Haber Detayı
23 Şubat 2020 - Pazar 22:53 Bu haber 1636 kez okundu
 
Manavgat'ta ejder meyvesine ilgi artıyor
Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Ejder meyvesinin Manavgat’ta örtü altına çok uyumlu olduğunu ve iyi verim verdiğini belirterek birkaç yıl sonra Manavgat’ta muzda olduğunu gibi ejder meyvesinde de iyi sonuçlar alınacağını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Manavgat'ta ejder meyvesine ilgi artıyor

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit Manavgat’ın Bereket Mahallesinde Bünyamin Güler’e ait Ejder meyvesi (Pitaya) serasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kaymakam Yiğit’in beraberinde MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ya yer aldı. Ejder meyvesi ve yetiştirilmesi ilgili Kaymakam Dr. Yiğit ve Başkan Boztaş’a bilgiler veren Sera sahibi Bünyamin Güler, 5 dönüm kapalı alanda meyveyi yetiştirdiğini belirterek çiftçiye tropikal meyvelerle ek kazanç elde konusunda rol model olmak amacıyla bu işe girdiğini söyledi. Meyvenin haziran da çiçek açtığını kaydeden Güler, Temmuzdan Aralık ayına kadar meyve alınabildiğini söyledi. Güler, ejder meyvenin ağacının hızlı büyüyen bir meyve olduğunu ve kaktüsgillerden olduğunu söyledi.

Manavgat turizmde olduğu gibi tarımda da önemli bir şehir Üretici Münyamin Güler’i girişimden dolayı tebrik eden Kaymakam Dr. Yiğit, Ejder meyvesinin örtü altında çok uyum sağladığını iyi verim verdiğini belirterek birkaç yıl sonra Manavgat muzda olduğunu gibi ejder meyvesinde de iyi sonuçlar alınacağını söyledi. Manavgat Kaymakamı Yiğit, Tarımın ekonomik açıdan
turizme alternatif olabilmesi için farklı alanlara yatırım yapılması gerektiğini belirterek Manavgat’ın turizmde olduğu gibi tarımda da önemli bir şehir olduğunu söyledi. Kaymakam Yiğit; Ekonomik açıdan geleceği olan bir meyve Kaymakam Yiğit, "Çok bilinmeyen pitaya, Türkiye’de ejder meyvesi olarak biliniyor. Üreticilerimiz muzdan sonra şimdi de Ejder meyvesine ilgi gösteriyorlar. Ekonomik açından da geleceği olan meyve olara görülüyor. Her türlü sağlık açısından öneriliyor, faydası olduğu tavsiye ediliyor. Gittikçe de yaygınlaşır diye düşünüyorum. Hem ilçemize hem de bölgemize ciddi ekonomik katkılar sağlayacaktır. Üreticilerimizi böyle bir yatırımlarından dolayı tebrik ediyorum" dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Manavgat'ta, ejder, meyvesine, ilgi, artıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı