Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 13:36 Bu haber 3453 kez okundu
 
Manavgat Türkiye’ye ilham oldu: “Burada İş Var”
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MATSO) 4 yıldır Manavgat ölçeğinde düzenlediği ‘Manavgat’ta İş Var’ sloganlı istihdam fuarı Türkiye’ye örnek oldu. ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganlı 2019 yılı istihdam seferberliği için MATSO Otogar Konferans Salonu’nda İş-Kur Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat ve SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz’in katılımı ile toplantı düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Manavgat Türkiye’ye ilham oldu: “Burada İş Var”

2019 yılı istihdam seferberliğinin tanımı ve teşvikler hakkında MATSO Otogar Konferans Salonu’nda bilgilendirme semineri düzenlendi. Seminere İş-Kur Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat ve SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz konuşmacı olarak katılırken, her iki kurumdan yetkililer istihdam ve teşvikler ile ilgili olarak yapılan düzenlemeler hakkında bilgiler verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan seminerin açılış konuşmasını MATSO Başkanı Ahmet Boztaş yaptı. Manavgat’ta son 4 yıldır, ‘Manavgat’ta İş Var’ istihdam fuarını düzenlediklerini hatırlatan Boztaş, “TOBB Başkanı Sayın RifatHısarcıklıoğlu’na da dedim biz sizden 4 yıl önce bu istihdam çalışmalarına başladık. Manavgat’ta bütün kurumlar bir araya gelerek işverenler ve iş arayanları buluşturarak istihdam fuarını düzenliyoruz. Bugün burada İş-Kur ve SGK il müdürlerimiz istihdam seferberliği ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi ifade edecekler, toplantıya katılamayan iş verenlerimiz ve ilgili arkadaşlarımız sosyal medya üzerinden de seminerimizi izleyerek sormak istedikleri soruları bizlere iletebilirler” dedi.

İş Kur Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat ve SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz toplantıya katılım için teşekkür ederken, SGK Müdürü Nejat Deniz, “Sayın MATSO Başkanım Ahmet Boztaş biz ne zaman bir toplantı yapmak istersek bize yardımcı oldu. Bu Manavgat’ta benzeri ikinci toplantımız, kendisine teşekkür ediyorum. Ayrıca Manavgat’ta İş Var istihdam fuarına da katılımımız oldu, görüyoruz ki MATSO Başkanımız istihdam konusunda oldukça gayretli ve güzel çalışmaları var” dedi.

Konuşmaların ardından İş-Kur ve SGK Antalya İl Müdürlüklerinden gelen görevliler 2019 istihdam seferberliği ve teşvikler hakkında bilgilendirmede bulundu. Seminerin sonunda İş Kur Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat ve SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz toplantıya katılan işverenlerin sorularını yanıtladı. Seminere Manavgatlı iş insanları, mali müşavirler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri ile vatandaşlar katıldı.

2019 İstihdam Seferberliği ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ teşvik paketi ile getirilen uygulamalar ise şöyle:

- Yeni istihdama ücret desteği

İşverenler Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemiyor.

- Yeni istihdamın SGK primine, vergisine destek

İşverenler Aralık 2019’a kadar her yeni istihdam için SGK prim ve vergilerini ödemeyecek. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay olacak.

İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği verilecek.

- Kısa çalışma ödeneği

İşyerlerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere, 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devletten. Kısa çalışma ödeneği başvuruları İş-Kur üzerinden yapılacak.

- Asgari ücret desteği

2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği verilecek.

- Düzenli ödemeye devamlı destek

SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim verilecek.

- Kalkınmaya ilave destek

Kalkınmada öncelikli 51 ilde işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim sağlanacak.

- Önce işbaşı eğitim sonra istihdam desteği

İşbaşı eğitim programları işverenlere ve iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam edecek. İşbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay, imalat ve bilişim sektörüne 6 ay, siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji gibi stratejik alanlarda 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği devlet tarafından verilecek.

2-5 yaş arası çocuğu olan kadın katılımcıların çocuk bakım destekleri de devlet tarafından sağlanacak.

İhtiyaca uygun, nitelikli işgücü eğitimine tam destek

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP) kapsamında; iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenlenecek. Bu sürede kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları da devlet tarafından karşılanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Manavgat, Türkiye’ye, ilham, oldu:, “Burada, İş, Var”,
Yorumlar
Haber Yazılımı