Haber Detayı
03 Ağustos 2019 - Cumartesi 21:55 Bu haber 3076 kez okundu
 
Kurbanlık fiyatları bin 400 liradan başlıyor
11-14 Ağustos tarihleri arasında idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’na günler kala kurban pazarı Sarılar Mahallesi’nde kuruldu. Pazaryerinde satıcılar kurbanlıklarını sergilerken, küçükbaş kurbanlıklarda fiyatlar bin 400 ile 2 bin 500, büyükbaşlarda ise 8 bin ile 21 bin lira arasında değişiyor.
GÜNDEM Haberi
Kurbanlık fiyatları bin 400 liradan başlıyor

Kurban Bayramı’na yaklaşılırken vatandaşın kurbanlık alma telaşı da arttı. Bu yıl Sarılar Mahallesi’nde Ece Düğün Salonu’nun karşısındaki kavşağın yanındaki arsada kurulan pazara, ağıllar kurularak küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklar sergilenmeye başladı.

Kurbanlık satıcıları bu yıl küçükbaş kurbanlıklarda fiyatların bin 400 lira, büyükbaşlarda da 8 bin liradan başladığını belirterek, “Küçükbaşlarda 2 bin 500 liraya, büyükbaşlarda da 21 bin liraya kadar kurbanlıklar alıcısını bekliyor” dediler.

Kurbanlık pazarında küçükbaş kurbanlıklarını satışa çıkaran Halil Cebeci, “Kurbanlık fiyatlarımız geçen yıla göre çok fazla değişmedi. Biz Manavgatlı olduğumuz için elimizdeki tüm kurbanlıkları satabileceğimizi düşünüyoruz. Bizden kurbanlığını alan vatandaşlarımız hangi gün almış olurlarsa olsunlar, ister arife günü ister bayram namazından hemen önce gelip buradan kurbanlıklarını alabilirler, bu süre zarfında kurbanlarının bakımlarını ve beslenmelerini sağlamaya devam edeceğiz, müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Pazara büyükbaş kurbanlıklarını getiren Samir Manla ise kurban fiyatlarının geçen yıla göre çok fazla değişmediğini ancak vatandaşın alım gücünün düştüğünü belirterek, “Belki de bu pazarda ki en büyük büyükbaş kurbanlık bende, 21 bin liraya satıyorum ancak bugüne kadar bu rakamı verebilen olmadı. 580 kilogram kargas etin çıkacağı kurbanlığa 16 bin lira teklif edebilen bile çıkmadı” dedi. Hayvancılıkta maliyetlerin oldukça yükseldiğini ifade eden Manla, “Bir çuval yem 85 lira, saman 75 kuruş, ilaç ve nakliye masrafları derken maliyet oldukça yükseliyor. Tarım Bakanlığımızın özellikle hayvancılıkta üreticilerin yaşadığı sorunlarla daha fazla ilgilenmesini istiyoruz. Desteklemeler de sıkıntılar var, yönetmelikler ve kanunlarda güncellemelerin yapılarak, toprak sahipleri değil üreticilerin desteklenmesini istiyoruz” dedi.

HAYVAN PAZARI İSTİYORUZ

Her yıl başka bir alanda kurbanlık pazarının kurulduğunu ifade eden satıcılar, “Manavgat’a acil olarak bir hayvan pazarının kurulması lazım. Zemini beton, üstü kapalı su ve elektrik tesisatı kurulmuş bir hayvan pazarının yapılmasını bekliyoruz. Büyükşehir ile Manavgat Belediyeleri el ele verip üretici ve hayvan satıcılarını yaşadıkları sıkıntılardan kurtarsınlar. Yazın sıcaktan kışın ise yağmur ve çamurdan dolayı sıkıntı çekiyoruz. Bir an önce sorunumuza çare bulunmasını istiyoruz” dediler. Bu arada bası satıcılar ise Manavgat’ın her iki yakasına da birer hayvan pazarının kurulmasını istedi.

SU İSTİYORUZ

Kurbanlık pazaryerinde ağıllarını kuran bazı satıcılar ise su sorunu yaşadıklarını belirterek, “Burada hem bizler hem de hayvanlar sıcaktan ve susuzluktan perişanız. Bize bu alanı tahsis eden belediyeden isteğimiz günde en az iki kez tanker ile bize su verilmesi, aynı zamanda zeminin sulanmasının sağlanması” dediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurbanlık, fiyatları, bin, 400, liradan, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı