Haber Detayı
27 Haziran 2018 - Çarşamba 14:15 Bu haber 5329 kez okundu
 
Manavgat’ta 7 bin 694 öğrenciYKS’ye girecek
30 Haziran ve 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda ÖYSM bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda sınavda görev alacak bina ve sınav sorumlularına sınav hakkında bilgi veren Manavgat ÖSYM Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, Manavgat’ta 7 bin 694 adayın 27 okulda sınava gireceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
 Manavgat’ta 7 bin 694 öğrenciYKS’ye girecek

 

30 Haziran ve 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda ÖYSM bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda sınavda görev alacak bina ve sınav sorumlularına sınav hakkında bilgi veren Manavgat ÖSYM Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, Manavgat’ta 7 bin 694 adayın 27 okulda sınava gireceğini söyledi.

Haftasonu yapılacak olan YKS sınavı hazırlıkları sürerken Manavgat ÖSYM Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Hacer Bakır Sert sınavda görev alacak bina ve sınav sorumlularına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, sınavda görev alacak eğitimcilerin tecrübeli olduğunu ancak ÖSYM’nin bu çok önemli sınavda her türlü tedbir ve güvenliği ciddiye aldığını söyledi.

Manavgat’ta 27 okulda 7 bin 694 adayın sınava gireceğini ifade eden Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit başkanlığında oluşturulan Seçim Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararları dinleyicilere aktardı.

SINAV SAATİ UYARISI

30 Haziran ve 01 Temmuz 2018 tarihlerinde 2 gün ve 3 oturumun yapılacağını belirten Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, “Cumartesi günü yapılacak olan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) saat 10:15’de başlayacak ve 135 dakika sürecek. Pazar günü yapılacak Alan Yeterlilik Testi de (AYT) aynı saatte başlayacak ve 180 dakika sürecek. Yine Pazar günü yapılacak olan 3. oturum Yabancı Dil Testi (YDT) olup saat 15:45’de başlayacak ve 120 dakika sürecek” dedi.

Sınav saatlerine özellikle dikkat edilmesini isteyen Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, geçmiş yıllarda adayların sınav salonlarına geç gelmeleri nedeniyle yaşanan sıkıntıların bu yıl yaşanmamasını temenni etti. Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, “Adayların sınav binasına alınacağı son saat 10:00 ve sınav salonuna alınacağı son saat ise 10:15, bu da sınavın aslında 10:15’de başlayacağını bize gösteriyor. Son yıllarda özellikle sosyal medyaya yansıyan olaylarda sınava alınmadım tarzından söylemler olmakta, ancak unutulmaması gerekiyor ki sınav başlama saatinde hiç kimsenin diğer adayların konsantrasyonunu bozmaya hakkı yoktur. 1 dakika, 3 dakika derken bir yıl boyunca bu sınava hazırlanmış son derece stresli adaylarımız ki sinek fısıltısından bile etkilenebiliyorlar. Bu nedenle tüm adaylarımızın biraz erken yola çıkmaya çalışmaları lazım zamanında gelmeleri lazım. Bu yıl ki kuralımız, saat 10:00’dan sonra kimseyi binaya almıyoruz ancak bunu bahçe kapısı olarak da nitelendirebiliriz” diye konuştu. Özellikle Manavgat’ta sınava girecek adayların en geç 15 dakikada sınav yapılacak binaya ulaşmalarında bir sıkıntı olmayacağını dile getiren Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, saat kuralına uyulması gerektiğinin altını bir kez daha çizdi.

Sınavla ilgili tüm bilgilerin ÖSYM’nin internet sitesinde bulunan yönergeyi indirerek öğrenilebileceğinin hatırlatan Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, sınav sırasında mecburi durumlarda istenilen izinler ilgili de bilgi verdi. Sınava giren adayın rahatsızlanma veya başka bir sebepten dolayı da olsa kesinlikle sınav salonuna geri alınamayacağını belirten Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, bu durumda olan adayın sınavdan çıkış saatine kadar sınav binasının uygun bir bölümünde bekletilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Hacer Bakır Sert 3 yıldır uygulanan bu kuralın engelli adayları kapsamadığını, onların da sınava Manavgat Meslek Yüksek Okulu’nda özel olarak hazırlanan Engelliler Sınıfında sınava gireceğini söyledi. Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, 11:55 ile 12:15 saatleri arasında dileyen adayların sınav salonunu terk edebileceğini de sözlerine ekledi.

Sınavda sorulacak sorulan yer aldığı sınav kitapçıklarının saat 07:00’den itibaren güvenlik tedbirleri alınmış olarak sınav merkezlerine gönderileceğini ifade eden Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, sınav bina sorumlularının buna göre okulda bulunmalarını belirtirken, sınavda görev alacak öğretmenlerin de sınav kurallarına harfiyen uyması gerektiğini söyledi. Sınav görevlilerinin de sınav salonuna cep telefonu, takı ve anahtarlık ile giremeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, sınav binasının uygun bir odasında bu türden cihaz ve nesnelerin muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

YKS bilgilendirme toplantısının ardından sınav bina sorumluları ve görevlilerine ÖSYM tarafından gönderilen saatler dağıtılırken, sınav yönergeleri imza karşılığında verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Manavgat’ta, 7, bin, 694, öğrenciYKS’ye, girecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı