Haber Detayı
25 Ekim 2017 - Çarşamba 10:50 Bu haber 3362 kez okundu
 
Manavgat’ta denetlenmeyen asansör kalmayacak
MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Manavgat ilçe sınırları içindeki asansörlerin denetiminde büyük aşama kaydettiklerini belirterek, “Manavgat’ta yıl sonuna kadar denetlenmeyen asansör kalmayacak” dedi.
YAŞAM Haberi
Manavgat’ta denetlenmeyen asansör kalmayacak

 

MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Manavgat ilçe sınırları içindeki asansörlerin denetiminde büyük aşama kaydettiklerini belirterek, “Manavgat’ta yılsonuna kadar denetlenmeyen asansör kalmayacak” dedi.

Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Manavgat Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Zafer Keçer ile ilçe sınırları içerisindeki asansörlerin denetimleri hakkında istişarelerde bulundu. Ziyarette MMO Antalya Şube Asansör Birim Sorumlusu Melek Meşhur, MMO Antalya Şube Manavgat Temsilciliği’nde teknik görevli Aslı Yılmaz ile Manavgat Belediyesi’nde görevli Makine Mühendisi Mustafa Şahin, Makine Teknikeri Yasemin Gök, Elektrik-Elektronik Mühendisi Türker Manav da yer aldı. Görüşmede asansörlerin daha güvenli hale getirilmesi, denetimlerin düzenli yapılabilmesi ve halkın asansör denetimleri hakkında bilinçlendirilmesi yönünde atılması gereken adımlar konuşuldu.

BİNA YÖNETİCİLERİNE ULAŞMAK ZOR

Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, MMO Antalya Şube Manavgat Temsilciliği’ndeki teknik görevli personelin, Manavgat şehir merkezindeki asansörleri tarama yaparak tespit ettiklerini belirterek, “Manavgat’ta bulunan bütün mahalleleri taradık. Taramalar sonucu tespit etiğimiz binaları belediyeye ve bakanlığa bildirildik. Tespit ettiğimiz asansörlerin kontrollerini gerçekleştirdik. Apartmanların haricinde hastane, okul, bakım evi, resmi kurum, yurt, iş yeri, misafirhaneler gibi birçok kurumu da tarayıp denetledik. Binalarda yöneticilere ulaşma noktasında yaşadığımız sorunlara rağmen belediye ile yaptığı ortak çalışmalar neticesinde yılsonuna kadar şehir içinde denetlenmemiş asansör bırakmayacağız” dedi.

ASANSÖRLERİN YÜZDE 50’Sİ GÜVENSİZ

Manavgat’taki asansörlerin yüzde 48’inin kırmızı etiketli (Güvensiz), yüzde 3’ü sarı etiketli (kusurlu), yüzde 34’inin mavi etiketli (Hafif Kusurlu), yüzde 15’inin ise yeşil etiketli (güvenli) olduğunun altını çizen Başkan Hamamcıoğlu, “Vatandaşların güvenliği noktasında gerekli tüm adımları atmak için belediye ile sürekli istişarelerde bulunuyoruz. Gerek afiş ve broşürlerle, gerekse de asansör firmaları, apartman yöneticileri ve mahalle muhtarlarıyla yaptığımız birebir görüşmelerle asansör konusunda vatandaşları bilinçlendirmeye özen gösteriyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

ASANSÖR SEYİR DEFTERİ’NE DİKKAT

Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız asansörlerin güvenli çalışmasının büyük önem arz ettiğini dile getiren Hamamcıoğlu, “Birçok asansör kazası olmakta ve bunların büyük bir kısmı ölümle sonuçlanmaktadır. Bu kadar önemli kabul ettiğimiz asansörlerin insanlar tarafından güvenle kullanımı için montajı, bakımı, kontrolü de son derece önemlidir. Asansör firmaları montaj ve bakımlarını, akredite kurumlar da denetlemelerini titizlikle yapmalılar ve halkımızın güvenliği için asansörleri uygun şekilde kullanıma sunmalılardır. Apartman yöneticileri de firmalarda bulunan asansör seyir defterine dikkat etmeli, asansörlerine yapılan tüm işlemleri düzenli bir şekilde takip etmeli. Manavgat Belediyesi ile yaptığımız bu görüşmede bu konuya özellikle dikkat çektik ve bu konuda bilinç oluşturacak ortak bir çalışmayı hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Manavgat’ta, denetlenmeyen, asansör, kalmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı