Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 09:32 Bu haber 7967 kez okundu
 
Manavgat Belediyesi’ne soruşturma izni
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve belediye görevlileri hakkında yapılan 7 ayrı şikayeti inceleyen bilirkişilerin kararı üzerine başkan ve bazı belediye görevlileri hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından soruşturma izni verildi. Manavgat Belediyesi hakkında yapılacak soruşturma ile ilgili açıklama yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise haklarında Eski Side Belediye Başkanı A. Kadir Uçar’ın şikayeti nedeniyle soruşturma açıldığını, aynı soruşturmanın kendileri içinde, belediye başkanlığı yaptığı dönem dolayısıyla yapılmasını beklediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Manavgat Belediyesi’ne soruşturma izni

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve belediye görevlileri hakkında yapılan 7 ayrı şikayeti inceleyen bilirkişilerin kararı üzerine başkan ve bazı belediye görevlileri hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından soruşturma izni verildi. Manavgat Belediyesi hakkında yapılacak soruşturma ile ilgili açıklama yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise haklarında Eski Side Belediye Başkanı A. Kadir Uçar’ın şikayeti nedeniyle soruşturma açıldığını, aynı soruşturmanın kendileri içinde, belediye başkanlığı yaptığı dönem dolayısıyla yapılmasını beklediklerini söyledi.

Geçen yıl Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve 12 belediye görevlisi hakkında, Şelale tesislerinin ihalesi, Side Mahallesi’nde bazı konaklama tesislerinde yapılan kaçak yapılaşmaya karşı görevini yapmamak, Side Mahallesi’nde bazı yıkımların yasal süre beklenilmeden gerçekleştirilmesi, sahilde bulunan bazı büfelerin kaçak olduğu halde çalışma ruhsatlarının iptali ve yıkımlarının gerçekleştirilmemesi ile HatıplarMahallesi’nde bulunan sebze deposunun kaçak olduğu halde işlem yapılmaması gibi 7 ayrı konuda İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulunuldu. Şikayetleri inceleyen İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü bilirkişileri tarafından rapor hazırlandı. Raporda, Başkan Sözen ve belediye görevlileri hakkında 4 ayrı suçlama hakkında soruşturma izni verilmesi gerektiği belirtildi.

Hazırlanan raporun ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla geçen yıl Aralık ayında imzalanan Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü kararına göre, Hatıplar Mahallesinde, yapı ruhsatı ve mimari proje olmadan kaçak olarak inşa edilen sebze meyve deposuna kapatılan Sarılar Belediyesi tarafından verilen işyeri açma izni ve çalışma ruhsatının, işyeri bilindi halde ruhsatın iptal edilmesi için herhangi bir işlem yapılmadığı gerekçesiyle ilgili kanun ve işyeri açma ve çalıştırma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğe aykırı davranıldığı belirtildi.

Kararda, Side antik kentinde 1’nci derecede SİT alanında bulunan bir otelin kapatılan Side Belediyesi tarafından verilen çalışma ruhsatının Kıyı Kanunu, İmar Kanunu ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı olduğu ve mevzuata uygun olmayan bu otelin izin belgesinin iptal edilerek, ticaretten men edilmesi gerekirken herhangi bir işlem yapıldığı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kararda, Türkiye’nin önde gelen turizm gruplarından birine ait 4 ayrı otelde bilirkişiler tarafından yapılan incelemede, mimari ve proje ve yapı ruhsatlarına aykırı olarak ekstra kat ilavesinin yapıldığı, boşlukların kapatıldığı emsal ve kullanım alanlarının artış yapıldığı, tesisat ve çatı katlarında oda ilavelerinin yapıldığı, bodrum katında genişleme olduğu belirtildi. Bahse konu 4 ayrı otelde mimari proje ve yapı ruhsatlarına aykırı davranışlar olduğu ve bu durumun Belediye Kanunu, İmar Kanunu ve imar yönetmeliğine aykırı olduğu hatırlatıldı.

Side mahallesinde bulunan bazı konaklama tesislerinde yapılan incelemelerde görülen imara aykırı yapılaşmalar konusunda Kasım 2017’ye kadar Manavgat Belediyesi encümeni tarafından herhangi bir karar alınmadığı, geçen yıl Kasım ayında gönderilen otel sahiplerine gönderilen yazılarla ilgili olarak Antalya idare mahkemelerinde davalar açıldığı ifade edilen raporda, mahkemeler tarafından yıkım işleminin durdurulmasına yönelik karar alındığı hatırlatıldı. Kararda mahkemelerin yürütmenin durdurulması kararı vermiş olmasının İmar Kanuna ve imar yönetmeliğine uygunluk göstermediği belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı kararda, İmar Kanunu, Belediye Kanunu, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun, Kıyı Kanunu ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı davranıldığı gerekçesiyle haklarında verilen şikayetlerle ilgili adli işlemlerinin başlatılması amacıyla Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Ruhsat ve Denetim Müdürü Hatice Öksüzoğlu, Zabıta Müdür Vekili Turgay Şalgam, Yapı Kontrol Müdür Vekili Mustafa Yavuz, eski yapı kontrol müdür vekilleri Hasan Kır, Mehmet Mustafa Aslan ile Hilmi Öz hakkında soruşturma izni verildi.

SÖZEN ŞİKAYETTE BULUNAN KİŞİ UÇAR

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Biliyorsunuz belediyeler iç işleri bakanlığına bağlıdır. İç işleri bakanlığının denetimine tabi oluyor. Şikayetleremüteakip gerek görülürse müfettiş gönderilir. Konuları şikayetebinaen de denetlemede bulunur. Burada da Side eski Belediye Başkanı A. Kadir Uçar’ın şikayetlerine yönelik Manavgat’a içişleri bakanlığından kontrolör gelmiştir. Kontrolör gerekli incelemeleri yaptı. Şikayetleri değerlendirdi. Şikayet edilen 7 konu vardı. Bunun 4 tanesine soruşturma izni verdi. Yani raporunu ona göre tanzim etti. Müfettişin raporuna istinadende içişleri bakanlığı bir müfettiş gönderme kararı aldı. İçişleri bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler gelecek ve bu 4 konuyu inceleyecek” dedi. Şikayet’te bulunan kişinin Side eski Belediye Başkanı A. Kadir Uçar olduğunu ifade eden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen;” Gelen muhakkik şikayetleri inceleyince, Side Eski Belediye Başkanı A. Kadir Uçar’ında sorumlu olduğu ve onunda incelemeye tabi hale getirilmesini rapor etti. Buna istinadende valilik bir muhakkik atadı, gelen muhakkikte raporunda Side eski Belediye Başkanı ve ekbininde sorgulanması gerektiğini rapor etti. Hem muhakkik hemde bilirkişi. Ayrıca şu anda dosya Kaymakam beyin masasında. Kaymakambey bu iki muhakkik ve bilirkişi raporlarının doğrultusunda sorgulamaya gerek vardır, dediği takdirde aynı şekilde o vatandaşta bizimle birlikle soruşturmaya tabi olacak. Ayrıca şikayet ettiği yerlerin tamamı kendi döneminde yaptığı yerler. Mesela bizim yıktığımız 13 tane büfe onun döneminde yapılan ve kayınına, teyzesinin oğluna verdiği büfeler. Ve biz onları yıktık. Böyle bir çokolay. Belediye Başkanı araştırılıyor. Araştırılmayan belediye başkanı yoktur. Bizim üst merciimizdir bakanlık, bakanlık şikayetleri dikkate alır değerlendirir. Sayın bakanın oluru ile da bize de müfettiş gönderir incelenir. Biz görev geldiğimizden bu yana zaten bu tarz denetimler yaşıyoruz. İlginç olan bir ilçe başkanın elinde bu soruşturma evraklarını sallayarak bunu heryere göndereceğim demesi, eski bir belediye başkanın bunları ulu orta heryere göndermesi ne kadar etiktir bilmem. İncelemeden araştırmadan asla kaygılı değiliz. Bizim bağlı olduğumuz bakanlıktır tabiki incelecekler. Hatamız varsa burası hatalıdır diyeceklerdir. Ama bunun yani bizim bu incelemelerimizin siyasi malzeme yapılması kadar çirkin birşey yok” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Manavgat, Belediyesi’ne, soruşturma, izni,
Yorumlar
Haber Yazılımı