Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 21:52 Bu haber 3008 kez okundu
 
Manavgat’ın Ticaret Fuarı başladı
MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO)’nun, Manavgat Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bu sene 6’ncısını düzenlediği ‘Ne Varsa Manavgat’ta Var’ ticaret fuarı başladı. Manavgat’ta üretilen ürünlerin ilçede tüketilmesinin hedeflendiği fuar Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi fuaye salonunda dün açıldı.
GÜNDEM Haberi
Manavgat’ın Ticaret Fuarı başladı

Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi fuaye salonunda dün açılan fuara Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, Kaymakam Mustafa Yiğit, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, MATSO üyeleriyle vatandaşlar katıldı.
Fuarın açılışı öncesinde düzenlenen törende konuşan Antalya Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, Manavgat’ın 250 bini aşan yatak sayısıyla önemli bir turizm ve çok uzun bir süreden beri önemli bir tarım kenti olduğunu söyleyerek, “Manavgat’ta organize sanayi bölgesi (OSB) kurulması için ciddi çalışmalar var. Önceki hafta benim başkanlığını yaptığım toprak kurulunda da, OSB’nin yeriyle ilgili karar kabul edildi. Böylece dosya bakanlığa gönderilecek” dedi. 
Bir turizm ve tarım kentinde organize sanayi bölgesinin kurulmasının son derece önemli olduğunu belirten Vali Yardımcısı Şaşmaz, “OSB, sanayi sektörünün derli toplu büyümesini ve gelişmesini sağlayabilmesi için önemli bir ihtiyaçtır. Gerçi bazı kesimler, OSB’lerin kurulmasını tarım arazileri yok ediliyor yaklaşımıyla da karşı çıkıyorlar ama aslında OSB’ler, sanayinin derli, toplu ve belirli bir disiplin altında gelişmesi için önemli merkezlerdir” diye konuştu.
Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit’de yaptığı konuşmada, MATSO’nun gerçekleştirdiği bu organizasyonun herkesi bir araya getirdiğini belirtti. Manavgat’ın gittikçe büyüyen ve cazibesi artan bir şehir ve bölge olduğunu vurgulayan söyleyen Kaymakam Yiğit, “Önemli olan bir cazibe merkezi olabilmek. Şu anki nüfusu 241 bin, nüfus artışı geçen yıla göre yüzde 4. Beklentilerimiz yükseliyor, elbette üniversite olması lazım, bunun için de çok çaba sarf etmek lazım. Hastane en çok arzu edilen bir konu, hakikaten Manavgat’ın ciddi bir hastaneye ihtiyacı var. Bu konuda da önemli bir yol kaydedildi. Belediyemizin ve Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlaması yapması gerekiyor. Bunun tamamlanması gerekiyor ki ihale aşamasına gelebilsin” dedi. 
Manavgat’ı Allah’ın bütün lütuflarını içinde barındıran dünyanın en güzel kenti olarak nitelendiren Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’de konuşmasında “Bizler şanslı bir kentte yaşıyoruz, Bir düşünün, doğusunda bir ırmak, batısında bir ırmak ve ortasından da bir ırmak geçen, önünde 64 kilometrelik bir sahil bandı olan, arkasında hala örfünü adetini taşıyan Toros Dağları, önünde çamlık, baraj gölleriyle, tarihiyle bu kadar güzelliği içinde barındıran, dünyada ikinci bir kent yok. Bunun için çok şanslıyız. İkinci şansımız ise sizler gibi değerli insanlarla Manavgat ailesini oluşturduk. Bugünde Manavgat ailesinin güzel bir birlikteliği ve hep beraber Ne Varsa Manavgat’ta var diyoruz” dedi. 
Bir arada, aile ruhunu koruyabildiğimiz müddetçe ve bu şekilde geleceğe baktığımız müddetçe başarılmayacak hiçbir şey olmadığını ifade eden Başkan Sözen, “Manavgat’ta üretileni, Manavgat’ta kullanılanım. Büyük yatırımlarımız var, 250 bin yatak kapasitesi ile Antalya’nın ilk Türkiye’nin en büyük noktasıdır Manavgat. Manavgat’ta üretileni Manavgat’ta harcayabilirsek, büyük yatırımcılarımız buralarda zor koşullarda üreten esnafımıza destek verdiği takdirde bu denge sağlanacaktır. Bunun da en önemli ayağı Organize Sanayi Bölgesi’nin devreye girmesi, çiftçimizin, üreticimizin desteklenmesidir. Bunu son derece önemsiyoruz. Manavgat her zaman sağlıklı adımlarla ilerlemiştir, yine bunu yapacaktır. Acil olan gereksinimleri ihtiyaçlarını yorumlayarak, hep beraber hareket edip, siyasetin ötesine, önüne geçip hep beraber Manavgat’ın ilk adımlarını atmak zorundadır, bunu da şimdiye kadar yaptı, bundan sonra da yapacaktır” diye konuştu. Başkan Sözen, Manavgat’ın çok acil bir üniversiteye ihtiyacı olduğunu söyledi. 
İlçede bir fuar alanı yetersizliği olduğunu söyleyen MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’da, ilçe olarak şu anda bin metrekarelik kapalı dolduracak organizasyonlar yapabilecek durumda olduklarını anlattı. MATSO olarak 2020 yılında e-ticaret konusuna önem vereceklerini anlatan Başkan Boztaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Firmalarımızın talepleri doğrultusunda artık e-ticarete doğru Manavgat Ticaret Odası bir yönlendirme yapıyor. Bu yıl e-ticaret konusunda eğitimler düzenleyeceğiz. BAKA ile birlikte bir proje yürütüyoruz. E-ticaretin önemi, e- ticarete geçiş ile ilgili ciddi eğitimler vereceğiz. Biz de e-ticaretin önemine işaret etme amaçlı ”Ne Varsa Manavgat’ta var” sloganı ile bir web sayfası, alan oluşturduk. Buraya Manavgat ve Ticaret Odası’ndaki 17 meslek gurubundaki tüm üyelerimizin web sayfalarını buraya koyacağız, koymaya başladık. Dünya artık e-ticarete doğru gidiyor. Ülkemizde yaklaşık 39,3 milyon insan e-ticaret kullanıyor. İstatistiklere göre en fazla tableti ve cep telefonunu kadınlar ve gençler kullanıyor ve şu anda e-ticaretteki işlem hacmi 60 milyar lirayı geçti. İkinci el otomotivden beyaz eşyaya kadar perakende sektörünün her tarafında, turizmde bile e-ticaret hakim. Ama bizim üyelerimizin birçoğunun web sayfasında bir çok eksiği var. Web sayfalarını tamamladıktan sonra biz buları tıpkı büyük e-ticaret firmaları gibi “Ne Varsa Manavgat’ta Var” sayfasını oluşturduk, bundan sonra ihracat yapan firmaların ihracat yaptıkları ülkeleri başlatacağız. Ayrıca bize misafir olarak gelen ülkelerin ilk beş tanesini dikkate alarak, o ülkelerin de sosyal mecralarında reklam ve tanıtımını yapacağız. E-ticarete doğru üyelerimizi yönlendirmek istiyoruz.” Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi.
Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Manavgat’ın, Ticaret, Fuarı, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı