Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 13:59 Bu haber 8919 kez okundu
 
KOAH’ı tanıyın, hayat sizden uzaklaşmasın
Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Sağlıklı Hayat Merkezi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Diğer Durumlar Birimi 'KOAH’ı tanıyın, hayat sizden uzaklaşmasın' sloganı ile KOAH konusunda bilgilendirme yapıyor.
SAĞLIK Haberi
KOAH’ı tanıyın, hayat sizden uzaklaşmasın

20 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla KOAH konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla açıklama yapan Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker; KOAH'ın, kronik tıkayıcı akciğer hastalığı olduğunu ifade ederek; "Hastalık büyük oranda sigara dumanı ve bazı kişilerde diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen soluk yollarının mikrobik olmayan bir iltihabı sonucu oluşur. Bunun sonucu hava yolları daralır. Normalde balon gibi rahatlıkla genişleyip daralabilen hava kesecikleri bu özelliklerini yitirir, yıpranır ve normal boyutlarına geri gelemez hale gelir. Birey soluk verdiğinde bir miktar hava akciğerlerde hapis kalır. Bu durum kirli havanın dışarı atılmasını ve temiz havanın içeri alınmasını güçleştirir ve akciğerde kalıcı hasar gelişir. 
KOAH'ın; 40 yaş üzeri bireylerde, sinsi başlayan ve giderek şiddetini artıran, nefes darlığı ve/veya kronik öksürük ve balgam çıkarma şeklinde belirtileri vardır.
Hastalar; KOAH'a ait belirti ve bulguları 50'li yaşlarına gelmeden farkedilemeyebilir. Bu bulgularını hekime başvurmaya değecek kadar önemsemeyebilir; bunları yaşlanma, şişmanlık gibi başka nedenlere bağlayabilirler.
Hastalar sigarayı bırakmak istemedikleri için hastalığın erken döneminde hekime başvurmayı erteleyebilir.
Sigara içiyor, öksürüyor, balgam çıkarıyor, nefesiniz daralıyorsa mutlaka bir hekime danışmanız gerekiyor" dedi.
Eker iç ortam hava kirliliğini azaltmanın gerekliliğine de dikkat çekerek; "İç ortamların havalandırması yeterli düzeyde yapılmalı, sigara içilmemeli, klima ve nem azaltıcı araçların kullanılması ile oda ısısı ve nemi azaltılmalıdır. Ev içinde odun sobaları, şömine, ocak kullanılmamalıdır. Ev içi malzemelerinde daha çok preslenmiş tahta ürünler kullanılmalı, temizlik malzemeleri birbiriyle karıştırılmamalıdır. Kuru temizleme uygulanan giyecekler birkaç saat dış ortamda havalandırılmalıdır. Araba kullanırken, havalandırma için cam açmak yerine aracın kliması kullanılmalı. Ayrıca toksik atıklar yerleşim alanlarından toplanmalıdır" dedi.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: KOAH’ı, tanıyın,, hayat, sizden, uzaklaşmasın,
Yorumlar
Haber Yazılımı