Haber Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 13:01 Bu haber 5656 kez okundu
 
Manavgat’ta satranç antrenör kursu düzenleniyor
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Antalya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Antalya Satranç 1. Kademe Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kursu 10-19 Ağustos tarihleri arasında Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek. TSF Antalya İl Temsilcisi Osman Akdoğan kursa Antalya dahil 11 ilden katılımcının kursa katılacağını belirterek, Manavgat’ın ardından Finike ve Antalya merkezde de kursların düzenleneceğini söyledi.
SPOR Haberi
Manavgat’ta satranç antrenör kursu düzenleniyor

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından 2018 yılı içerisinde yapılması planlanan antrenörlük kursları kapsamında Antalya İl Temsilciliği Manavgat, Finike ve Antalya’da Satranç 1. Kademe Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kursu düzenliyor. Manavgat’ın yanı sıra Akseki, Gündoğmuş, İbradı, Alanya ve Gazipaşa ilçeleri ile Diyarbakır, Konya, Manisa, İstanbul, Mersin, Kütahya, Balıkesir, Yozgat, Amasya ve Çorum illerinden de katılımcıların olacağı kurs bugün Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi’nde başlayacak olup 19 Ağustos’ta sona erecek. Toplam 94 saat sürecek kursun sonunda düzenlenecek sınavda başarı gösteren kursiyerlere 1. Kademe Yardımcı Antrenör sertifikası verilecek.

10 günlük eğitimin iki aşamada gerçekleştirileceğini belirten TSF Antalya İl Temsilcisi Osman Akdoğan, ilk 5 günlük sürede kursiyerlere Spor Anatomisi, Spor Fizyolojisi, Genel Antrenman Bilgisi, Spor ve Beslenme, Spor Psikolojisi, Sporda Yönetim ve Organizasyon, Sporcu Sağlığı, Sporda Öğretim Yöntemleri, Beceri Öğrenimi, Psikomotor Gelişim, Sporda Ölçme ve Değerlendirme, Yetenek Seçimi ve İlkeleri konularında bilgi verileceğini söyledi. İkinci aşamada ise Özel Antrenman Bilgisi, Spor Dalı Oyun Kuralları ve Spor Dalı Teknik Taktik konularında eğitim verilecek.

Geçen yıla kadar kursların 32 saatlik bir program dahilinde düzenlendiğini ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın aldığı kararla kurs programlarının 10 gün ve 94 saatte yükseltildiğini ifade eden TSF Antalya İl Temsilcisi Osman Akdoğan, “Bakanlık bütün branşların antrenör eğitimlerini takip ediyor, kontrol ediyor, başvurular da zaten e-devlet üzerinden yapılıyor” dedi.

Satranç 1. Kademe Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kursu’nu Antalya için 3 bölgeye ayırdıklarını ifade eden Akdoğan, Antalya’nın doğu ilçeleri için Manavgat’ta İlçe Halk Kütüphanesi’nde, batı ilçeleri için Finike Halk Eğitim Merkezi’nde, merkez için ise Muratpaşa’da kursu düzenleyeceklerini, kurslara Antalya’nın yanı sıra diğer illerden de kursiyerlerin katılacağını belirterek, kursiyerlerin büyük bir oranının öğretmen olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu arasında geçen yıl yenilenen protokol gereğince okullarda Satranç Egzersizlerinin yapılabilmesi için öğretmenlerin antrenörlük belgesine sahip olması gerektiğinin altını çizen Akdoğan, “Bu protokol çerçevesinde artık bu belgeler daha önemli hale geldi. Bu sertifikalarla alınacak belgeler ile okullarda egzersiz dersleri verilebilecek. Bununla beraber bu belgeyi alan her öğretmenimize belirli bir oranda maaşına katkı yapılmış olacak” dedi.

Akdoğan, kurs sonunda düzenlenecek sınavda başarılı olan kursiyerlere sertifikalarının, kurs bitiminden 2 hafta sonra itibariyle verilmeye başlanacağını da sözlerine ekledi.

Eğitimleri Türkiye Satranç Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi Barış Akyıldız ile İbrahim Fidancal verecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Manavgat’ta, satranç, antrenör, kursu, düzenleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı