Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 13:46 Bu haber 3394 kez okundu
 
Kodlama bilmeyen çağın gerisinde kalır
Manavgat Kaymakamlığının himayesinde Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) ile Manavgat Halk Eğitim Merkezi (HEM) işbirliğinde; Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) ‘Robotik Kodlama ve Teknolojik Gelişmelerde Farkındalık’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta Türkiye’de kodlama konusunda öncü isimlerden olan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilişim Garajı kurucusu Prof. Dr. Selçuk Özdemir bir sunum yaparken, Halk Eğitim Merkezi ise AKM fuayesinde ‘Robotik Kodlama’ sergisi açtı.
GÜNDEM Haberi
Kodlama bilmeyen çağın gerisinde kalır

 

Manavgat Kaymakamlığının himayesinde Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) ile Manavgat Halk Eğitim Merkezi (HEM) işbirliğinde; Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) ‘Robotik Kodlama ve Teknolojik Gelişmelerde Farkındalık’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta Türkiye’de kodlama konusunda öncü isimlerden olan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilişim Garajı kurucusu Prof. Dr. Selçuk Özdemir bir sunum yaparken, Halk Eğitim Merkezi ise AKM fuayesinde ‘Robotik Kodlama’ sergisi açtı.

Sanayide 4.0 devriminin yaşandığı günümüzde teknolojiyi tüketen bir toplum yerine üreten bir toplum olmanın önemine dikkat çekmek amacıyla; Manavgat Kaymakamlığının himayesinde, MASİAD ve Manavgat HEM işbirliğinde ‘Robotik Kodlama ve Teknolojik Gelişmelerde Farkındalık’ konulu konferans düzenlendi. AKM’de düzenlenen konferansa, kodlama üzerine Türkiye’nin en önemli isimlerinden Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilişim Garajı kurucusu Prof. Dr. Selçuk Özdemir konuşmacı olarak katıldı. Konferans öncesi davetliler Manavgat HEM tarafından hazırlanan ‘Robotik Kodlama’ sergisini gezerken, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, İstanbul’da düzenlenen Robotik Kodlama yarışmasında Türkiye üçüncüsü olan HEM takım ekibinden bilgiler aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansın açılış konuşmalarını MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, Manavgat HEM Müdürü Hüseyin Geyikoğlu ve Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit yaptı.

MARDİN’DEN ÇIKTI MANAVGAT’TAN NEDEN ÇIKMASIN

Dünyada ki teknolojik ve bilimsel alanda meydana gelen gelişmelerin incelendiğinde bunların hayallerin ötesinde olduğunu ifade eden MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, “18 yüzyılda buhar makinesinin icadı ile başlayan 1.sanayi devrimi, 19. yüzyılda elektrik gücünün de yardımıyla seri üretime geçilmiş 2.sanayi devrimi dönemi başlamıştır. 3.sanayi devriminde ise dijital devrim,  elektroniklerin kullanımı ve bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleştirilmiştir. Şimdi ise dünya yapay zeka ile tanımlanmış otonom makineler ve sanal ortamlar ile 4.sanayi devrimini yaşamaktadır.

Bugün 2019 senesinde iletişim kurmak, ticaretimizi geliştirmek, sosyal hayatımızı ilerletmek için hayatımızın her aşamasında teknolojiden faydalanmaktayız. Çocuklarımız ise 1 yaşından itibaren teknoloji ile tanışır, 2 yaşından itibaren cep telefonu kullanır 4 yaşında video paylaşım sitelerinde dilediği videoları seçer. İlkokulda internet üzerinden arkadaşları ile sohbet edebilir. Ortaokul çağında ise bir oyun oynamakla yetinmeyip kendi oyununu yazabilecek seviyeye gelebilir. İşte bu noktada teknolojiyi bu kadar ustaca kullanabilen çocukları tüketen birey olmak yerine üreten bir birey haline dönüştürebilmemiz için “kodlama” eğitimi son derece önemlidir” diye konuştu.

Bugün dünya tarafından tanınan Bill Gates ve Mark Zuckerberg’in henüz çocuk yaşlarında kodlama eğitimi aldığına dikkat çeken Tatar, “Dijital çağda iyi bir iş sahibi olmak için kodlama bilmek gerekiyor. İngiltere’de yapılan bir araştırma ile 2030 senesinde kodlama eğitimi almamış bir bireyin iş bulma şansı çok düşük olacak. Hangi üniversite ya da hangi bölümden mezun olduğu yeterli olmayacak. Çocukların kodlamayı bilmeleri neden sonuç ilişkilerini araştıran ve sorgulayan bir birey olabilmeleri açısından önemlidir. Dolayısıyla yönlendirilen bir toplum olmaktan kurtulur. Teknoloji tarafından yönetilen hükmedilen bir nesil yerine teknolojiyi yöneten hükmeden bir nesil yetişir” diye konuştu.

Hindistan’dan örnek veren Tatar, “Hindistan’ın Marsa gönderdiği uydunun maliyeti 74 milyon Dolar. Bu kadar ucuz maliyet için adamlar akıllarını kullandılar. Bunu ortaya koyduğumuzda Manavgat’tan Mars’a uydu gönderecek bilim Adamı mı çıkar derler. Mardin’den Nobel ödülü kazanmış babayiğit çıktığı gibi Manavgat’tan da Türkiye’nin her bölgesinden Marsa uydu gönderecek bilim adamı çıkabilir” dedi.

Manavgat’ın tarımda ve turizmde marka bir şehir olması için MASİAD olarak çalışmalara devam ettiklerini hatırlatan Tatar, 4. sanayi devriminde dünyada geri kalmamak amacıyla teknolojik değişimlere de ayak uydurmak gerektiğini vurgulayarak, “Şunu artık biliyoruz ki bir gün sabah uyanacağız ve dünyayı yönetenler çok farklı bir dil kullanıyor olacaklar. Bizim neslimiz bunun dışında kalamaz kalmamalı. Bizler bu uyanışı sadece Milli Eğitim müfredatlarından bekleyemeyiz. Her bir ebeveyn kendi imkanları çerçevesinde evladının bu değişime ayak uydurabilmesi için harekete geçmeli. Bu konuda özel okullarda önemli çalışmalar yapılmakta. Robotik eğitimleri ile çocuklarımızın gelişimi başlatıldı. Bizler ise bu çalışmaların sadece özel okullar bünyesinde değil, toplumun her kesiminin ulaşabileceği mecralarda olmasını arzu ediyoruz. Bu bağlamda en etkin kurum olduğunu düşündüğümüz İlçe Halk Eğitim Müdürlüğümüzün ‘Robotik Kodlama’ eğitimlerini takdir ediyoruz ve destekliyoruz” diye konuştu.

Tatar, gelecek için yapılacak eğitim faaliyetlerine sadece bir kurumun değil topyekun tüm kurumların katılması gerektiğine dikkat çekerek, “Belediyemizden gençlik merkezlerinde bu eğitimi istiyoruz. Ticaret Odamızdan destekler bekliyoruz. Okul aile birliklerinden çok yüksek maliyetlerde olmayan atölyeler için harekete geçmelerini bekliyoruz. Özel kreşlerden bu konuda yatırımlar bekliyoruz. Evladınız ister doktor olmak istesin ister Veteriner ister pop star, eğitim göreceği okuldan muhakkak kodlama eğitimi isteyiniz. Teknoloji tarafından hükmedilen değil, teknolojiye hükmeden bir nesil daha güçlü Türkiye için lütfen kodlama eğitimini önemseyin” diye konuştu.

ANADOLU’DA YETİŞSİN ANADOLU’YA HİZMET ETSİN

Kodlama eğitimi konusunda müdürlük bünyesinde eğitim veren bilgisayar öğretmeninin iknası ile ‘kodlama’ eğitimini HEM’de açtıklarını belirten HEM Müdürü Hüseyin Geyikoğlu, ilk başlarda bu eğitimin getirisi konusunda tereddütlerinin olduğunu ancak; Avrupa ve batı ülkelerinin Hindistan örneğinde olduğu gibi üstün yetenekli çocuk ve gençleri ülkelerine götürerek eğittiklerini ve kullandıklarını anımsayarak bu işe başladıklarını söyledi.

HEM bünyesinde verilen eğitimin ardından oluşturulan Robotik takımının İstanbul’da düzenlenen yarışmada Türkiye üçüncülüğünü ve 2 ödül kazandığını anımsatan Geyikoğlu, “Özel okul ve kolejlerin yer aldığı yarışmada bir devlet kuruluşu olarak ve Türkiye’deki tek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak yer aldık. Büyük bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Ardından Antalya’da düzenlenen yarışmada da ilk üç dereceyi kazandık. Sayın Kaymakamımız ile konuyu paylaştık ve bize büyük destekleri oldu, her zaman yanımızda yer aldı” dedi.

HEM’de dikiş atölyesinde başlayan eğitim serüveni ile bugün ödüller kazanan bir takıma sahip olduklarını ve önümüzdeki günlerde de Gaziantep’e yine bir yarışmaya katılmak üzere gideceklerini ifade eden Geyikoğlu, “Anadolu’nun çocuğu Anadolu’da yetişsin ve ülkesine hizmet etsin. Bizim çocuğumuzu Amerika’dan, Avrupa’dan gelip ülkelerine götürmesinler, burada yetişsin kendisini geliştirsin, üretsin daha öteye götürsün Alman bizden alsın” diye konuştu.

EĞİTİM İNSANIN KENDİSİNİ TANIMASI İÇİN BİR FIRSATTIR

Manavgat’ın turizm ve tarım alanlarında gelişmiş bir ilçe olduğunu ifadeden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ise yaptığı konuşmada, “MASİAD Başkanımız Mücahit Tatar ve HEM Müdürümüz Hüseyin Geyikoğlu çok samimi ve heyecanlı bir şekilde bu işe gönül verdiler. Kodlama bilgisayar yapısının alfabesidir, günümüz teknolojisini bir adım daha öteye taşımak ve ülkemizi dünya devletleri arasında önemli bir noktaya taşımak için kodlama eğitiminin şart olduğuna inanıyoruz” dedi. Kaymakam Yiğit, tüm teknolojilerin sonuçta insanoğlunun mutluluğu için bir araç olduğuna vurgu yaparak, kodlama eğitimi ile birlikte gençlerin kendilerini ve sahip oldukları gücü keşfederek insanlık için güzel çalışmalara imza atacaklarına inandığını söyledi.

Konuşmaların ardından Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Özdemir ‘Robotik Kodlama ve Teknolojik Gelişmelerde Farkındalık’ üzerine konuşmasını gerçekleştirdi. konferansın sonunda Kaymakam Yiğit konferansa konuşmacı olarak katılan Özdemir’e, HEM Robotik takımı adına eğitmen Nurhan Temir’e ve ‘Kodlama Eğitimi’ne destek veren Manavgat Maya Okulları Kurucu Temsilcisi Ali Yıldırım Kocabacak’a birer teşekkür plaketi verdi.

KODLAMA İLE ÇOCUKLAR MATEMATİĞİN ÖNEMİNİ ANLAYACAK

Manavgat Kaymakamlığının himayesinde MASİAD ve Manavgat HEM işbirliğinde düzenlenen ‘Robotik Kodlama ve Teknolojik Gelişmelerde Farkındalık’ konferansına konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Özdemir, çocukların ve gençlerin matematik ve fen bilimleri ile edindikleri bilgileri somutlaştırmak için kodlama ve yazılımları mutlaka öğrenmesi gerektiğini belirterek, “Çocuklarımız bilgisayarı ve hazır şeyleri kullanıyorlar uzun yıllardır kullanıyorlar ama ne yazık ki bizim ülkemizde eğitim sisteminde kullanmanın ötesinde bu cihazlara emir verebilme, bu cihazlara istediğimiz şeyleri yaptırabilme bilgi beceri setlerini çocuklarımıza kazandırmıyoruz. Bütün dünyada artık kağıt, kalem, okuma becerisinin yanında çocuklara elektronik cihazları kullanarak da hayallerini somutlaştırma, hayallerini hayata geçirme bilgi becerisini kazandırılması heyecanı var” diye konuştu.

Bugün ilkokul ve ortaokulda eğitim alan öğrencilerin mezun oldukları zaman, günümüzde ortalama insanların sahip oldukları bilgi becerilerinin gerektirdiği işleri yapma şansının olmayacağını vurgulayan Özdemir, “Çünkü o ortalama işleri teknolojik cihazlar yapıyor olacak. Ortalamanın üzerinde becerilere sahip olması lazım çocuklarımızın, bütün dünyada çocuklara bilgisayarlara emir verme, robotik kotlama, 3 boyutlu tasarım gibi şeylerin kazandırılma sebebi bu. Çocuklar hayal ettikleri şeyleri yaratıcı zekalarını kullanarak, iş birliği yaparak hayata geçirebilme farkındalığını erken yaşta kazansınlar diye uğraşıyorlar. Bu yönde dünyada çocukların bu becerileri kazanması için onların yaş gruplarına uygun çok iyi teknolojiler gelişmeye başladı. Ucuz, bedava erişilebilir elektronik beyinler 3-5 dolara kadar düştü. Artık erişilebilir, okullarda çok rahat uygulanabilir ve çok fazla kaynağın olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Bundan bir 10-15 yıl önce bunlar pahalıydı, erişilemezdi, teknolojisi zordu. Ama artık ilkokul çocuklarımızın, ortaokul çocuklarımızın öğrenebileceği seviyelere indi” diye konuştu.

Dünyada kodlama ve yazılıma yönelik büyük bir akımın olduğunu ve Türkiye’de de bu yönde yaklaşımların arttığını belirten Özdemir, “Ben bunu matbaanın bulunmasına benzetiyorum. Biz geç aldık onu, bu sefer yeni matbaanın gelişini ıskalamadık Türkiye erken uyandı bu işe ve dünya eş zamanlı bu işlerimizi yürütmeye başladık. Hatta bazı noktalarda önde bile olabiliriz ama hala alacağımız çok uzun bir yol var” dedi.

Matematikte integral gibi bazı konuların derslerde işlendiğini ancak çocukların bunu anlamadığını ifade eden Özdemir, “İntegral diye bir konu vardır, Türk insanının kabusu. Üniversite sınavında da o soruları yapan çocuklar iyi yerlere girerler ama o çocuklara sorun intregral nedir diye çocuk ne işe yaradığını bilmez. Sorusunu çözer ama gerçek hayatta faydasını bilmez. İntegral yüz tanıma sistemleri var ya onun arkasındaki matematiktir. Çocuklar artık o tahtada öğrendikleri soru şeklinde gördükleri şeylerin matematiğin, fenin aslında gerçek hayatta işe yaradığını anlama şansına sahip olacaklar. Bundan sonra bu anlamda okullarda öğretmenlerin ve çocukların kullanacağı yeni bir kağıt kalem kendini ifade etme aracı olarak düşünebiliriz robotik kodlamayı” diye konuştu.

Manavgat’ta kodlama eğitimine sahiplenilmesinin güzel bir olgu olduğunu belirten Özdemir, “Ben böyle bir etkinlik düzenledikleri için MASİAD’ı kutluyorum, umarım bu tür etkinliklerin devamı gelir. Ülkede bu farkındalığın yaygınlaştırılması anne-babaların, yerel halkın, yöneticilerin bunu sahiplenmesi lazım ki bir ekosistem, iklim haline gelsin ve çalışmalar büyüsün. Yoksa sadece okulda öğretmenlerin yapacağı bir şey değil bu. Teknolojik dönüşüm kültürü oluşumu oluşturmak zorundayız” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kodlama, bilmeyen, çağın, gerisinde, kalır,
Yorumlar
Haber Yazılımı