Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 14:39
 
Manavgat’ın turizm zenginlikleri mercek altına alınıyor
Manavgat’ta turizmi 12 aya yaymak, alternatif turizmi çeşitlendirmek, yöresel yemek kültürünü tanıtarak gastronomi turizmini geliştirmek amacıyla Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ile Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi arasında ‘4 Mevsim Turizm, 4 Mevsim Manavgat’ protokolü imzalandı. Protokol kapsamında A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi akademisyen ve öğretim üyeleri tarafından hazırlanacak rapor Ekim ayında MATSO’ya sunulacak. Rapor doğrultusunda Manavgatlı iş insanları sürdürülebilir turizm çalışmalarına yön verecekler.
TURİZM Haberi
Manavgat’ın turizm zenginlikleri mercek altına alınıyor

Türkiye’nin en önemli tatil destinasyonlarından olan Manavgat’ın tanıtılması, spor, kültür, gastronomi ile doğa turizmini geliştirerek turizmin 12 aya yayılmasının sağlanmasında ve Manavgat’ın zenginliklerinin ortaya çıkarılmasında izlenecek yolun bilimsel çalışmalarla tespit edilmesi amacıyla MATSO ile A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi arasında protokol imzalandı. ‘4 Mevsim Turizm, 4 Mevsim Manavgat’ isimli protokol kapsamında A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi akademisyen ve öğretim üyeleri tarafından Ekolojik Turizm, Kültür Turizmi, Kırsal Turizmi, Spor Turizmi ve Gastronomi konu başlıklarında rapor hazırlanacak. Ekim ayına kadar tamamlanması beklenen rapor MATSO tarafından yayınlanacak olup, elde edilen verilere göre Manavgatlı turizmci ve iş insanları sürdürülebilir turizm çalışmalarına yön verebilecekler.

‘4 Mevsim Turizm, 4 Mevsim Manavgat’ protokolünün imzası ve tanıtımı nedeniyle MATSO binasında MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, MATSO 16. Meslek Komitesi Başkanı Fehmi İncediş,  MATSO Yönetim Kurulu Üyesi Turizmci Hüseyin Güneş, MATSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Zekai Avcı, Antalya Tanıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Vural, A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi akademisyen ve öğretim görevlileri Dr. Öğr. Üyesi İlker Çinbilgel, Turhan Kebapçıoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Özgür Yayla, Dr. Öğr. Üyesi Hülya Kökmen Seyirci,  Öğr. Gör. Hüseyin Keleş, Dr. Öğr. Üyesi Gözde Seval Ergün, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Gözen, Dr. Öğr. Üyesi Engin Derman ve Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Onur’un katılımı ile toplantı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ın doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile güçlü bir turizm potansiyeli bulunan, bölge ve ülke turizminin en önemli destinasyonu olduğunu belirterek, “Turizm sektörüne yapılan yatırımlar, iş insanlarımızın girişimciliği, verilen destek ve teşvikler ile birlikte ülke turizminin yanında ilçe turizmi de hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu kazanımlar sonucunda turizmde Antalya ili’nde en fazla yatak sayısı ve turizmden en fazla gelir elde eden destinasyon haline gelmiştir.

Kentimizin turizmde geldiği noktayı bir başarı hikayesi olarak ele alıp değerlendirsek, sürdürülebilir, rekabetçi, çeşitlilik arz eden, gelişmeye açık, sorunlarını çözmüş, vizyonu olan, gelir pastasından aldığı payı büyüyen, güçlü turist profiline sahip bir turizm için çalışmaların kararlı ve etkin bir şekilde kesintisiz olarak devam ettirilmesi gerekmektedir” dedi.

Ekonomisi turizme dayalı Manavgat’ta turizmin 12 aya yayılarak dirençli bir ekonomiye sahip olabilmesi için sürdürülebilir turizmin çok önemli olduğuna vurgu yapan Boztaş, “Sürdürülebilir turizm için de en önemli koşullardan birisi turizmimize bilimsel olarak yaklaşarak, güçlü ve zayıf yönlerimizi ortaya çıkarmak buna göre politikalar, yatırımlar geliştirmek ve yapmak gerekmektedir” dedi.

Manavgat’ta sürdürülebilir turizm için bilimsel bir çalışma yapılmasının önemine işaret eden Boztaş, bu doğrultuda A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi ile işbirliğine gittiklerini belirterek, “Sürdürülebilir turizm için 4 Mevsim Turizm, 4 Mevsim Manavgat konulu bir bilimsel çalışma gerçekleştiriyoruz. Yapacağımız çalışma ile bölgemizde yapılan turizmimiz, bilim insanları tarafından ele anılarak güçlü ve zayıf yönlerimizi ortaya çıkarıp yol gösterici niteliği olacak bir çalışmadır. Turizmde ürün ve pazarın çeşitlendirilerek sezonun bütün bir yıla yayılması, turizmin doğru kurgulanıp, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması amacıyla gerçekleştirerek çalışmamızı ekim ayında fakültemiz hocaları tarafından rapor haline getirilerek kamuoyu ile paylaşacağız. Raporumuz, turizm yatırımcılarımıza, iş insanlarımıza, kamuya, sivil toplum kuruluşlarına rehber ve yol gösterici niteliğinde olacaktır” dedi.

MATSO ve üniversite arasında yapılan bu işbirliğiyle bilim dünyası ile iş dünyasının buluştuğunu ifade eden Boztaş, raporun hazırlanmasında başta MATSO 16. Komite Konaklama Sektörü temsilcileri olmak üzere tüm MATSO üyelerinin destek olacağına inandığını söyledi. Boztaş, işbirliğinin gerçekleştirilmesinde başta Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın ardından söz alan A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert de turizmin gözbebeği olan ve ekonomisi turizme dayalı Manavgat’a katkı sunmaktan mutluluk duyacaklarını ifade ederek, “Manavgat tarihiyle doğasıyla korunmuş orman alanlarıyla ırmağıyla deniziyle, sayısız hayvan ve bitki bio çeşitliliği ile arkeolojik zenginlikleri ve gastronomik özellikleri ile alternatif turizm için gerçekten ayrıcalıklı bir kent. Bu ayrıcalıkların daha ön plana çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşüncelerle yola çıktık. Hep birlikte böyle bir çalışma yapmaya karar verdik. Hocalarımız kendi uzmanlık alanlarında neler yapabileceğimiz konusunda önerilerde bulunacaklar.

Biz ekonomisi büyük ölçüde turizme dayalı olan bir kente hocalarımızla birlik ilçemiz turizmine yönelik yapabileceğimiz her şeyi yapmak istiyorum. Bu işbirliği için Sayın başkanım ve MATSO yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Hacer Bakır Sert konuşmasının ardından raporun ana başlıklarını ve görev alacak akademisyen ile öğretim görevlilerini tanıttı. Buna göre;  Ekolojik turizm alanında Dr. Öğr. Üyesi İlker Çinbilgel, Dr. Öğr. Üyesi Turhan Kebapçıoğlu, ve Prof Dr. Hakan Sert; Kültür turizmi konusunda Dr. Öğr. Üyesi Özgür Yayla, Dr. Öğr. Üyesi Hülya Kökmen Seyirci,  Öğr. Gör. Hüseyin Keleş; Kırsal turizmi konusunda Dr. Öğr. Üyesi Gözde Seval Ergün, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Gözen, Dr. Öğr. Üyesi Engin Derman; Spor turizmi konusunda Dr. Öğr. Üyesi Engin Derman ve Gastronomi konusunda Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Onur çalışma yürütecekler.

Toplantıda MATSO 16. Meslek Komitesi Başkanı Fehmi İncediş,  MATSO Yönetim Kurulu Üyesi Turizmci Hüseyin Güneş, MATSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Zekai Avcı, Antalya Tanıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Vural da birer konuşma yaparak raporun hazırlanmasında talep edilen her türlü desteği vereceklerini belirttiler.

Konuşmaların ardından MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş ve A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert ‘4 Mevsim Turizm, 4 Mevsim Manavgat’ isimli protokolü imzaladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Manavgat’ın, turizm, zenginlikleri, mercek, altına, alınıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı