Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 12:52 Bu haber 1489 kez okundu
 
Makamları çocuklar devraldı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek törenle kutlanacak. Saat 09:30’da çelenk sunumuyla başlayacak olan törende öğrenciler çeşitli gösteriler sunacak. Dün gerçekleştirilen ziyaretlerde ise öğrenciler geçici olarak Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü makamlarını devralarak çeşitli talimatlar verdiler.
YAŞAM Haberi
Makamları çocuklar devraldı

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek törenle kutlanacak. Saat 09:30’da çelenk sunumuyla başlayacak olan törende öğrenciler çeşitli gösteriler sunacak. Dün gerçekleştirilen ziyaretlerde ise öğrenciler geçici olarak Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü makamlarını devralarak çeşitli talimatlar verdiler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yıldönümü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bugün düzenlenecek törenlerle kutlanacak.

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 09:30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ile başlayacak olan törende, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapacak. Törende ayrıca 60.Yıl İlkokulu Öğrencisi Sude Naz Özcan ‘23 Nisan İçin’ adlı şiiri, Toros İlkokulu Öğrencisi Metehan Nazlı ‘Bir Resim Yap’ adlı şiiri okuyacak olup, Yunus Emre İlkokulu Anasınıfı öğrencileri ‘İzindeyiz Yüce Atam’ isimli gösteriyi sunacak. Çağlayan Ortaokulu Müzik Korosu çeşitli eserleri seslendirirken, Toros İlkokulu halk oyunları ekibi Teke Yöresi, 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu halk oyunları ekibi ise Zeybek oyunlarını oynayacak. Program İlçe Milli eğitim Müdürlüğünün ilçede okullar arası düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son bulacak.

MAKAMLARA OTURUP TALİMAT VERDİLER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir gelenek haline gelen makam devri ise Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi, Cumhuriyet Başsavcılığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

Dün sabah saat 09:00’da Sarılar İlkokulu öğrencileri Arif Doğan Moğol, İrem Yıldız ve Mazi Özçelik, okul müdürü Hüseyin Gök nezaretinde Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’i makamında ziyaret etti. Öğrencileri karşılayan Kaymakam Yiğit, öğrencilere çeşitli ikramlarda bulunurken, makamını Arif Doğan Moğol’a devretti. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise makamını Çağlayan İlköğretim Okulu 7’nci sınıf öğrencisi Simay Sargın’a devretti. Sözen’in şehir dışında olması nedeniyle Çağlayan İlkokulu öğrencilerini Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Şimşek, Mustafa Ceylan ve İsmail Hakkı Ödevoğlu karşıladı.

Başsavcı Ramazan Yılmaz’ın makamını 60. Yıl Ortaokulu, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül’ün makamını Toros İlkokulu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kürşat Şenol’un makamını Atatürk İlkokulu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir’in makamını ise Yunus Emre İlkokulundan gelen öğrenciler devraldı.

KUTLAMA MESAJLARI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Başkanı Muhittin Böcek ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen birer kutlama mesajı yayınladı.

Vali Karaloğlu kutlama mesajında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 99. Yıl dönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı bir kere daha büyük bir heyecan ve coşku ile kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

23 Nisan 1920 tarihi, bağımsızlık ve demokrasi tarihimizin önemli dönüm noktasıdır. Milletimiz adına yeni bir umudun, yeni bir başlangıcın ve yeniden ayağa kalkışımızın adıdır. Bu önemli tarih, Milli egemenliğimizin önemli bir göstergesi olduğu kadar, bu topraklarda emperyalizmin barınmasına izin vermeyeceğimizin de tüm dünyaya ilanı olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, milletimiz adına çok önemli kararlara imza atmıştır. 99 yıldan bu yana da milli irademizin tezahürü olagelen Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, milletimizden aldığı güçle, daha güçlü, daha huzurlu, daha aydınlık bir Türkiye için görev başındadır.

Hiç şüphesiz, milli egemenliğimizin kazanılması kadar sürdürülmesi de önemlidir. Bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’nin kurulduğu bu önemli günü çocuklarımıza armağan etmiştir. Böylece, geleceğimiz olan çocuklarımıza, başta bağımsızlığımız olmak üzere, savaşların derin acılarının unutulmaması ve barışın her zaman korunması gerektiği hatırlatılmak istenmiştir. Ayrıca, bu tarihi günün bayram olarak çocuklarımıza armağan edilmesi, çocuklarımıza büyük ve önemli bir görev yüklendiğimizin önemli bir göstergesidir. Bu yüzden Çocuklarımız da bu önemli ve anlamlı günü, her yıl bütün dünya çocukları ile birlikte kutlamaktadır. İnanıyorum ki, çocuklarımız, bu sorumluluk şuuru içinde, daha güzel yarınların, daha güçlü ve büyük bir Türkiye’nin mimarları olacaklardır.

Bu inançla, 23 Nisan’ı çocuklarımıza armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kuruluşundan itibaren Gazi Meclisimizde hizmeti geçen tüm büyüklerimizi ve bu kuruluşun mimarı aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını içtenlikle kutluyorum.

Bayramınız kutlu olsun çocuklar. Sevinciniz, neşeniz, mutluluğunuz hiç bitmesin. Bahtınız açık olsun” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yıldönümü ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

23 Nisan 1920 tarihinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından birisidir. TBMM’nin açılmasıyla Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü fiilen hayata geçmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dinamiklerinden bir tanesi olarak yerini almıştır. 

Ulu Önder Atatürk, Türk ulusunun bu en anlamlı gününü, ülkenin geleceği olarak gördüğü çocuklara armağan ederek, onlara olan sevgisini ve güvenini de bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Bağımsızlık mücadelemizin lideri, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün söylediği gibi; "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Bugünün küçüğü, yarının büyükleri olan siz değerli çocuklarımız bizim geleceğimizsiniz. Gelecekte sizler her alanda söz sahibi olacak, şehirleri, ülkeleri hatta dünyayı yöneteceksiniz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerine inanan, al bayrağımıza sahip çıkan bireyler olarak, ülkemizi Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaştıracak olan da yine sizlersiniz. Sizlerin bilgi ve teknoloji ışığında sevgi dolu yüreklerinizle daha güzel, daha aydınlık, daha müreffeh bir Türkiye’yi inşa edeceğinize gönülden inanıyorum. Sizlere bırakacağımız emanete en güzel şekilde sahip çıkacağınıza olan inancım tamdır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Antalya’da bu yıl her zamankinden daha büyük bir coşku, heyecan ve mutlulukla kutluyoruz.  Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak siz değerli çocuklarımıza daha güzel bir şehir, daha iyi bir gelecek sunmak için gece gündüz demeden çalışacak, sizlere daha güzel yarınlar temin edebilmenin gayreti içerisinde olacağız.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimin ilk günlerini yaşıyorum. İnanın öylesine heyecanlıyım, öylesine mutluyum ki kelimelerle anlatılmaz. Tüm Antalya’ya hizmet edecek olmanın yanı sıra gözbebeğimiz olan, tırnağınıza zarar gelse canımızı ortaya koyacağımız siz çocuklarımız için de muhteşem projeler gerçekleştireceğiz.  Kuracağımız çocuk meclisi ile sizleri de dinleyecek, bu kentte çocuklar için yapılması gerekenlere sizlerle birlikte karar vereceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum. Sevgi dolu yürekleri ve gülen yüzleriyle siz Antalyalı çocuklarımız başta olmak üzere varlıklarıyla bugüne anlam katan tüm dünya çocuklarının, hemşehrilerimin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyor, gözlerinizden öpüyorum”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise yayınladı mesajında şunları söyledi: “23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, milli egemenliğin ilan edildiği Türk ulusu için çok anlamlı bir gündür. Ulu Önder Atatürk`ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günü bayram olarak çocuklara armağan etmesi, O’nun geleceğimizin garantisi çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Eğer bugün geleceğe güvenle bakabiliyorsak, bu Mustafa Kemal Atatürk ve kurduğu Cumhuriyet sayesindedir. Türkiye’yi, çağdaş, demokratik, laik, bilgi çağını yakalamış, mutlu bir ülke olarak gelecek kuşaklara bırakmak en önemli sorumluluğumuzdur. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız 23 Nisan’ın taşıdığı simgesel değer ve anlamlara sahip çıkmalı, Meclisimizi ve Cumhuriyetimizi kuranların ülkülerini yaşama geçirmek için var gücümüzle çalışmalıyız.

Bizler de Manavgat Belediyesi olarak geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza daha mutlu yarınlar ve içinde yaşamaktan zevk alacakları bir Manavgat’ı bırakmak için var gücümüzle çalışmaktayız.

Bu gün yaptığımız işlerin tamamı, öncelikle çocuklarımızın refahı ve mutluluğu içindir. Büyüyen Manavgat’ımızda tüm mahallelerimizde çocuklarımızın sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması için imkanlarımızı seferber etmeye gayret ve önem veriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Türk ulusunun ve Manavgat halkının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıl dönümünü kutlar, sevgi ve barışın çocuklarımızın mutlu gelecekleri için her zaman tüm dünyada ve Türkiye’mizde daim olmasını temenni ederim. Çocuklarımız bizim her şeyimizdir”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Makamları, çocuklar, devraldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı