Haber Detayı
18 Nisan 2018 - Çarşamba 10:03 Bu haber 8009 kez okundu
 
Manavgat’ın turizm potansiyeli değerlendirildi
15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası kapsamında, Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi’nde ‘Manavgat'ın Turizm Potansiyeli’ isimli panel düzenlendi. Panele katılan konuşmacılar Manavgat turizmi hakkında bilgi verirken, özellikle yerel yemek kültürünün turizme kazandırılmasının Manavgat’ın tanınırlığını artıracağını ifade ettiler.
YAŞAM Haberi
Manavgat’ın turizm potansiyeli değerlendirildi

 

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası kapsamında, Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi’nde ‘Manavgat'ın Turizm Potansiyeli’ isimli panel düzenlendi. Panele katılan konuşmacılar Manavgat turizmi hakkında bilgi verirken, özellikle yerel yemek kültürünün turizme kazandırılmasının Manavgat’ın tanınırlığını artıracağını ifade ettiler.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi öğretim üyeleri Dr. İlker Çinbilgel, Dr. Oğuz Nebioğlu ve Dr. Vedat İyitoğlu, moderatörlüğünü MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert’in üstlendiği ‘Manavgat'ın Turizm Potansiyeli’ isimli panelde Manavgat turizmi hakkında bilgi verdiler.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şimşek, CHP İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar, Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya, İlçe Göç İdaresi Müdürü Hasan Kahraman, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, MAYÖV Başkanı Dr. Muammer Güneş, MASÜB Başkanı Bilal Ay ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından panelin açılış konuşmasını yapan MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, Manavgat’ta 2018 yılı için turizm verilerinin iyi olmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, “Derin bir krizin ardından yaşadıklarımızın toparlanma süreci olan 2017 yılı, yaralarımızın sarıldığı bir yıl oldu. 2018 yılı ise şuana kadar alınan verilere göre yüzümüzün güleceği bir yıl olacak” dedi.

2016-2017 yılında ilk öğrencilerini kabul ettiklerini hatırlatan Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, “Gastronomi Mutfak Sanatları öğrencilerimiz bizim ilk öğrencilerimiz oldu. 100 öğrenciyle eğitim öğretime başladık. Gastronomi Mutfak Sanatları bölümü dışında Turizm Rehberliği, Rekreasyon Yönetimi ve Turizm İşletmeciliği bölümlerimiz var Gastronomi Mutfak Sanatları bölümünün aynı zamanda ikinci örgün öğretimi yani gece eğitimleri devam etmekte, hali hazırda fakültemizde Gastronomi Mutfak Sanatlarında ve Turizm Rehberliğinde eğitim öğretim devam ediyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında ise Turizm İşletmeciliğine ve Rekreasyon Yönetimine de öğrenci almayı planlıyoruz” diye konuştu.

Fakülteler için yüksek lisans programlarının olmazsa olmaz olduğunun altını çizen Prof. Dr. Sert, “Bizde bu düşünceden yola çıkarak girişimlerimizi başlattık ve Sürdürülebilir Turizm Yönetimi tezli ve tezsiz yüksek lisans programları için dosyamızı üniversitemize ilettik. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversitesi Senatosunca ‘Sürdürülebilir Turizm Yönetimi’ tezli ve tezsiz yüksek lisans programları onaylandı. Bu gerçekten hepimiz için sevindirici bir haber, Yüksek Öğretim Kurulu’nda da bölümümüzün onaylanması halinde önümüzdeki eğitim öğretim yılında ilk yüksek lisans öğrencilerimizi fakültemizde ağırlayacağız ilçemiz adına bu güzel bir gelişme çünkü farklı projeler gerçekleştirebileceğiz hep birlikte” diye konuştu.

Manavgat MATSO Turizm Fakültesi olarak Manavgat turizmine katkı sunmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Prof. Dr. Sert, “Hem öğrencilerimiz hem de öğretim üyelerimizle birlikte ilçemizin turizm potansiyelinin gelişimi adına yapılacak olan her türlü projede elimizden gelenin en iyisini yapmayı hedefliyoruz” dedi.

MANAVGAT’TA HERŞEY VAR

Manavgat denince akla ilk başta turizmin geldiğini ifade eden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, turizm fakültesinin olmasının Manavgat’a bir ayrıcalık kazandırdığını belirterek, “Buna ilgi göstermek lazım, herkesin canı gönülden katkı sağlaması lazım” dedi.

2018 yılı için değerlerine bakıldığı zaman geçmiş yıla oranla turist sayısında yüzde 30-40 civarında bir artışın beklendiğini ifade eden Kaymakam Yiğit, bu potansiyelin geçmiş yıllarda yaşanan kayıpları telafi edeceğini ümit ettiğini ifade etti.

Manavgat’ta her şeyin var olduğunu vurgulayan Kaymakam Yiğit, “Bir tarafta karlı dağları görüyorsunuz, bir tarafta masmavi denizi görüyorsunuz. Öbür yanda ırmakları ki, bir ilçede birden fazla ırmağın olması dünyada örnek gösterilecek bir hadise. Çünkü küçük bir alanda bir sürü ırmağa sahipsiniz. Ormanlar, topraklarımızın yüzde 60’ı orman kaplı. Daha sayılacak çok şey var. İnsanları çok cana yakın, çok istekli, arzulu çalışan böyle bir coğrafyada siz daha ne beklersiniz” diye konuştu.

Hem doğa hem de insanları açısından çok güzel bir yer olan Manavgat’tan, Türkiye Cumhuriyeti’ne katkı sunulmasından başka bir beklentilerinin olmadığını ifade eden Kaymakam Yiğit, “Gelişmemize, ilerlememize, ekonomiye katkı sağlamak gerekir, bunu bekliyoruz” dedi.

Manavgatlı turizmcilerden turizm sezonunu iyi bir şekilde karşılamalarını da beklediklerini ifade eden Kaymakam Yiğit, “Hijyen, güvenlik, binaların temizliği, atık yönetimi gibi birçok açıdan turizmcilerimiz yeni sezona hazırlıklı olmalı” dedi.

Turizm sezonuna yerel yönetimlerin de hazır olması gerektiğini belirten Kaymakam Yiğit, “Sezon açıldı çevre temizliği, yolların bakımı, dolmuşların denetimi gibi bir sürü alanda görevler var. Herkese kısacası çok büyük görev düşüyor” diye konuştu.

Turizmi sadece, turist gelir döviz bırakır diye düşünmemek gerektiğini, kültürlerin aktarılmasının da göz önüne alınması gerektiğine vurgu yapan Kaymakam Yiğit, “İçinizi açıyorsunuz, ülkenizi açıyorsunuz, topraklarınızı açıyorsunuz, paylaşıyorsunuz yabancılarla ve paylaştığınız şeyin ne olduğunu çok iyi bilmek lazım, çok iyi değerlendirmek lazım. Bu iş sadece dövizden ibaret değil. Belki siz onlara kültürünüzü de devrediyorsunuz, sanatınızı devrediyorsunuz. Bu devir neticesinde belki onlar bizim ülkemizin aleyhinde olabilir, lehinde olabilir, buna çok dikkat etmek lazım” diye konuştu.

Manavgat’ta birçok sektörün turizme bağlı olduğunu da ifade eden Kaymakam Yiğit, hiç kimsenin kuralların dışına çıkmasına müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Elbette sorunlarımız var. Sahilde, su sporlarında ciddi problemler yaşanacak, yaşanıyor. Diğer tarafta rafting alanında yaşanıyor, yaşanacak. Biz bunlara hazırlıklı olduğumuzu düşünüyoruz ama hiç kimsenin de kuralsız kaidesiz bir şeyler yapmasına müsaade etmeyeceğiz bunu herkesin bilmesi lazım. Dolayısıyla her türlü tedbiri alarak, kurallara uyarak gelen turistlere hizmet edilmesi gerektiğini buradan Manavgatlılara ve turizmcilere ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Hacer Bakır Sert’n moderatörlüğünde; Dr. Öğretim Üyesi İlker Çinbilgel ‘Ekolojik Turizm’, Dr. Öğretim. Üyesi Oğuz Nebioğlu ‘Gastronomi Turizmi’ ve Dr. Öğretim. Üyesi Vedat İyitoğlu Türkiye ve bölge turizmi hakkında genel değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Manavgat’ın, turizm, potansiyeli, değerlendirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı