Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 19:27 Bu haber 9056 kez okundu
 
Manavgat'ta 6 bin ton zeytin yağı üretiliyor
Manavgat'ta zeytin hasadının başlaması ile birlikte, zeytinyağı fabrikalarıda fazla mesaiye başladı. Manavgat'ta 30 bin tonun üzerinde zeytin hasadı yapıldığını belirten Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, "Manavgat’ta birçok zeytinyağı fabrikası var bunların işledikleriyle birlikte ilçede yıllık 6 bin tonun üzerinde zeytinyağı üretiliyor" dedi. En büyük sorunlarının pazarlama olduğuna vurgu yapan Metin, vatandaşları da ucuz zeytinyağı satışları ile ilgili uyardı. Metin, soğuk sıkım zeytinyağının maliyetinin 30 lira olduğunu belirterek, piyasada özellikle sosyal medyada litresi 16-17 liradan satılan zeytinyağlarına rağbet edilmemesini bu ürünlerin sağlığı olumsuz etkileyebileceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Manavgat'ta 6 bin ton zeytin yağı üretiliyor

Manavgat'ta 60 bin dekar alanda 30 bin tonun üzerinde zeyin hasadı yapıldığını söyleyen Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, sofralık zeytin dışında kalan zeytinlerin fabrikada işlenmesi ile yılda 6 bin ton zeytinyağı elde edildiğini söyledi. Metin, Manavgatlı zeytin üreticilerinin yılda 130 milyon lira gelir elde ettiğini belirtti.

Manavgat Ziraat Odası'nın 2007-2008 yıllarında yaptığı atılım ile Manavgat'ın zeytin üretiminde önemli mesafe kat ettiğini belirten Metin, "Biz, 2007’den bu yana 1 milyon 202 bin zeytin fidanı dağıttık. Bu da en az 35 bin dönüm araziye tekabül eder. Bunun yanı sıra özel sektörün ve diğer fabrikalarında sattığı fidanlarda düşünüldüğünde Manavgat’ta 55 – 60 bin dönüm arasında zeytin var. Toplamda ilçemizde en az 2 milyon zeytin ağacı vardır. Biz, 2007, 2008’den itibaren dağıtmaya başladığımız zeytin fidanlarının verimlerini yeni yeni almaya başladık" dedi.

Sekötrde yaşadıkları en büyük sıkıntının pazarlama olduğuna değinen Metin, "Üretilen zeytinlerin bir kısmı ilçe dışına sofralık olarak satılıyor ama bununla ilgili bir istatistik elimizde maalesef yok. Manavgat Ziraat Odası Zeytinyağı Fabrikası olarak geçen yıl 4 bin 823 ton zeytin işledik ve 930 ton zeytinyağı üretildi. Manavgat’ta birçok zeytinyağı fabrikası var bunların işledikleriyle birlikte ilçede yıllık 6 bin tonun üzerinde zeytinyağı üretiliyor. Bizim şu anda en büyük sıkıntımız, pazarlama. Markalaşma konusunda da çalışmamızı tamamladık. Ürettiğimiz yağı pazarlamak için çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Eğer pazar sorununu da çözebilirsek, üreticilerimiz daha fazla gelir elde edecek" diye konuştu.

İnternette sosyal medyada litresi 16-17 liradan soğuk sıkma zeytinyağı adı altında satış yapıldığını söyleyen Metin, vatandaşların bu ilanlara itibar göstermemesini istedi. Söz konusu zeytinyağlarının insan sağlığını tehdit edebilecek içeriklere sahip olabileceğini vurgulayan Metin, "Piyasada, 60 liraya, 70 liraya 5 litre zeytinyağı olarak satılan maddenin gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi yok ve olmaz. İşin gerçeğini söylemek gerekirse, 60, 70, 75 ve 85 liraya satılan zeytinyağı yenmez.  Bu zeytinyağının da bir maliyeti var.  Vatandaşlarımız normal zeytin yağı yiyecekse, 60-70 liraya satılan yağı yemesinler. Şuanda zeytin yağının asidine göre, kalitesine göre gerçek değeri 100 ile 125 lira arasında değişiyor.  Bazen internette ve sosyal medyada ‘soğuk sıkım yeni zeytin yağı 16 lira’ diyor. Böyle bir şeyin mümkünatı yok. 16-17 liraya zeytin yağı olmaz, eski yıllara ait zeytinyağı da bulamazsın.  Paketlerde 5’er litrelik şeylerde litresi 16 lira, 18 lira diyor. Soğuk sıkım zeytinyağının litre maliyeti 30 liradan az değildir" dedi.

Metin, Tarım Orman ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin yaptıkları incelemelerde, tağşişli ürünlerin ortaya çıktığını, firmalara çeşitli cezalar verildiğini belirterek, verilen cezaların yetersiz olması nedeniyle 15 gün sonra, 20 gün sonra başka isim altında aynı üretime devam edildiğini söyledi. Başkan Rasim Metin, gıdanın doğrudan insan sağlığı ve hayatını ilgilendirdiğini söyleyerek cezaların arttırılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Manavgat'ta, 6, bin, ton, zeytin, yağı, üretiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı