Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 16:11 Bu haber 13074 kez okundu
 
Manavgat tarımında ürün çeşitlendirilmesine gidilsin
MATSO tarafından düzenlenen ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un konuşmacı oldu Manavgat’ta tarım ve gelecek senaryoları konulu online toplantıda Manavgat tarımında ürün çeşitlendirilmesine gidilmesi gerektiği vurgulandı.
EKONOMİ Haberi
Manavgat tarımında ürün çeşitlendirilmesine gidilsin

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş’ın moderatörlüğünde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un konuşmacı olduğu Manavgat’ta tarım ve gelecek senaryoları konulu online toplantı gerçekleştirildi. Webinar ve oysal medya hesapları aracılığı ile gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Başkan Ahmet Boztaş yaptı. Yaptığı konuşmada MAsiad Başkanı olduğu dönemde Prof. Dr. Bülent Gülçubuk ile Manavgat 2050 vizyon projesi için birlikte çalıştıklarını belirterek Gülçubuk’un 8-9 yıl önce Manavgat’ın turizmin olduğu kadar tarımında başkenti olması gerektiği üzerinde durduğunu söyledi. Başkan Manavgat’ın son 5 yılda tarımda ciddi bir ivme kazandığını belirterek tropikal meyve konusunda bir üst olma yolunda ilerlediğini ve bunda Gülçubuk’un vizyon projesinin çok büyük katkı sağladığını söyledi.
Manavgat’ın tarımdaki girişimlerini önemsediği belirterek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un keşke ülke genelindeki il ve ilçenin kendisini sorgulayarak tarımda böyle bir ivme kazanması gerektiğinin altını söyledi.
Gülçubuk, Manavgat’ın 2012 den bugüne Manavgat, neotik tarımda kovidik tarıma neler öğretiyor, tartışma alanlarında ve üretimde değişikler, sorunlarda farklılaşmalar, Muz üretiminden muz dağlarına, gelecek arayışları farklı senaryolar, neler yapmalı farklı bütünleşmeler? İçeriğinde bir sunum gerçekleştirdi.
 
Ürün çeşitlendirilmesi gerekiyor
Sunumda Manavgat’ta 8 yıl önce olduğu tarımda en büyük sorunun plansızlık ve ürün çeşitlendirme olduğunu kaydeden Gülçubuk, tarımda ürün çeşitlendirmesinin Manavgat açısından önemine vurgu yaptı.Gülçubuk, Manavgat’ın  ürün çeşitlendirmesini mutlaka yapması gerektiğini kaydetti.
 
Manavgat’ta olduğu gibi tüm Türkiye’de muz üretimi artıyor
Manavgat’ta olduğu tüm Türkiye’de muz üretiminde ciddi bir artış yaşandığını vurgulayan Gülçubuk, üreticinin gelecek senaryolarına hazır olması gerektiğinin altını çizdi.
 
Muz yatırımları risk oluşturuyor
Muz yatırımlarının risk oluşturduğunun altını çizen Gülçubuk, 2014 yılında 21 dekar olan Manavgat muz yatırımlarının 2019 yılında 6 bin dekar ulaştığını söyledi. Manavgat’ta muz yatırımlarının son bir yılda 2 katına çıktığına vurgu yapan Gülçubuk, muz yatırımlarının 2021 yılı başına 11 bin dekarı geçmesinin beklendiğini ve bunun çok büyük risk olduğunu vurguladı. Sunumunda yarıca muzda şu an uygulanan 145 olan gümrük vergisinin bir risk olduğunu ve bu verginin düşmesi halinde yaşanacak krizde üreticinin gelecek senaryolarına hazır olması gerektiğinin altını çizdi. 
 
Manavgat muzu ile ilgili markalaşma çalışmaları yapılmalı
Gülçubuk seminerde Manavgat’ta muzu ile ilgili inevayon, markalaşma tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini kaydetti.
 
Manavgat muzu kalitelidir
Manavgat’ta muz yatırımlarına değinen Başkan Boztaş, Manavgat Muzunun doğal gübrelerle yetirildiğini belirterek Manavgat Muzunun kaliteli hijyenik ve aroması ile çok güzel olduğunu söyledi. Boztaş, Manavgat Muzu bir Türkiye markası olma yolunda ilerliyor dedi.
Sunumun ardından Webinar ve soyal medya hesaplarından gelen sorular cevaplandırıldı.
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Manavgat, tarımında, ürün, çeşitlendirilmesine, gidilsin,
Yorumlar
Haber Yazılımı