Haber Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 19:42 Bu haber 8534 kez okundu
 
Manavgat İHH'dan Azerbaycan'a destek
Manavgat İHH Temsilciliği; Azerbaycan'ın haklı davasına destek vermek amacıyla, salı akşamı saat 20.30'da Manavgat Külliye Camii önünde düzenlediği basın açıklamasının ardından araç konvoyu düzenledi.
GÜNDEM Haberi
Manavgat İHH'dan Azerbaycan'a destek

Azerbaycan'ın haklı davasına destek vermek amacıyla, salı akşamı saat 20.30'da Manavgat Külliye Camii önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Manavgat İHH Temsilcisi Furkan Sarıkaya açıklamasında şunları söyledi:

"BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Doğrusu Biz Sana (zafer yollarını) açtık; apaçık bir fetih ihsan ettik. Öyle ki Allah, (sükûnete ulaştırıp) Senin geçmiş ve gelecek (her) günahını bağışlayıversin, üzerindeki nimetini tamama erdirsin ve Seni dosdoğru bir yola (hidayete) yöneltsin. (Fetih 1-2)

Ermeni katliamlarının yaşandığı 1988-1993 arası binlerce Azeri Türkü kardeşimiz şehit olmuş ve yaralanmıştır. Kadın çocuk demeden işkence görmeler, göz oymalar, karın deşmeler, tecavüzler, deri yüzmeler; akla hayale gelmeyecek zulüm çeşitleriyle Müslüman kardeşlerimiz hedef alınmıştır. Tam otuz yıldır da bu saldırıları  devam etmektedir. Aslında Azeri kardeşlerimizin üzerinden hedef alınan bütün İslam dünyasıdır, özellikle de Türklerdir.  Bu durum Türkiye'nin Türkî Cumhuriyetlerle bağ kurmaması için kurulan bir tuzaktır. Olan Azeri Türkü kardeşlerimize olmuş, en ağır bedeli onlar ödemiştir. Çünkü Türki cumhuriyetlerindeki kardeşlerimize ulaşmanın köprüsü Azerilerdir. Onlar feda edilirse köprü yıkılabilirdi, nitekim de o köprü yıkılmıştır. Tam 30 senedir Türk cumhuriyetleriyle karayolumuz kapalıdır. Bu gün de aynı hedefi taşıyan Ermeni güçleri yaptığı zulüm yetmezmiş gibi tekrar harekete geçmiş ve Azerbaycan halkını bombalamamışlar, gece yatağında uyuyan sivilleri, bebekleri kadınları, yaşlıları şehit etmişlerdir.  Bize düşen bu kardeşlerimizin yanında durmak, her türlü desteği onlara sağlamaktır. Devletimiz de her türlü maddi manevi  desteği sağlamakla en güzelini yapmakta olup, biz de kendilerine müteşekkiriz.

Yıllardır BM kararlarına uymayan, işgalci oldukları bütün dünyaca tasdik edilmiş olmasına rağmen, Türk Kürt demeden insanları katleden ve de bu güne kadar bu pervasızlığını sürdüren Ermeniler,  Azeri kardeşlerimizden çok güzel derslerini almaktadırlar. 

Buradan Ermenistan'a destek veren bütün devletlere sesleniyoruz: Ey zalimin dostu, mazlumun düşmanı dünya devletleri, sizin vaziyetinizin lafla değil, ortaya koyduğunuz duruşunuzla anlamış durumdayız. Biz Türkiye halkı  olarak bunu bir kenara kaydettik. Bir gün gelir de sizin başınıza bir zalim musallat olursa bunu aklımızdan çıkarmayacağız.

Buradan Ermeni halkına da seslenmek istiyoruz: Ey Ermeni halkı, sizinle bin yıllık bir birlikte yaşamışlığımız vardır. Yöneticilerinize engel olun, onların dış devletlerin gazına gelmesine müsade etmeyin, işgal ettikleri topraklardan çekilip, dost iki ülke olarak yaşamayı kendinize şiar edinin. Siz Azeri Türklerle dost olursanız biz de sizinle dost oluruz, sınırlarımızı kapatmamızın bir sebebi kalmaz. Daha akıllıca siyaset üretmeniz sizin faydanızadır. Komşularınızla düşmanlık üretmeniz en çok sizi üzer, siz zarar görürsünüz. 

Buradan bir çift kelam da İHA ve SİHA'larımızı yapan kadroya seslenmek istiyorsunuz. Sizin o mübarek elleriniz dert görmesin, tuttuğunuz altın olsun inşallah. Siz dünya savaş mantığını değiştirdiniz. Artık tank top tüfekle savaş değil, yapay zekayla, yazılımla savaş döneminin başladığını dünyaya göstermiş oldunuz. Ermeniler bu teknolojiye yenileceklerini, kaçınılmaz sonun pek yakın olduğunu pekala bilmektedirler. Fakat savaşı uzatarak dünyanın desteğini yanlarına çekmek istemektedirler. Her ne yaparlarsa yapsınlar bu teknolojinin önünde duramayacaklardır. Sizleri canı gönülden tebrik ediyoruz, iyi ki varsınız, göğsümüzü gerdiniz, başımız dik tuttunuz. Allah sizden razı olsun.

Bu saldırılar karşısında Azerbaycan Devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, ışıklarımızın sabaha kadar yandığını, her an tetikte beklediğimizi bilmelerini isteriz. Ayrıca Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu olacağımızı buradan bildirmek istiyoruz. Tüm dünya ülkelerini, vicdan sahibi tüm insanları ve ülkemizdeki herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz.

Basın açıklamamıza burada son verirken tekrar Azeri Türkü kardeşlerimize Allah'ın nusret nasip etmesini, zaferle evlerine dönmelerini, kafirleri kahru perişan etmelerini, bizlere bir fetih coşkusu yaşatmalarını, tekrar silkelenip kendimize gelmemizi niyaz ediyoruz. 

AMİN: Allahım sen İslam'ın bir sancağını daha dikmemizi bizlere nasip et, bu fethi bize müyesser kıl. Gaflet uykumuzdan uyanmamıza vesile kıl. Uzun süredir üzerimize örtülü olan ölü toprağını artık kaldırmamıza yardımcı ol. Bu vesileyle Müslüman kardeşlerimizle kucaklaşmamızı sağla. Kafirlerin yüreklerine korku sal. Müslümanların eski günlerine dönüyor olduğunu görmelerini sağla. Bizlerin de imanlarını artır, cihadın verdiği yürek temizliğiyle bizleri de kendine daha yakın kıl. Sen bizim Rabbimizsin, sana güvendik, sana sığındık. Bizleri affet, bizleri cennetinle mükafatlandır, cehenneminden uzaklaşmamıza vesile kıl. Sen Rahmansın Rahimsin. Yaralılarımıza şifa ver, ailelerine sabır metanet ver, şehitlerimizi cennetine al. Amin amin veselamün alel murselin velhamdülillahi rabbil alemin.

Buradan şehitlerimize birer fatiha yollayarak sözümüzü tamamlıyoruz. EL FATİHA."

Basın açıklamasının ardından Külliye Camiinin önünde başlayan destak konvoyu Manavgat merkezinden geçerek Side'ye kadar devam etti. Side dönüşü Side Kavşağında sona eren konvoy sonrası açıklama yapan Sarıkaya: "Basın açıklamamıza ve konvoyumuza katılan ve destek olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 
Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör:
Etiketler: Manavgat, İHH'dan, Azerbaycan'a, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı