Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 16:08 Bu haber 3282 kez okundu
 
Manavgat ihracatı yükselişte
MATSO, Ticaret Bakanlığı ve BAİB İşbirliği ile Otogar Toplantı Salonunda dış ticaret bilgilendirme semineri düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, 2013 yılına göre 2018 yılında Manavgat ihracatında yaklaşık yüzde 1148,4 seviyesinde yükselme gerçekleştiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Manavgat ihracatı yükselişte

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Ticaret Bakanlığı ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) İşbirliğiyle dış ticaret bilgilendirme semineri düzenlendi. MATSO Otagar Toplantı Salonunda gerçekleşen seminere MATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, yönetim kurulu üyeleri,  BAİB TİM Delegesi Murat Güngör ile çok sayıda ihracatçının yanı sıra ihracat yapmak isteyen firmaların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, güçlü bir ekonominin en önemli özelliklerinden birisi de uluslararası alanda rekabet eden bir ekonomi olduğunu belirterek MATSO yönetimi olarak 6 yıl önce göreve geldiklerinde şehrin ihracat potansiyelini artırmak amacıyla bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi. 
 
5 YILDA 28 MİLYON 246 BİN DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİ
2013 yılında "Merhaba Dünya" diyerek Manavgat ekonomisinin uluslararası alana açılması, bu alanda rekabet edebilmesi, güçlenmesi, ihracatı artırması için Oda olarak çalışmalar ortaya koyduklarını kaydeden Arslan, bu kapsamda ihracatı artırmaya yönelik bir çok çalışma yaptıklarını anlattı. Manavgat ihracatının bu çalışmaların ardından 28 milyon 246 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Arslan,  “Ne mutlu ki bize bu çalışmalarımızın meyvesini almaya başladık, Manavgat, 2013-2018 döneminde toplamda 28 milyon 246 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir.  2013 yılında 1 milyon 248 bin dolarlık ihracat yapılırken, 2018 yılında 15 milyon 580 bin dolarlık ihracat hacmini Manavgat ekonomisi yakalamıştır. 2018 yılındaki artış 2013 yılına göre ise yaklaşık yüzde 1148,4 seviyesinde gerçekleşmiştir.  Manavgat ekonomisi başta yaş sebze ve meyve, toprak ve seramik ürünleri, gemi ve yat ürünleri, deri ve deri mamulleri, elektrik ve elektronik makineleri, kimya ürünleri, madencilik ürünleri ile ihracatta yer almaktadır” dedi.
 
İHRACATLA EKONOMİYE DAHA ÇOK KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ
Manavgat iş dünyası ve ihracatçıları olarak yapacakları ihracat ile ekonomiye daha çok katkı sağlamak istediklerini vurgulayan Arslan, “ Manavgat iş dünyası, ayakları yere sağlam basan bir dış ticaret ve ihracat için devlet destek ve hibeleri ile ihracatçıların daha çok desteklenmesini bekliyor ve talep ediyor. Manavgat iş dünyası ve ihracatçıları olarak hem ilçe hem bölge ve hem de ülke ekonomisine daha çok katkı vermek istiyoruz.Bu toplantıların bilgilendirmenin de ötesine geçerek destek ve hibe olarak ihracatçılara, ihracat yapmak isteyenlere geri dönme noktasında büyük faydaları olacağını düşünüyoruz. Manavgat olarak, devletimizin hibe ve desteklerinden daha çok yararlanmak istediğimizi belirtir, toplantının amacına ulaşması temennimizi dile getirir, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım” diye konuştu.
 
UZMANLAR KATILIMCILARI BİLGİLENDİRDİ
Açılış konuşmalarının ardından söz alan İhracatı Geliştirme Ahmet Küçükaslan ihracat mevzuatı ve dâhilde ve hariçte işleme rejimleri konuları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
Ticaret Uzmanı Ali Erdal ise uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi, pazar araştırması ve pazara giriş desteği, e- ticaret sitelerine üyelik desteği, pazara giriş belgelerinin desteklenmesi, Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin desteklenmesi ile yurt dışı birim, marka ve tasarım destekleri ve yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi konularına değindi.
Seminerin son konuşmacısı, Ticaret Uzmanı Harun Koçak ise Birleşik Arap Emirlikleri pazarına ihraç imkânları konusunda bilgilendirme yaptı.
Seminer sonun konuşmacılara Manavgat’ın yöresel ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim edildi. 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Manavgat, ihracatı, yükselişte,
Yorumlar
Haber Yazılımı