Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 15:00 Bu haber 9031 kez okundu
 
Korona tarımın önemini gösterdi
Koronavirüs salgını sürecinde insanların tarımın önemine bir kez daha şahit olduğunu dile getiren Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Gökhan Karaca, “Covid-19 sürecinde de tarıma ve gıda ihtiyacına olan önemi bir kez daha görmüş olduk. Antalya olarak bu süreçte hem tarımsal üretimimizi hem de tarımsal ihracatımızı arttırdık” dedi. Salgın süresince il müdürlüğü olarak çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını da ifade eden Karaca, bu süreçte online eğitimler ile de hem çiftçilerin hem de vatandaşların uzmanlar tarafından bilgilendirildiğini söyledi.
YAŞAM Haberi
Korona tarımın önemini gösterdi

Çin’in Wuhan eyaletinden dünyaya yayılan ve Mart ayından bu yana da Türkiye’yi etkileyen Koronvirüs salgını sürecinde insanların karantina döneminde en çok rağbet ettiği ürünlerin başında gıda ürünleri geldi. İnsanların evlerinde kaldığı sürede başta ekmek olmak üzere çeşitli sebze ve meyvelerden kendi konservelerini yapmaya başlaması, tarım ürünlerine gösterilen önemin de artmasına sebep oldu.

İnsanlığın başlangıcından bu yana dünyada en önemli sektörlerin başında tarımın geldiğini vurgulayan Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Gökhan Karaca, “Covid-19 sürecinde de tarıma ve gıda ihtiyacına olan önemi bir kez daha görmüş olduk. Antalya olarak bu süreçte hem tarımsal üretimimizi hem de tarımsal ihracatımızı arttırdık. Covid-19 döneminde Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz Köy Kahvesi Programı, Tarım Orman Eğitim Günleri ve Online Eğitimler ile çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız konu uzmanlarımız tarafından bilgilendirildi” diyerek, il müdürlüğünün koronavirüs salgını sürecinde online eğitimlerle tarım alanında girişimde bulunacak vatandaşlara yol gösterici olduklarını ifade etti. Karaca, “Türkiye’nin değişik Üniversitelerinin Öğretim Üyeleri, Bakanlığımıza Bağlı Araştırma Enstitüleri ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Uzman Personeli ve Özel Sektör Temsilcilerinin eğitici olduğu Uzaktan eğitim programı ile üreticiler alanında uzman olan eğitmenlerden eğitim aldılar. İnteraktif olarak gerçekleşen eğitimlerde alanında uzman olan eğitmenlere sorulanını anlık olarak iletme şansına sahip oldular. Eğitimlerin ücretsiz olması da vatandaşlarımız tarafından büyük takdir topladı. 

Eğitimlerde, Sinop’tan Hataya, Edirne’den Kars’a, Azerbaycan’dan, Almanya’ya ,Nijerya’dan Saint Helena adasına, Pakistan’dan Amerika Birleşik devletlerine vatandaşlara bilgiler aktardık” diye konuştu.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, “Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin 2020 Tarımda Dijitalleşme Yılı vizyonuna uygun olarak Müdürlüğümüz olarak eğitim ve yayım faaliyetleri kapsamında Antalya İl Müdürlüğü olarak, Covid-19 sürecinde de eğitimlerimiz ara vermeden devam etti.  Tarım sektörü paydaşlarına,  çiftçilerimize ve vatandaşlarımıza birçok konuda online eğitimler vermeye başladık” dedi.

Karaca ‘Muz Yetiştiriciliği, Hastalık ve Zararlıları ile Mücadelesi Eğitimi, Avokado Yetiştiriciliği, Hastalık ve Zararlıları ile Mücadelesi Eğitimi, Kuzu ve Oğlak Ölümleri Eğitimi, Bitkisel Üretimde Atik Yönetimi Ve Kompost Yapımı Eğitimi, Tarımda Markalaşma ve Coğrafi İşaretler Eğitimi, Tarımın Terapi Amaçlı Kullanımı Eğitimi, Dijital Pazarlama ve Satış Sistemleri Eğitimi, Kırsal Alanda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi, Sağlıklı Yaşam ve Sağlıklı Beslenme Eğitimi, Besin Elementlerinin Bitkilerdeki Noksanlık Belirtileri Eğitimi, İyi Tarım Uygulamaları Belgelendirme Prosedürü, Kontrol Noktaları ve Uygunluk Kriterleri Eğitimi, Topraksız ve Topraklı Çilek Yetiştiriciliğinin Prensipleri Eğitimi, Karanfil ve Gül Yetiştiriciliğinin Temel İlkeleri Eğitimi, Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Tarımının Temel İlkeleri Eğitimi, Bitki Hastalık ve Zararlıları ile Biyolojik Mücadele Eğitimi, Ziraat Mühendisleri İçin Bitki Sağlığı Eğitim Günleri Eğitimi, Yeşil Elmas Avokado Eğitimi, Çiftlik Hayvanlarında Doğru Besleme Teknikleri Eğitimi ve bu hafta 60. sı gerçekleşecek olan Köy Kahvesi programı ile de sosyal medya hesaplarından da yayınlanarak 1 Milyonu aşkın kişiye ulaşıldığını söyledi.

Karaca, gelecek günlerde de Bağcılık Eğitimi, Seralarda Planlama Ve Otomasyon Eğitimi, Ceviz Yetişticiliğinde Verim Ve Kaliteye Etki Eden Faktörler Eğitimi, Örtüaltı Muz Yetiştiriciliği Eğitimi, Tarım İşletmelerinin Sosyolojik Yapısı Eğitimi, Salep Yetiştiriciliği Eğitiminde yapılacağını belirtti.

Karaca, "Tarımsal yayım faaliyetlerinin aksamaması ve üreticilerimizin eğitimlerden mahrum kalmamaları için yeni normal denilen bu sürece çok hızlı bir şekilde adapte olduk. Antalya’da Online Tarım Eğitimlerini başarıyla sürdürüyoruz ve eğitimlere devam edeceğiz. Bu vesileyle kendi imkanlarımız ile yaptığımız bu eğitim faaliyetlerine destek olan tüm paydaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Korona, tarımın, önemini, gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı