Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 18:00 Bu haber 4233 kez okundu
 
Manavgat’ta faydalı böcekler ağaçlarla buluşturuldu
Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanlığı öncülüğünde, Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Manavgat ve köylerinde turunçgil ve nar bahçelerinde ana zararlı durumundaki turunçgil biti(planococcus citri) ile biyolojik mücadele çalışmaları yapılıyor.
YAŞAM Haberi
Manavgat’ta faydalı böcekler ağaçlarla buluşturuldu

 

Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanlığı öncülüğünde, Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Manavgat ve köylerinde turunçgil ve nar bahçelerinde ana zararlı durumundaki turunçgil biti(planococcus citri) ile biyolojik mücadele çalışmaları yapılıyor.

Biyolojik mücadele kapsamında en çok unlu bitin yoğun olarak görülmeye başlandığı Kalemler Mahallesinde narenciye bahçelerinde böcek salımı programı düzenlendi. Programa; Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömür Ozan Çakal da katıldı. Bahçede düzenlenen programda narenciye ağaçlarına 2 ayrı faydalı böcek türü bırakıldı. Ayrıca talep eden bölgedeki çiftçilere de böcek dağıtımı gerçekleştirildi. 

BİYOLOJİK MÜCADELEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, tarım sektöründe kimyasal ilaç yerine biyolojik mücadelenin hem ürün kalitesi açısından hemde insan sağlığı açısından önemine dikkat çekti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının biyolojik mücadele kapsamında üreticilere destek verdiğini ifade eden Kaymakam Yiğit,  biyolojik mücadalenin artması dileğinde bulundu.

DAHA KALİTELİ VE DAHA SAĞLIKLI ÜRÜN

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen de, İl müdürlüğü olarak biyolojik mücadeleyi önemsediklerini ve desteklediklerini de belirterek, “Bizim Antalya genelinde 270 bin dönüme yakın örtü altı yetiştiriciliğimiz var. Biz tabiki de bu 270 bin dönümde ve açık alanda biyolojik mücadeleyi önemsiyoruz. Kimyasaldan arındırılmış ürünler yetiştirmek istiyoruz.  Çünkü, daha kaliteli ve daha sağlıklı ürün yetiştirmiş oluyoruz” diye konuştu. Müdür Özen, çiftçilere öncülük ettiği için MZO Başkanı Rasim Metin’e de teşekkür etti.

DÖNEM BAŞINA 50 TL DESTEK

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Ünlü ise, ürünlerde kimyasal maddeyi azaltmak açısından biyolojik mücadelenin önemine vurgu yaparak, “Burada 2 ayrı faydalı böcek salımı yapıyoruz. Bunlardan birincisi avcı dediğimiz, unlu bit zararlısını parazitliyor. Diğeri ise predatör. Doğada bulunan Uğur Böceği’nin bezeri.  Bu böcekte zararlı böcekleri yiyor. Burada 2 yıldır uygulama yapıyoruz. Sağ olsun başkanımız bize çok destek veriyor. Uygulamayı yapıp ayrılmıyoruz. Zaman zaman ziraat odamızın, İl müdürlüğümüzün ve kurumumuzun teknik elamanlarıyla kontroller yapıyoruz. Başkanımız burada ilaçtan diğer masraflardan da kaçınmış oluyor. Biyolojik mücadele kapsamında artık devletimiz bunun neredeyse tamamını desteklemeye başladı. Buda üreticimiz için büyük bir avantaj. Geçen yıl devlet dönüm başına 35 lira veriyorken bu yıl bu rakam 50 lirayı buldu. Zaten dönüme maliyette 54-55 lira civarında” diye konuştu. 

BAŞKAN METİN: “BU YIL 30 BİN AĞAÇTA UYGULAYACAĞIZ”

Meyvede, bilhassa narenciyede kimyasal kalıntıyı önlemek için faydalı böcek salımını iki yıldır gerçekleştirdiklerini ve başarılı olduklarını anlatan MZO Başkanı Rasim Metin’de, çiftçilere biyolojik mücadeleyi önerdiklerini söyledi. Geçen yıl Manavgat’ta 20 bin ağaçta uygulama yapıldığını hatırlatan Metin, bu sene ise 30 bin civarında ağaçta uygulama yapacaklarını dile getirerek, “Burada güvenilir gıdayı temin etmeye çalışıyoruz. İyi bir iş yapıyoruz. Tüm çiftçilerimize öneriyorum. Kimyasal kalıntısız meyve yetiştirmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Manavgat’ta, faydalı, böcekler, ağaçlarla, buluşturuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı