Haber Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 09:23
 
Manavgat Dostluk Günleri ile Türkiye-Rusya kaynaşması
Manavgat Belediyesi’nin Rus Sivil Gelişmeler Merkezi ve Rus Yurttaşların Koordinasyon Konseyi iş birliği ile düzenlediği Uluslararası Rusya-Türkiye Dostluk Günleri açılış töreni ile başladı.
YAŞAM Haberi
  Manavgat Dostluk Günleri ile Türkiye-Rusya kaynaşması

 

Manavgat Belediyesi’nin Rus Sivil Gelişmeler Merkezi ve Rus Yurttaşların Koordinasyon Konseyi iş birliği ile düzenlediği Uluslararası Rusya-Türkiye Dostluk Günleri açılış töreni ile başladı.

Moskova’da geçen yıl düzenlenen ‘7. Uluslararası Rus Kültür ‘Kökler’Festivali’nde Türkiye’den Tais Saka şampiyon, Yalkı Saka’da ikinci olunca etkinlik bu sene Manavgat’ta Rusya-Türkiye Dostluk Günleri şeklinde düzenlendi. Manavgat Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu OlegRogoza, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Öz ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte başkonsolos OlegRogoza, Rusya Federasyonu Büyükelçisi AlekseiErkhov’un mesajını okudu. Rusya Ankara Büyükelçisi AlekseiErkhov, festivalin, 2019 Rusya ve Türkiye arasında kültür ve turizm çapraz yılı arefesinde gerçekleştiğini belirterek, “Bu festival Rus kültürünü çeşitli yönleriyle Türk halkına tanıtacak sembolik etkinlik olarak algılıyoruz. Rusya ve Türkiye halkları arasında kişisel ilişkilerin, doğrudan temasların Rus Türk ortaklığına giderek son derece sevindirici bir gelişmedir. Bu çerçevede sivil toplum örgütleri de kendilerini daha aktif gösteriyor” dedi. Festivalde dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Rus vatandaşlarının da yer aldığını söyleyen büyükelçi Erkhovmesajını şöyle sürdürdü;

“Rusya ve Türkiye arasında ki ikili işbirliğinin kültürel ve insani boyutunun genişlemesi her yıl artmaktadır. Türk kamuoyunun Rusya’nın kültür ve geleneklerine yönelik ilgisinin sürekli arttığını görüyoruz. Bu anlamlı etkinlik, Türk ve Rus vatandaşlarımıza ve bölgede bulunan turistlere gerçek bir hediye olacak”

Manavgat Belediye Başkan yardımcısı Aydın Öz’de konuşmasında, ilçede Türk Rus Dostluk Günleri festivali düzenlemekten memnun olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Manavgat Belediyesi Çocuk Korosu dinletisi ve Özel Çocuk Halk Dansları Topluluğunun gösterisi izlendi. Açılışta ayrıca Rus devlet sanatçısı LüdmilaSafonova, opera sanatçısı ve yönetmen AleksandrProhorov, Nina Penner - Baranova, Güney Osetya’dan opera sanatçısı AmagaGotti’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı sahne aldı.

Konserler, ‘Kültür ve Turizm Alanlarında Rusya- Türkiye Beraberliği’ yuvarlak masa toplantısı, vokal yarışmaları, dünyanın farklı dillerinde şarkı söyleyen katılımcıların konserleri ve gala konserinin gerçekleştirileceği festival 1 Temmuz’da sona erecek.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , , Manavgat, Dostluk, Günleri, ile, Türkiye-Rusya, kaynaşması,
Yorumlar
Haber Yazılımı