Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 19:30 Bu haber 3760 kez okundu
 
Manavgat OSB gün sayıyor
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından; Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Sosyal güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye İş Kurumu (İş-Kur), İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) ve Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) işbirliği ile bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen ‘Manavgat’ta İş Var’ istihdam fuarı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımı ile açıldı. İstihdam fuarının açılışına Manavgat Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (GİOSB) arazi sorununun çözülmesi damga vurdu. Mahkeme kararıyla Hacıobası Mahallesi’nde söz konusu 360 dönüm arazinin Hazine’ye devredildiğini müjdeleyen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Manavgat Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden olur aldıklarını, ilgili kurumların da görüşlerini aldıktan sonra önümüzdeki hafta içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına kurulum dilekçesinin verileceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Manavgat OSB gün sayıyor

 

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından; Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Sosyal güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye İş Kurumu (İş-Kur), İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) ve Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) işbirliği ile bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen ‘Manavgat’ta İş Var’ istihdam fuarı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımı ile açıldı. İstihdam fuarının açılışına Manavgat Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (GİOSB) arazi sorununun çözülmesi damga vurdu. Mahkeme kararıyla Hacıobası Mahallesi’nde söz konusu 360 dönüm arazinin Hazine’ye devredildiğini müjdeleyen Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Manavgat Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden olur aldıklarını, ilgili kurumların da görüşlerini aldıktan sonra önümüzdeki hafta içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına kurulum dilekçesinin verileceğini söyledi.

‘Manavgat’ta İş Var’ sloganı ile Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, MATSO, Antalya Üniversitesi, SGK, İş-Kur, İNKAY ve MASİAD işbirliğinde bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen istihdam fuarı; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın, Tuba Vural Çokal, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Erdem Ersoy, Side Özel Eğitim Merkezi Komutanı Jandarma Albay Murat Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, siyasi parti ilçe başkanları ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşları başkanları ve yöneticileri, turizm, eğitim, sağlık sektörleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ANTALYA’DA 150 BİN EK İSTİHDAM OLUŞTURULACAK

Atatürk Kültür Merkezi’nde bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Manavgat’ta İş Var İstihdam Fuarı öncesi konferans salonunda açılış töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından MATSO Başkanı Ahmet Boztaş törenin açılış konuşmasını yaptı. Paydaşlarla beraber düzenlenen istihdam fuarının, devletin yeni açıklamış olduğu istihdam teşvik ve destek paketi ile daha fazla anlam kazandığına dikkat çeken MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ekonomik şurada verdikleri 150 bin kişilik ek istihdam hedefini 200 bine çıkarmanın mümkün olduğunu belirterek, “Biz Manavgat olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Çarşamba günü SGK ve İş-Kur İl Müdürlerimizin de katılımı teşvik paketinin içeriğinin anlatıldığı bir toplantı düzenleyeceğiz. Bütün işverenlerimiz özellikle insan kaynakları yöneticilerimiz, mali müşavirlerimiz detaylı bilgiyi alabilmeleri için bu toplantıya mutlaka katılmalarını tavsiye ediyorum. Manavgat olarak biz üzerimize düşeni yapacağız, Antalya olarak da 150 bini aşarız verdiğimiz sözü yerine getiririz” dedi.

İstihdam fuarına katılan firmaların Manavgat’ta 60 bin kişiye istihdam sağladığına dikkat çeken Boztaş, “76 firma Manavgat’ın yüksek sezonda yaklaşık 90 bin civarında almış olduğu istihdamın 60 binini sağlayan firmalar. Bu 76 firmanın birçokları konaklama tesisleri, içerisinde eğitim var, sanayi var, sağlık sektöründe olan firmalar var. Dolayısıyla 60 binin üzerinde istihdam sağlayan firmalar burada stant açtılar. Ben bu firmalara destekledikleri için, bizde varız dedikler için, buraya geldikleri için teşekkür ediyoruz.

Biz bu istihdam fuarını paydaşlarımızla birlikte yapıyoruz. 8 ayrı kuruluş bir araya geliyor, ilçemizde Sayın Kaymakamımızın başkanlığında, Valimizin de talimatıyla bu organizasyonu yapıyoruz. Bu yıl dördüncüsünü yapıyoruz, inşallah Allah daha büyük salonlarda daha geniş katılımla yapmayı nasip eder” dedi.

ALTERNATİF TURİZMİ CANLANDIRMAMIZ GEREK

Günümüzün en büyük sıkıntısının istihdam olduğunu ifade eden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise açılış töreninde yaptığı konuşmasında: “Manavgat ölçeğinde istihdam için önemli olarak addettiğimiz bu etkinliği düzenleyen önderlik eden Manavgat Ticaret ve Sanayi Odasına ve katkısı olan desteği olan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Böyle bir etkinliğin parçası olmaktan Manavgat Belediyesi’nin de gururlu olduğunu ifade etmek isterim. Günümüzün en büyük ihtiyacı, gereksinimi, sıkıntısı istihdam. Bunu göz ardı etmemiz mümkün değil. Bu tarz etkinliklerin buna çok ciddi katkı yaptığına inanıyoruz ama yeterli değil. Manavgat ölçeğinde değerlendirmemiz gerekirse turizmi çeşitlendirmemiz, turizmi 12 aya yaymamız ve üreten bir topluma dönmemiz gerekiyor. Bunun için tarım ve hayvancılığı yeniden faal haline getirmek bölge olarak mecburiyetindeyiz. Kendi kendine yeten bir Manavgat olma mecburiyetindeyiz. Hacıobası bölgesinde üreten Manavgat için elzem olduğuna inandığımız organize sanayinin, ilgili bakanlığımızın önderliğinde bizim de yine paydaş olarak gurur duyacağımız bir çalışma ile bir an önce Manavgat’ın ticari iktisadi hayatına dahil olması gerektiğine inanıyorum. Aynı zamanda turizmin çeşitlendirilebilmesi, sürdürülebilir turizm ve 12 ay istihdam için Oymapınar Bölgemizin ilgili bakanlıklarımızla, ilgili kurumlarımızdan yetkililerle müşterek çalışarak bir an önce alternatif turizm anlamında Manavgat’ın turizm hayatına dahil edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu adımlarla ancak bu şimdi ki atılan adımın devamı olarak da Manavgat’ın bu bağlamdaki sorunu çözülür” dedi.

ÇOKAL’DAN ÜNİVERSİTE KLİNİĞİ VE YAT LİMANI TALEBİ

İstihdam denince akla ilk gelen şeyin turizmi 12 aya yayma düşüncesi olduğunu vurgulayan Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan üniversite kliniği ve yat limanının yapılması için destek istedi. Çokal yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bir Manavgatlı olarak turizm sektöründe çalışan ve aynı zamanda da bir hekim olarak görüyorum ki 6 ay turizm sektöründe çalışmakta 6 ay işsiz kalmaktalar. En önemli sorun buna bir çözüm üretmek. Turizmin 12 aya yayılması amacıyla birçok projeler üretiliyor ama gündeme getirilmiyor. Dün ben Perşembe pazarını gezdim. Perşembe Pazarında saat 14:00’de esnaf malını toplamaya başladı. neden bu saatte topluyorsunuz dediğimde bizim sezonumuz 1 Nisan’da başlıyor dedi, hepsi sezonun açılmasını bekliyor. Yani Kasım ayından sonra Manavgat’ta hem ekonomik anlamda hem de turizm alanında çok büyük bir durgunluk olmakta bu yüzden turizmin hareketlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Manavgat’ın bir cazibe merkezi haline getirilmesi için yatırımcıların buraya yatırımlarını yapması için öncelikle buraya, Sayın Bakanımız da buradayken bir üniversite kliniğinin sözünü almak istiyorum. Bizim burada üniversite olarak düşündüğümüz yere öyle uygun görüldü cezaevi yapıldı ama biz mutlaka burada bir üniversite kliniği istiyoruz. Sağlık alanındaki gençlerin mutlaka bu şekilde istihdamının sağlanmasını istiyoruz. Turizme yüzde 20 katkısı bulunan yat turizmini göz önüne aldığımızda Doğu Akdeniz ölçeğini ele aldığımızda bir yat limanının yeterli olmadığını görüyoruz. Önceden Ticaret Odamız tarafından hazırlanan projelere destek verilmesini, buradan onun da sözünün verilmesini istiyorum. İnşallah hep birlikte güzel bir Manavgat’ı şekillendiririz diye düşünüyorum. Bu fuarı düzenleyen, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”

TURİZMDE PATLAMA YAPACAĞIZ

2015 yılında Rus uçağının düşürülmesi hadisesi ile 2016 yılında turizmde yaşanan sıkıntıları dile getiren Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ise Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun Antalya turizm hedeflerini hatırlatarak, “Turizmde bir patlama yapacağız hem fiyatların yükselmesi hem sezonun uzamasının bize çok büyük katkısı olacak. Onun için istihdam bizim için çok önemli biz hükümet olarak, mecliste yasa çıkaranlar olarak buna çok hassasız ve yapmaya devam edeceğiz. Ticaret Odamızın burada yaptığı çalışmalar çok güzel çalışmalardır” dedi.

VALİ KARALOĞLU’NDAN OSB MÜJDESİ

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, istihdam fuarlarının önemli olduğunu, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın Cumhurbaşkanı’na 150 bin istihdam sözü verdiğini ve bütün Antalya’nın bunun için çalıştığını belirterek, “Manavgat, hepimizin önem verdiği, işlerini çok yakından takip ettiğimiz önemli ilçelerimizden bir tanesi. Yüksek potansiyeli var. Sayın Bakanım, Manavgat’ın önü açılsın diye çalışmaya devam ediyoruz. Çakalderesi’ne yapılan üstgeçit inşaatının turizm sezonundan önce bitirilmesi için sizin talimatlarınızı alacağız. Kavşağımızın uzunluğu 960 metre. Bu köprülü kavşak Antalya’nın en uzunu, diğer en büyük ise geçen sene bitirdiğimiz kavşak. Manavgat’ın potansiyeline uygun, devletimiz, milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yatırım yapmaya devam ediyor. Gündeme getirilen Organize Sanayi Bölgesi konusunda mahkeme sonuçlandı. 360 dönüm yerimiz var, kurumların görüşleri alındı, diğer kurumların görüşlerini de bu hafta içinde alıp, Valiliğimizin uygun görüşü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza Manavgat Organize Sanayi Bölgesi kurulum dilekçesini vermiş olacağız” şeklinde konuştu.

ANTALYA’NIN 6. ÜNİVERSİTESİNİ MANAVGAT’A KURACAĞIZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı konuşmasında Manavgat’ta İş Var Fuarı’nın 4.’sü yapıldığını, her seferinde daha da etkin olmaya başladığını görmekten mutluluk duyduğunu belirterek “Burada sivil toplum devlet işbirliği var, burada yerel yönetim var. Burada fakültemiz, yüksekokulumuz var, sivil toplum örgütlerimiz var yani Manavgat’ın tüm değerleri var” dedi.

Birlik, bütünlük içinde olunduğu zaman güzel şeylere imza attıklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Bu etkinlik sadece iş arayan arkadaşlarımıza değil, işçi arayan firmalarımıza de çok faydası olacaktır” şeklinde konuşarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elbette ülkeye hizmet etmek görevimiz ama şehirlerimize hizmet ederken, elbette o şehirlerimiz güzelleştirmek, huzurlu ve mutlu, yaşanabilir bir şehir haline getirebilmek bizlerin, hepimizin asli görevidir. O şehirdeki insanlara iş yaratmak, iş yaratacak projeleri hayata geçirmek bizlerin görevidir. Bu devletin, özel sektörün hem de yerel yönetimlerin görevidir. Hep birlikte olunca başarı oluyor. Turizm bizim vazgeçilmezlerimizden birisidir. Turizmi 12 aya yayma talebi son derece haklıdır ve de bunu başarmamız lazım. Bunu Antalya içinde başaran bölgelerimiz var. Örneğin Belek. Bunu şimdi Alanya da başarmaya başladı. Havaalanının da etkisinin olduğunu görüyoruz. Sadece havaalanı yetmez, turistin gelebileceği gelmek istediği etkinliklerin ve alanların olması lazım. İşte Manavgat’ta da 12 aya yaymak için hep birlikte çalışıyoruz. Turizm Bakanımız çalışmalarını sürdürüyor. Gerek Oymapınar bölgesi gerekse sahil bölgesindeki yeni yatırımlarla birlikte spor ve golf sahaları ile birlikte turizmi 12 aya yayacağız. Alacabel’e toplam 7 bin 500 metrelik tünel yapıyoruz. Yolu daha kestirme yapıyoruz. Hızlı tren projemizde tetkik ve incelemeler bitti, etüt çalışmalarında güvenlik sebebiyle değişiklikler oldu. İzmir-Antalya yolu ihaleye hazır, Afyon bağlantısı da aynı şekilde. Buradan çıkan bir vatandaşımız bu yollar sayesinde 3-3,5 saat içinde İzmir’e varmış olacak.”

Antalya’nın batısına Kaş tarafına 5 milyon kapasiteli 3. Havaalanını 2021 sonu itibariyle tamamlamış olacaklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, doğalgaz konusunda Manavgat’a söz verdiklerini ve bu sözlerini yerine getireceklerini de sözlerine ekledi.

İyi Parti Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın klinik isteğine de değinen Çavuşoğlu. “Tuba Hanım, Manavgat’ın daha büyük yatırımlara ihtiyacı var, klinik Manavgat’ı kurtarmaz. Manavgat’ın üniversiteye ihtiyacı var. En son geldiğimde Manavgat Belediye Başkan adayımız Hasan Öz ile de geldik konuştuk, üniversite ile ilgili yer konusunu belediye olarak da nasıl çözüyoruz, bunların hepsini birlikte çalışıyoruz. Meclis’te sizler de buna imza atacaksınız, Antalya’nın 6. Üniversitesini kuralım. Bir de 400 yataklı hastane projemiz var, bunu da eğitim ve araştırma hastanesi yapalım ve üniversitemiz kurulduktan sonra bir tıp fakültesi neden açılmasın” dedi.

Bugüne kadar Manavgat’a hizmet için herkesle çalışmak istediklerini, çalıştıklarını da söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Biz şimdiye kadar hiç kimseyi dışlamadık. İki haftadır Türkiye’nin her tarafını dolaşıyorum. Malumunuz yerel seçimler. Tüm adaylara başarılar diliyoruz, biz de tüm Türkiye’de adaylarımızı belirledik ve MHP ile Cumhur İttifakı’nı kurduk, adaylar ve listeler belirlendi. Bir tek fark var. Bizim belediye meclis üyelerimizi ve bazı adaylarımızı PKK-HDP belirlemedi. Milletini seven iki parti belirledi. İzmir’de CHP’lilerin de en çok konuştuğu konu bu olduğu için de söylüyorum, burada siyaset yapmak adına değil ama söz konusu vatan-millet olunca bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Çukurlarda başaramadılar, dağlarda, inlerde başaramadılar. Şimdi görüyorum ki, PKK şehirlere, büyükşehirlere bu şekilde sızmaya çalışıyor ama belediyelerde de neler yaptığını gördük ve o milletin paralarını terör örgütüne aktaranlara, devletimiz ve kanunlarımız gereğini yapmıştır. Böyle ucuz şeylere hiçbir zaman pirim de vermeyiz, onu da söyleyeyim. Ama esas mesele şu, gittiğimiz her yerde, özellikle de İzmir’de herkes Antalya gibi olmak istiyor. İzmir bugün Türkiye’nin üçüncü büyük şehri ve tüm kıyaslamalar Antalya ile. Aydın’a gittim öyle, Muğla’ya gittim öyle. Neden bu 3 il kendisini Antalya ile kıyaslıyor. Geçen sene Antalya’mıza gelen yerli ve yabancı turist sayımız19 milyon. İzmir’e geçen sene gelen turist sayısı 1 milyon 40 bin. Bazıları devletin İzmir’i dışladığı için böyle olduğunu söylüyor” dedi.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Manavgat, OSB, gün, sayıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort