Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 15:02 Bu haber 4276 kez okundu
 
Manavgat, ‘Rota Antalya’ uygulamasında 16 nokta ile yer aldı
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz hafta hayata geçen Antalya Dijital Hafıza Haritası ‘Rota Antalya’ mobil uygulamasında, yerli ve yabancı turistlere tanıtmak amacıyla yer alan 250 turistik noktadan 16’sı Manavgat’ta. Rota Antalya projesini kent kültürünü geliştirmeyi, Antalya’nın doğal ve kültürel hazinelerini turistlere, vatandaşlara ve gelecek nesil olan çocuklara daha iyi anlatmak amacıyla geliştirdiklerini ifade eden ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalyalı olmak, Antalya’da yaşamak, Antalya’yı tanımaya yetmemektedir. Bu proje hem bize hem turistlere Antalya’yı anlatacaktır. Turizm açısından da Antalya’nın deniz-kum-güneşten daha fazlasını sunan bir destinasyon olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. Dolayısıyla proje hem kent kültürüne hem kent turizmine katkı yapacak bir projedir” dedi.
TURİZM Haberi
Manavgat, ‘Rota Antalya’ uygulamasında 16 nokta ile yer aldı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2018 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek programı çerçevesinde hazırlanan “Rota Antalya” mobil uygulaması ile kullanıcılara kent merkezinde veya bölgede tema veya rota tercihi yaparak gezme ve keşfetme imkanı sunuluyor. ATSO tarafından geliştirilen projede Antalya genelinde 250 nokta belirlenerek tanıtımı yapılarak yol rotası gösteriliyor. Uygulamada Manavgat’ta yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Yeşil Kanyon, Manavgat Şelalesi, Oymapınar Gölü, Side Antik Kenti, Lyrbe Antik Kenti, Selge Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Side Müzesi, Titreyen Göl, Oluk Köprü, Adam kayalar, Manavgat Kent Müzesi, Side Sualtı Müzesi, Manavgat Tur Tekneleri ve Tazı Kanyonu olmak üzere 16 nokta yer alıyor.

Rota Antalya mobil uygulaması hakkında bilgi veren ATSO Başkanı Davut Çetin, “Proje bütçesi 522 bin 532 TL olarak belirlendi ve bunun 75’i BAKA tarafından, 25’i odamız tarafından karşılandı.

Android ve IOS işletim sistemlerinde çalışabilen Rota Antalya uygulaması, kullanıcılara kent merkezinde ve bölgede yer alan tarihi, kültürel, coğrafi değerler ve hikayeleri ile dört dilde yazılı ve sözlü olarak anlatmaktadır.

Dinamik bir uygulama tasarladık. İlk olarak 250 nokta ile başladık. Bu sayı her geçen gün artacak.  Ana ekranda ilk kısımda tarihi eserler, plajlar, inanç merkezleri, müzeler, antik kentler, mağaralar gibi birçok alt başlık yer alıyor. Mutlaka gezilmesi gereken yerler ayrı bir başlık altında verilmiş durumda” diye konuştu.

Kullanıcıların yakınlarındaki veya belirledikleri alan içerisindeki tüm tarihi ve turistik mekanları görebileceklerini belirten Çetin, “Gittikleri yerler için yorum bırakabiliyorlar, uygulama içerisinde kendi notlarını alabiliyorlar. Uygulama popüler sosyal medya uygulamaları ile de uyumlu çalışıyor. Üstelik turistler bu uygulamayı ve gezecekleri yere ait haritayı internete ulaşabildikleri bir noktada indirdiklerinde, gezerken internetleri olmasa bile kullanabiliyorlar. Bu özellik, yurtdışı internet paketi almamış turistler için son derece önemli oluyor. Rota Antalya, ilk aşamada gezilmesi, görülmesi gerekli yerleri tanıtmaktadır. İlerleyen aşamalarda Antalya’nın gastronomi, eğlence, ticaret, spor yerleri ve imkanları da olabilir. Dünyada kent ziyaretlerinde “görmeden gitmeyin”, ‘yemeden gitmeyin’, ‘yapmadan gitmeyin’ diye tanıtımlar vardır. Biz şimdi ‘görmeden gitmeyin’ ile başladık. Daha sonra ‘yemeden gitmeyin’ ve ‘yapmadan gitmeyin’ temalarını da ekleyebiliriz” dedi.

Uygulamanın sadece turistler için değil Antalya’nın sakinleri için de geliştirildiğini vurgulayan Çetin, “Örneğin Antalyalıların büyük bir kısmının Büyük Atatürk’ün “Hiç Şüphesiz Ki Antalya Dünya’nın En Güzel Yeridir” sözünü nerede söylediğini bilmediğine eminim. Erenkuş plajına gittiğinizde bu uygulamadan Atatürk’ün bu sözü Akdeniz ve Toros manzarasına bakarak söylediğini öğreneceksiniz.

Karaalioğlu Parkı Antalya’nın en eski parklarından birisidir. Güzelliğiyle hepimizi büyüler. Ama Antalyalılar bile o muhteşem parktaki detayda kalmış güzellikleri, hikayeleri bilmez.

Karaalioğlu’nda palmiyelerin üzerlerinde yaşayan yeşil papağanları çok az insan görmüştür. Miradorda yer alan her bir heykelin ayrı bir hikayesi vardır. Mesela Kuzgun Acar’ın “El” heykeli, Vali Haşim İşcan’ın anısına yapılmıştır. Rivayet odur ki; o heykelin harcında bir aşk hikayesi yatmaktadır. Heykeltraş ve eşinin nikah yüzükleri o heykelin temelindedir. Rota Antalya uygulaması ile Karaalioğlu Parkına gittiğinizde bu ilgi çekici ayrıntıları ve hikayeleri 4 dilde dinleyerek gezinti yapacağınız eşsiz bir deneyim sunuyoruz” diye konuştu.

Rota Antalya mobil uygulaması ile Antalya’nın kırsal bölgelerini ve turizm potansiyelinin de daha güçlü tanıtılacağını vurgulayan Davut Çetin şöyle konuştu; “Antalya’nın hemen yanı başında İbradı’da doğada özgürce koşturan Yılkı Atlarını, Düğmeli evleri, iç bölgelerimizin güzelliğini görmeden giden turist kalmasın istiyoruz. Üstelik bunu oyunlaştırarak yapıyoruz. Tanımlanmış rotalardaki destinasyonlarda check-in yapıldığında puan kazanılacak. Örneğin Kaleiçi rotası tamamlandığında Antalya Kültür Sanat’a giriş bileti de bizim hediyemiz olacak.

Bugün insanların cep telefonlarına bir uygulama ile girmenin oldukça zor olduğunun farkındayız. Uygulamayı yüklemeyi tercih etmeyenlere de Antalya’nın değerlerini hikayeleriyle öğrenme imkânı sunuyoruz. Proje kapsamında ele aldığımız noktaların birçoğunu da QR kodlarla tanıtıyoruz. Gerekli izinler alındı ve ilgili noktanın hikayesini 4 dilde dinlemenize ya da okumanıza olanak veren QR kodlar tüm bu noktalara yerleştirilmiş durumdadır. Rota Antalya ile insanların ceplerine girebilmek için bir dizi tanıtım çalışması ile hızlı bir giriş yapacağız.

Uygulamamızın web sayfası www.rotaantalya.com‘u yayına soktuk. Birkaç gün içerisinde billboardlarda tanıtım materyallerini göreceksiniz. Odamızın sosyal medya hesaplarında tanıtım filmleri ve uygulamaya ilişkin sloganlar verilmeye başlanacak. Tanıtıcı Flyerler basıldı, otellere dağıtılıyor.

Turistin Antalya’ya giriş yaptığı havaalanında bir yer tahsisi yapıldı. Tanıtım materyalleri yerleştirilecek.

Sizlerin de desteği ile hem turiste hem de Antalyalıya bu eşsiz kenti ilgi çekici hikayeleriyle tanıtmayı hedefliyoruz. Bu proje ciddi bir emek sonucu hayata geçti. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile başarılı çalışmalarımıza bir yenisini eklemiş olduk.

Bu fikri ARGE ekibimiz projelendirdi. Enpro Bilişim Teknolojileri Şirketi uygulamayı ve içerikleri bizlerle sürekli temas halinde konunun uzmanlarına da başvurarak geliştirdi. Geçmiş yıllarda Antalya Koruma Müdürlüğü yapmış olan Mücella Uyar içerik danışmanlığı konusunda bize destek verdi. Bu değerli ekibe de bu vesileyle teşekkür ediyorum. Bu projenin sloganını “Şehrin Hikayesi Rota’da, Rota Cebinde!” olarak belirledik.

Rota Antalya’nın ceplere girmesi, dolayısıyla Antalya’nın tüm yönleriyle, ilgi çekici hikayeleriyle tanıtılması için görsel ve yazılı medyamızın desteği son derece önemlidir. Antalya 4.0 projesi kapsamında dijital turizm için Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte çalışmalar yaptık. Büyükşehir Belediyesi de akıllı kent altyapısıyla bu konuda çalışmalar başlatmıştır.  Hep birlikte Antalya’da dijital destinasyon yönetiminde ve dijital tanıtımda daha ileri bir noktaya geleceğinize inanıyorum.  

Projemizin Antalyalılara, kentimize gelen misafirlere, kent turizmine ve ticaretine yararlı olmasını, kent kültürünün gelişmesine katkı yapmasını diliyorum. Bu dileklerle projemizin fikir sahipleri olan arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere ve BAKA’ya desteği için teşekkür ediyorum.”

‘Rota Antalya’ uygulamasında yer alan 250 nokta:

001 – Saat Kulesi / Kaleiçi ve Çevresi

002 – Yivli Minare Cami ve Yivli Minare / Kaleiçi ve Çevresi

003 – Paşa Camisi (Tekeli) / Kaleiçi ve Çevresi

004 – Mevlevihane / Kaleiçi ve Çevresi

005 – Attalos Heykeli / Kent Merkezi

006 – Zincirkıran Türbesi / Kaleiçi ve Çevresi

007 – Ulusal Yükseliş Anıtı / Yat Limanı ve Çevresi

008 – Karatay Medresesi / Kaleiçi ve Çevresi

009 – Kırk Merdivenler / Yat Limanı ve Çevresi

010 – Üç Kapılar / Kaleiçi ve Çevresi

011 – Surlar / Kaleiçi ve Çevresi

012 – Suna İnan Kıraç Müzesi / Kaleiçi ve Çevresi

013 – Sultan Alaaddin Cami / Kaleiçi ve Çevresi

014 – İskele Camisi / Yat Limanı ve Çevresi

015 – ATSO Kaleiçi Evi / Kaleiçi ve Çevresi

016 – Oyuncak Müzesi / Yat Limanı ve Çevresi

017 – Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi / Yat Limanı ve Çevresi

018 – Şamandıra / Yat Limanı ve Çevresi

019 – Mermerli Plajı / Yat Limanı ve Çevresi

020 – Yanık Hastane – Keçili Park / Yat Limanı ve Çevresi

021 – Yat Limanı / Yat Limanı ve Çevresi

022 – Panoramik Asansör / Yat Limanı ve Çevresi

023 – Ahi Yusuf Külliyesi / Kaleiçi ve Çevresi

024 – Şehzade Korkut Camii / Kaleiçi ve Çevresi

025 – Balıkpazarı Burcu / Kaleiçi ve Çevresi

026 – Balıkpazarı Hamamı / Kaleiçi ve Çevresi

027 – Nigar Hatun Türbesi / Kaleiçi ve Çevresi

028 – Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi / Kaleiçi ve Çevresi

029 – İmaret (Selçuklu) Medresesi / Kaleiçi ve Çevresi

030 – Karamolla Mescidi / Kaleiçi ve Çevresi

031 – Gavur Hamamı / Kaleiçi ve Çevresi

032 – TÜTAV Evi Surları / Yat Limanı ve Çevresi

033 – Kaleiçi Kilisesi / Kaleiçi ve Çevresi

034 – Dumlupınar Okulu / Kaleiçi ve Çevresi

035 – Tophane / Yat Limanı ve Çevresi

036 –Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Binası / Kaleiçi ve Çevresi

037 – Deniz Feneri / Yat Limanı ve Çevresi

038 – Tur Tekneleri / Yat Limanı ve Çevresi

039 – Narenciye / Kent Merkezi

040 – Balbey Kesik Minare / Kent Merkezi

041 – Karaalioğlu Parkı / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

042 – Aslan Lahitleri / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

043 – İşçi ve Çocuğu Heykeli / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

044 – El Heykeli / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

045 – Don Kişot Heykeli ve Çitlembik Ağacı / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

046 – Nazım Hikmet Heykeli / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

047 – Havuzda Serinleyen Kadın Heykeli / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

048 – Hıdırlık Kulesi / Kaleiçi ve Çevresi

049 – Adalar Plajı / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

050 – Karaalioğlu Kuşları (Papağanlar) / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

051 – Atatürk Evi ve Müzesi / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

052 – Öğretmenevi / Karaalioğlu Parkı ve Çevresi

053 – Antalya Lisesi / Kent Merkezi

054 – Karakaş Camii / Kent Merkezi

055 – Yalı Değirmeni / Lara

056 – İlk Elektrik Fabrikası / Lara

057 – Muratpaşa Camisi / Kent Merkezi

058– İki Kapılı Han / Kent Merkezi

059 – Tek Kapılı Han / Kent Merkezi

060 – Pazar Hamamı / Kent Merkezi

061 – Zincirli Han / Kent Merkezi

062 – Balbey Camii / Kent Merkezi

063 – Müsellim Cami / Kent Merkezi

064 – Antalya Kültür Sanat (AKS) / Kent Merkezi

065 – Osman Ağa Kapısı / Kent Merkezi

066 – Düden Kıyı Şelalesi / Lara

067 – Erenkuş / Lara

068 – Antalya Müzesi / Konyaaltı

069 – Atatürk Parkı / Konyaaltı

070 – İnönü Parkı / Lara

071 – Dokuma Park / Kepez

072 – Kepez Çifte Sarnıçlar / Kepez

073 – Hayvanat Bahçesi / Kepez

074 – Kepez Kent Ormanı / Kepez

075 – Kadınyarı / Konyaaltı

076 – Valilik / Kent Merkezi

077 – Papaz Kayası / Lara

078 – Falez Park / Lara

079 – Falez 2 Park / Lara

080 – Değirmenönü / Kent Merkezi

081 – AKM-Cam Piramit / Konyaaltı

082 – Konyaaltı Plajı / Konyaaltı

083 – Lara Plajı / Lara

084 – Tünektepe / Konyaaltı

085 – Sarısu Kadınlar Plajı / Konyaaltı

086 – Kozaklı Kahve / Kent Merkezi

087 – Düden Şelalesi / Kepez

088 – Lyrboton Kome Antik Kent / Kepez

089 – Zeytin Park / Kepez

090 – Demirciler Çarşısı / Kent Merkezi

091 – Gıyaseddin Keyhüsrev Anıtı / Muratpaşa

092 – Çakırlar / Konyaaltı

093 – Geyikbayırı Kaya Tırmanışı / Konyaaltı

094 – Örnekköy Plajı / Lara

095 – Bababurnu Feneri / Lara

096 – Feslikan Yaylası / Konyaaltı

097 – Ayanağa Mescidi / Kent Merkezi

098 – Döşeme Boğazı ve Antik Yol / Döşemealtı

099 – Yenice Boğazı ve Antik Yol / Korkuteli

100 – Ariassos Antik Kenti / Döşemealtı

101 – Karain Mağarası / Döşemealtı

102 – Evdirhan / Döşemealtı

103 – Güver Uçurumu / Döşemealtı

104 – Kırkgöz / Döşemealtı

105 – Ekşili Göleti / Döşemealtı

106 – Hisarçandır / Konyaaltı

107 – Sillyon Antik Kenti / Serik

108 – Aspendos Köprüsü / Serik

109 – Aspendos Örenyeri / Serik

110 – Boğazkent Kuş Cenneti / Serik

111 – Alara – Uçansu Şelalesi / Serik

112 – Zeytintaşı Mağarası Tabiat Anıtı / Serik

113 – Belek Hoşgörü Bahçesi / Serik

114 – Pednelissos Antik Kenti / Serik

115 – Çimi Yaylası / Akseki

116 – Sarıhacılar Tarihi Kervan Göç Yolu / Akseki

117 – Giden Gelmez Dağları / Akseki

118 – Alanya Kalesi / Alanya

119 – Damlataş Mağarası / Alanya

120 – Kızılkule / Alanya

121 – Dim Mağarası / Alanya

122 – Dim Çayı / Alanya

123 – Damlataş Plajı / Alanya

124 – Kleopatra Plajı / Alanya

125 – İncekum Plajı / Alanya

126 – Sapadere Kanyonu / Alanya

127 – Alara Kalesi ve Alara Han / Alanya

128 – Alanya Limanı / Alanya

129 – Alanya Müzesi / Alanya

130 – Alanya Atatürk Evi Müzesi / Alanya

131 – Aya Yorgi Kilisesi / Alanya

132 – Alanya Tersanesi / Alanya

133 – Andızlı Emir Bedrüddin Camisi / Alanya

134 – Süleymaniye Camisi / Alanya

135 – Syedra Antik Kenti / Alanya

136 – İotape Antik Kenti / Alanya

137 – İçkale Kilisesi / Alanya

138 – Gemili Mescidi / Alanya

139 – Hıdırellez Kilisesi / Alanya

140 – Elmalı Eski Kent Dokusu / Elmalı

141 – Semahöyük Antik Kenti / Elmalı

142 – Ömer Paşa Camisi / Elmalı

143 – Kesik Minare / Elmalı

144 – Elmalı Müzesi / Elmalı

145 – Abdal Musa Türbesi / Elmalı

146 – Bey Hamamı / Elmalı

147 – Çatalçeşme / Elmalı

148 – Gömbe Yaylası / Kaş

149 – Elmalılı Hamdi Yazır Müzesi / Elmalı

150 – Vehhab-ı Ümmi Hazreti Türbesi / Elmalı

151 – Ümmî Sinan Türbesi / Elmalı

152 – Elmalı Güreş Sahası / Elmalı

153 – Elmalı Çarşı / Elmalı

154 – Düğmeli Evler / İbradı

155 – Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası / İbradı

156 – Altınbeşik Mağarası Milli Parkı / İbradı

157 – Arapastık Ağacı / İbradı

158 – Uçansu Şelalesi / Gündoğmuş

159 – Ali Köprüsü / Gündoğmuş

160 – Selinus Antik Kenti / Gazipaşa

161 – Antiocheia ad Cragum Antik Kenti / Gazipaşa

162 – Delik Deniz ve Kral Koyu / Gazipaşa

163 – Koru Plajı ve Doğal Havuzlar / Gazipaşa

164 – Yalan Dünya Mağarası / Gazipaşa

165 – Köprülü Kanyon Milli Parkı / Manavgat

166 – Yeşil Kanyon / Manavgat

167 – Manavgat Şelalesi / Manavgat

168 – Oymapınar Gölü / Manavgat

169 – Side Antik Kenti / Manavgat

170 – Lyrbe Antik Kenti / Manavgat

171 – Selge Antik Kenti / Manavgat

172 – Apollon Tapınağı / Manavgat

173 – Side Müzesi / Manavgat

174 – Titreyen Göl / Manavgat

175 – Oluk Köprü / Manavgat

176– Adam kayalar / Manavgat

177 – Manavgat Kent Müzesi / Manavgat

178 – Side Sualtı Müzesi / Manavgat

179 – Manavgat Tur Tekneleri / Manavgat

180 – Kurşunlu Şelalesi / Aksu

181 – EXPO 2016 / Aksu

182 – Perge Antik Kenti / Aksu

183 – Ağalar Camii / Aksu

184 – Arykanda Antik Kenti / Finike

185 – Limyra Antik Kenti / Finike

186 – Andrea Doria Koyu / Finike

187 – Gökbük Kanyonu / Finike

188 – Patara Antik Kenti / Kaş

189 – Xanthos Antik Kenti / Kaş

190 – İsinda Antik Kenti / Kaş

191 – Antiphellos Antik Kenti / Kaş

192 – Kaputaş Plajı / Kaş

193 – Uluburun Batığı / Kaş

194 – Aslanlı Lahit / Kaş

195 – Uçak Batığı / Kaş

196 – Kaş Marina / Kaş

197 – Andriake Örenyeri / Demre

198 - Likya Uygarlıkları Müzesi / Demre

199 – Simena Antik Kenti / Demre

200 – Myra Antik Kenti / Demre

201 – Kekova – Batık Şehir / Demre

202 – Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi / Demre

203 – Beymelek Lagünü / Demre

204 – Güllük Dağı Milli Parkı / Korkuteli

205 - Termessos Antik Kenti / Korkuteli

206 – Sultan Alaaddin Camii / Korkuteli

207 – Sinâneddin Medresesi / Korkuteli

208 – Çaybaşı Hamamı / Korkuteli

209 – Saklıkent Kayak Merkezi / Konyaaltı

210 – Phaselis Antik Kenti ve Plajları / Kemer

211 – Kemer Marina / Kemer

212 – Göynük Kanyonu / Kemer

213 – Beydağları Sahil Milli Parkı / Kemer

214 – Çıralı / Kemer

215 – Ulupınar / Kemer

216 – Tahtalı Teleferik / Kemer

217 – Maden Koyu / Kemer

218 – Folklorik Yörük Parkı / Kemer

219 – Ayışığı Plajı / Kemer

220 – Selçuklu Av Köşkü / Kemer

221 – Paris Batığı / Kemer

222 – Beycik / Kemer

223 – Rhodiapolis Antik Kenti / Kumluca

224 – Olympos Antik Kenti / Kumluca

225 – Adrasan Koyu / Kumluca

226 – Mavikent Tabiat Parkı / Kumluca

227 – Gelidonya Feneri / Kumluca

228 – Mavikent Papaz Koyu / Kumluca

229 – Sinan Değirmeni / Konyaaltı

230 – Anadolu Oyuncak Müzesi / Kepez

231 – Modern Sanatlar Galerisi / Kepez

232 – Trebenna Antik Kenti / Konyaaltı

233 – Aspendos Antik Tiyatro / Serik

234 – Patara Plajı / Kaş

235 – Yanartaş / Kemer

236 – Antalya Sahil Yaşam Parkı / Konyaaltı

237 – Antalya Etnografya Müzesi / Kaleiçi ve Çevresi

238 – Büyükçakıl ve Küçükçakıl Plajları / Kaş

239 – Topçam Günübirlik Kullanım Alanı / Konyaaltı

240 – Dokuma Park - Minicity / Kepez

241 – Sıçan Adası / Konyaaltı

242 – Sulu Ada / Kumluca

243 – Gazeteciler Cemiyeti – Basın Müzesi / Kaleiçi ve Çevresi

244 – Korsan Koyu / Kumluca

245 – Alacasu Cennet Koyu / Kemer

246 – Haşim İşcan Kültür Merkezi / Kent Merkezi

247 - Tazı Kanyonu / Manavgat

248 - Eynif Yaylası – Yılkı Atları / İbradı

249 - Eğri Göl / Akseki

250 – Varyant / Konyaaltı

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Manavgat,, ‘Rota, Antalya’, uygulamasında, 16, nokta, ile, yer, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı