Haber Detayı
03 Mayıs 2018 - Perşembe 10:05 Bu haber 4763 kez okundu
 
Manavgat Üniversitesi için herkes üstüne düşeni yapmalı
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, düzenlediği basın toplantısı ile Manavgat’a üniversite kazandırılması için herkesin üzerine düşmesi gerekeni yapması gerektiğini söyledi. Boztaş, “Tasarı yasalaşmadan önce hem STK’lar hem de vatandaşlarımız Ankara’da siyasilere gerek telefonla, gerek SMS yoluyla gerekse yüz yüze görüşerek bu konuda baskı oluşturmalı” dedi.
GÜNDEM Haberi
Manavgat Üniversitesi için herkes üstüne düşeni yapmalı

 

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, düzenlediği basın toplantısı ile Manavgat’a üniversite kazandırılması için herkesin üzerine düşmesi gerekeni yapması gerektiğini söyledi. Boztaş, “Tasarı yasalaşmadan önce hem STK’lar hem de vatandaşlarımız Ankara’da siyasilere gerek telefonla, gerek SMS yoluyla gerekse yüz yüze görüşerek bu konuda baskı oluşturmalı” dedi.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, MATSO binasında düzenlediği basın toplantısı ile MATSO yeni yönetim kurulunu tanıttı. Tanıtım toplantısında Manavgat’ta üniversite kurulması yönünde de görüşlerini açıklayan Boztaş, TBMM Eğitim Komisyonu’ndan geçen tasarıya Manavgat’ın da eklenmesini talep etti.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, organ seçimlerinin ardından yeni oluşturulan oda yönetimini tanıttı. Yeni yönetim kurulunda görev alan üyelere teşekkür eden Boztaş, “Bu arkadaşlarımız Ticaret ve Sanayi odamızın fedakar insanlarıdır. Herhangi bir meblağ karşılığı olmaksızın sırf Manavgat’a, üyelerine iş dünyasına hizmet etme adına ellerini taşın altına koymuşlardır. Risk almışlardır, ben varım demişlerdir, tavır koymuşlardır. Manavgat’a ilçe ekonomisine, Türkiye ekonomisine katkı koymak için görev almışlardır. Ben kendilerini hem medeni cesaretlerinden dolayı hem de beni yalnız bırakmadıklarından dolayı, yol arkadaşlığımızdan dolayı hepsine teşekkür ediyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin görevlerinde, hepimize başarı diliyorum. Allah bu 4 yılda bizi mahcup etmesin inşallah. İlk meclis toplantımızda da söylemiştim bu meclis üyelerimizle, komite üyelerimizle birlikte Manavgat’a iz bırakacağız inşallah” diye konuştu.

MATSO olarak Manavgat’a bir üniversite talebi olduklarını belirten Ahmet Boztaş, “Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), öncelikli görevi, sorumluluğu ve çalışma alanı üyelerine hizmet etmek olmakla birlikte üstlendiği hizmet alanlarından diğeri de Manavgat’ın sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Odamız, kurulduğu günden bugüne kadar 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun verdiği yetkiler çerçevesinde çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışma alanlarından biri de eğitim olmuş, bu konuda takdir edilen çalışmalar ortaya koymuştur. Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi, Ana sınıfı ve 2016 yılının sonlarında Turizm Fakültesini üyesinin gücü, her şeyi devletten beklememe anlayışı, sivil toplum kuruluşlarının girişimci ruhu ve de öz kaynakları ile MATSO imzalı olarak Manavgat’ın eğitim dünyasına kazandırmıştır.

Kazandırdığı eserlerle ilçe eğitiminin kalitesine ve gücüne güç katan MATSO, Manavgat’a bir devlet üniversite kurulmasını, daha inanmış, daha gür bir sesle istemekte ve dillendirmektedir. Ekonomi Kentiyiz, Turizm Kentiyiz buna itirazımız yok; ama eğitim dünyamızdaki yatırımlara da bakınca Manavgat artık ‘Öğrenci Kentidir’ ayrıca. Bir yüksekokul, turizm ile birlikte sosyal ve beşeri bilimler fakülteleri olmak üzere 2 fakülte. Öğrenci var, altyapı var, güçlü bir sosyo-ekonomik yapı var, ulusal ve uluslararası bir ün yapmış bir kent. Manavgat’ta öğrencilerin barınması için Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu mevcut, özel yurtlar ve pansiyonlar bulunmakta, sosyal ve kültürel zenginlik çok fazla. Yaklaşık 100 km ötemizde Antalya İl merkezimizde Akdeniz Üniversitesi var. Bir yüksekokulu 2 fakültesi Manavgat’ta. Mesafe takdir edersiniz ki uzak. Bu uzaklık da Manavgat’ta üniversiteyi, buradaki yüksekokulu ve fakülteleri bir üniversite çatısı altında toplamayı mecbur kılıyor. Akdeniz Üniversitesi 80 bin öğrenciye ulaşmış, devasa bir eğitim kurumu.

MANAVGAT, HAYALİNE KAVUŞMAK İSTİYOR

Manavgat, üniversitesini istiyor ve bu isteğini, arzusunu da bu konuda attığı adımlarla, girişimlerle somut bir şekilde ortaya koydu ve bu yöndeki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bildiğiniz gibi gündemde 20 yeni üniversite kurulması var. Konu tasarı halinde TBMM’de. Bizim talebimiz, bu tasarı kapsamına Manavgat’a da bir devlet üniversitesi kurulması yönünde madde konulması. Bu tasarıda Manavgat Üniversitesi de yer almalı. Tasarıda yer alması, üniversite hedefimizin daha kısa sürede gerçekleşmesi demek. Aksi takdirde tasarıda yer almayıp kanunlaşmazsa üçüncü bir fakültenin Manavgat’ta açılmasını beklemek zorunda kalacağız.  Bizler her platformda bunu dillendirdik. Yine söylüyoruz. Ankara’da söyledik, Siyasilerimize söyledik. Siz basın mensupları da bu haklı talebimizi kamuoyuna dün olduğu gibi bugün de duyurmalı, kamuoyu oluşturmamıza yardımcı olmalı. Eğitim demek, okul demek, üniversite demek gelişme, büyüme, çağdaşlık, ilerleme demek. Her alanda atılım demek.

Kurumsallaşmanın en önemli unsurlarından biri de devamlılıktır. Biz mücadelemizi yeni yönetim kadrolarımızla da devam ettireceğiz. Tüm çabamız, Manavgat Üniversitesi’nin kurulması. Manavgat’ın gücü, bu konuda bizleri hedefe ulaştıracaktır. Bizler bu inancı taşıyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız. Toplantıya katılımlarınızdan ötürü siz değerli basın mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

REKTÖR VE VALİYİ ZİYARET ETTİK

Geçtiğimiz günlerde yeni yönetimle birlikte hem Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun hem de Akdeniz Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Mustafa Ünal’ı ziyaret ettiklerini ve bu ziyaretlerde kendilerinden olumlu görüş aldıklarını belirten Başkan Boztaş, “Hatta bazı üniversitelerde bölünmeye karşı ciddi anlamda tepki oluştuğu için rektörümüze biz talebimizi birazda çekinerek söyledik. Ancak rektörümüz bu konuda endişemizin olmaması gerektiğini bize ifade etti” diye konuştu.

 BU KONUDA HERKES HAREKETE GEÇMELİ

Manavgat kamuoyunun da bu konuda harekete geçmesini isteyen Başkan Boztaş, hem STK’ların hem de vatandaşların Ankara’da siyasilere gerek telefonla, gerek SMS yoluyla gerekse yüz yüze görüşerek bu konuda baskı oluşturmasını tasarı yasalaşmadan bu konuyu da çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Manavgat, Üniversitesi, için, herkes, üstüne, düşeni, yapmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı