmanlar tarafından cevaplandığı toplantı sonunda MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş tarafından konuşmacılara Manavgat’ın yöresel ürünlerinden oluşan hediye paketleri takdim edildi.  

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: MATSO’da, devlet, destekleri, ve, teşviklerine, yoğun, ilgi,
Yorumlar
Haber Yazılımı