Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 17:07 Bu haber 13764 kez okundu
 
Manavgat’ta 5 milyon turist beklentisi
2016 ve 2017’de istediğini bulamayan turizmciler, iyi başlayan 2018’den umutlu. 200 bin yatakla Türkiye’nin en büyük turizm merkezlerinden olan Manavgat’a bu yıl 5 milyon turistin gelmesini beklediklerini ifade eden Manavgat Side Turizm Yatırımcıları Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, “Yaklaşık 5 milyon misafirin Manavgat’a geleceğini düşünürsek, ilçemizin turizm geliri 4 milyar dolar civarında olur” dedi.
TURİZM Haberi
Manavgat’ta 5 milyon turist beklentisi

 

2016 ve 2017’de istediğini bulamayan turizmciler, iyi başlayan 2018’den umutlu. 200 bin yatakla Türkiye’nin en büyük turizm merkezlerinden olan Manavgat’a bu yıl 5 milyon turistin gelmesini beklediklerini ifade eden Manavgat Side Turizm Yatırımcıları Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, “Yaklaşık 5 milyon misafirin Manavgat’a geleceğini düşünürsek, ilçemizin turizm geliri 4 milyar dolar civarında olur” dedi.

Bu sezon turizm sektöründe yaşanan büyüme turizmcilerin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor. Önce uçağın düşürülmesinin ardından Rusya ile ardından Avrupa ülkeleriyle yaşanan sorunlar nedeniyle 2015 yılından bu yanan sürekli gerileyen Antalya turizmi bu yıl ilk 5 ayda gelen 2 milyon 874 bin turistle 2014 yılı rakamlarına çok yaklaştı.

200 binden fazla yatak sayısıyla Antalya’nın toplam yatak kapasitesini 3’te birini oluşturan Manavgat’ta, turizmciler sektördeki yükselişten memnun olduklarını ve bu trendin gelecek yıllarda da artarak devam edeceğini belirtiyor. Manavgat Side Turizm Yatırımcılar Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, Antalya’nın bu sene 14 milyon turist hedefine ulaşacağını ve bir miktarda üzerine çıkacağını belirterek; “Yaşadığımız 2 yıldan sonra 2014 ve 2015 rakamlarını yakalayacağız. Bu sene 14 milyonun üzerine çıkacağız. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun koyduğu bir hedef var, 14 milyon olarak. İnşallah 14 milyonun üzerine çıkacak. Gidişat bunu gösteriyor” dedi. Başkan Barut, Antalya’ya gelen turistlerin 3’te birinden fazlasının tatillerini Manavgat’ta geçirdiğini ve ilçede yaklaşık 5 milyon turistin tatil yapacağını anlattı.

SEVİNDİRİCİ OLAN FİYATLARIN ARTMASI

Konaklama sektörü olarak asıl sevindirici unsurun fiyatların artması olduğunu söyleyen Barut, “Geçen yıllarda fiyat olarak çok dibe vurmuştuk, bu yıl geçtiğimiz 2 yıldaki kayıpların bir kısmını telafi ettik. Bu durum geleceğe dair ümit veriyor. Türkiye’de herhangi bir olumsuzluk yaşanmazsa, bu yılı önümüzdeki yıllar için turizm için çıkış yılı olarak görebiliriz” diye konuştu.

4 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ

Manavgat’ta 200 binden fazla yatağın bulunduğunu ve Türkiye’nin en büyük ilçe turizm destinasyonu olduğunu aktaran Başkan Cengiz Haydar Barut, “Antalya’ya gelen 14 milyon turistin 3’te birinden fazlasının yaklaşık 5 milyon misafirin Manavgat’a geleceğini düşünürsek, ilçemizin turizm geliri 4 milyar dolar civarında olur” dedi. Hem Antalya hem de Manavgat için yükselen pazarın İngiltere olduğunu söyleyen Barut, “Bölgemizde bu sene yükselen pazarımız İngiltere. Avrupa’da geçtiğimiz yıllara göre biraz daha iyi. Geçen yıllarda dibi gören İskandinav pazarında toparlanma sürüyor. Eski günlerinde değil ama yükseliş trendine girdi. Rusya’daki artış devam ediyor. Ama İngiltere Antalya ve Manavgat bölgesi için en fazla yükselen Pazar” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 12’Sİ MANAVGAT’TA

Turizm sektörünün ülkemizde en hızlı büyüdüğü bölgenin Manavgat olduğunu ve ilçenin Türkiye’nin toplam yatak kapasitesinin yüzde 12’sine sahip olduğunu aktaran Başkan Barut, “Toplam yatak sayısı 200 binin üzerine çıktı. Bölgemizde herhangi bir yatak eksikliğimiz yok. Önümüzdeki yıllarda biraz daha dikkatli yatırım yapılması gerektiğini geçtiğimiz 2 yılda anladık. Son 2 yılda birkaç tane tesis yeni devreye girdi, onun haricinde yeni yatağımız yok” diye konuştu.

ÇALIŞANLAR KÜSTÜ, SEKTÖRDE KALİFİYE İŞÇİ SIKINTISI VAR

Turizm sektöründe son 2 yılda yaşanan krizlerden sadece yatırımcıların değil çalışanlarında olumsuz anlamda etkilendiğini ve personel sıkıntısının tüm sektörün problemi haline geldiğini vurgulayan Başkan Cengiz Haydar Barut, “Son 2 yıl çalışanlar içinde iyi olmadı. Geçen yıllarda turizm çalışanları turizme küstü. Turizm 6 aya sıkıştığı için çalışanların 6 ay çalışıp, 6 ay işsiz kalmaları sorun yarattı. Ama bu yıl biraz daha normalleşme sürecindeyiz. İnşallah çalışanlar birkaç aya daha fazla işlerinde devam edecekler. Gelecek yıllarda bu sıkıntının biraz daha giderileceğini bekliyorum. Ama bu sene turizm sektörünün kalifiye işçi sıkıntısı bayağı büyük” dedi.

Turizm sektöründe geleceğe umutla bakmanın zamanın geldiğini anlatan MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut, “Şartlar bugün olduğu gibi, turizm sektörünü ürkütecek herhangi bir sorun yaşanmadan devam ederse gelecek yıllarda turizm sektöründe yükseliş devam edecek. Tüm dünyada zaten seyahat endüstrisi yükseliyor. Bizde geçtiğimiz 10 yılda, 15 yılda dünyanın daha üzerinde büyüme sağladık. Önümüzdeki yıllarda da büyüyerek devam edeceğiz”

YERLİ TATİLCİ AZ AMA DOLULUK YÜZDE YÜZE ULAŞTI

Manavgat’ta ki tesislerin doluluk oranının yüzde yüze ulaştığını anlatan MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ramazan bayramında genel olarak bölgemizdeki tesisler yüzde yüz doluluk oranına ulaştı. Bu sene bayram için gelen yerli tatilci geçtiğimiz yıllara göre daha az. Sebebi de bayramın hemen ardından 24 Haziran’da seçimlerin yapılacak olması. Malum seçimde adaylar var, adayların akrabaları, partilerin teşkilatları var. Herkes seçim çalışması telaşında olduğu için bu bayram yerli misafir sayısı biraz daha düşük. Ama diğer pazarlardaki yükseliş nedeniyle bayramda bölgemizdeki otellerimiz yüzde yüz doluluk oranına ulaştı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Manavgat’ta, 5, milyon, turist, beklentisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı