Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 10:42 Bu haber 1894 kez okundu
 
MASMO'dan KDV ve ÖTV semineri
Manavgat Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (MASMO), meslek mensupları ve iş dünyası için önem arz eden konuların başında gelen KDV ve ÖTV uygulamalarındaki değişikliklerle ilgili eğitim semineri düzenledi. MASMO binasında düzenlenen semineri Emekli Gelir İdaresi Başkanlığı Şube Müdürü Kemal Oktar sundu.
EKONOMİ Haberi
MASMO'dan KDV ve ÖTV semineri

Vergi mevzuatları ve kanunlarda yapılan değişiklikleri meslek mensuplarına düzenlediği eğitim seminerleri ile aktaran Manavgat Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (MASMO), 'KDV ve ÖTV Uygulamalarında ki Değişiklikler' konulu eğitim semineri düzenledi. MASMO Eğitim Salonu'nda düzenlenen eğitim seminerini Emekli Gelir İdaresi Başkanlığı Şube Müdürü Kemal Oktar sunarken, seminere Vergi Dairesi Başkanı Servet Yılmaz da katıldı.
eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan MASMO Başkanı Nezih Özgenç, “Mesleğimizde sürekli olarak kanunlar mevzuatlar değişmekte. Bizde hem meslek mensuplarımızın, hem aday meslektaşlarımızın hem de Manavgat kamuoyunun ve iş dünyasının bilgilenmesi amacıyla bu eğitimlerimize önem veriyor devam ediyoruz. Süregelen eğitimlerimize bugün KDV ve ÖTV'deki değişikliklerle ilgili olarak devam edeceğiz” dedi.
Oda olarak seminerler dizisine devam edeceklerini ifade eden Özgenç, “5 Mart'ta Gelir Vergisi konulu eğitim seminerimizi yapacağız. Biliyorsunuz Nisan ayında kurumlar vergisi beyannamesi geliyor. Kurumlar vergisi ile ilgili eğitimimizi yapacağız. Yine hem bizim için hem de iş dünyası için önemsediğimiz, hizmetlerin pazarlanması ile ilgili olarak bir eğitim düzenleyeceğiz. Bundan sonra da bugüne kadar olduğu gibi mesleğimizdeki, mevzuatlardaki ve SGK'daki değişikliklere göre eğitimlerimize devam edeceğiz” diye konuştu.
Özgenç'in ardından Emekli Gelir İdaresi Başkanlığı Şube Müdürü Kemal Oktar, 'KDV ve ÖTV Uygulamalarında ki Değişiklikler' konulu eğitim seminerini sundu.
Düzenlenen eğitim semineri ile ilgili bilgi veren Oktar, 1984 yılında KDV uygulamasının yürürlüğe girdiği tarihte Maliye Bakanlığı'nda göreve başladığını, 2002 yılında ise ÖTV uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte ÖTV gurubuna dahil olduğunu ifade ederek, “KDV ve ÖTV'de hem uygulama hem de mevzuat aşamalarında fiilen çalıştım. 2012 yılında Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğünden emekli oldum. Daha sonra uluslararası bir firmada danışmanlık görevini üstlendim.
Bugünkü seminerde KDV ce ÖTV ile ilgili özellikli konular hakkındaki bilgilerimizi meslek mensubu arkadaşlarımızla paylaşacağız. Her iki konuda yapılan yeni düzenlemelerle birlikte özellikle taşıt araçlarının vergilendirilmesi, konutların vergilendirilmesi gibi özel konularda da bilgi paylaşımında bulunacağız.
ÖTV konusundan bahsederken engelli vatandaşlarımızın araç alırken vergi istisnasının nasıl uygulandığı artı şehit, gaziler ve yakınlarının ÖTV'den istisna araç alımlarında hangi şartlarla istisna uygulandığı konularından da bahsedeceğiz” diye konuştu.
Eğitim seminerinde;
- KDV oran indirimleri
- KDV ve ÖTV uygulamalarında taşıtların durumu
- Sıfır araçların tesliminde ÖTV hesaplanması
- Sıfır ve ikinci el araç satışlarında KDV hesaplaması ve indirimi
- Araç kiralama firmaları ve galericilerin durumu
- Engellilerin araç alımı, ithali ve devrinde ÖTV istisnası
- Gaziler ile şehit yakınlarının araç alımında ÖTV istisnası
- Hasılat esaslı vergilendirme
- Konut teslimlerinde KDV oranı
- Belediye ve il özel idarelerinin teşvik belgeli minibüs alımında KDV istisnası
- Yabancılara yapılan taşınmaz tesliminde KDV istisnası
- Yabancılara yapılan sağlık hizmetlerinde KDV istisnası konularında bilgiler verildi.
Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: MASMO'dan, KDV, ve, ÖTV, semineri,
Yorumlar
Haber Yazılımı