Haber Detayı
28 Aralık 2020 - Pazartesi 14:30 Bu haber 1210 kez okundu
 
Kış ortasında evsiz kaldılar
05 Aralık tarihinde Gazipaşa açıklarında meydana gelen 5,2 şiddetindeki depremde Ulukapı’daki evi hasar gören Kocagöz ailesi, AFAD ekiplerinin yıkım kararı vermesi sonrası evsiz kaldı. Eşyalarını komşularının depolarına kaldırdıklarını söyleyen 80 yaşındaki Ramazan Kocagöz, gözyaşları içinde devletten yardım beklediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kış ortasında evsiz kaldılar

Seydişehir Alüminyum Fabrikası’ndan emekli olduktan sonra Manavgat’ın Ulukapı Mahallesi’ne yerleşen Ramazan Kocagöz (80), birikimiyle 28 sene önce ev inşa ederek ikamet etmeye başladı. Yığma olarak tabir edilen şekilde yapılan binada zaman içerisinde zeminin oturması nedeniyle duvarlarında çatlaklar oluştu. Ailenin inşaat ustası olarak çalışan oğlu Selçuk Kocagöz, bankadan kredi de çekerek üst kata kendi dairesini inşa etti. Evli ve iki çocuğu bulunan Selçuk Kocagöz, geçtiğimiz yıl kendi dairesine taşındı.

Geçtiğimiz 5 Aralık’ta Gazipaşa açıklarında meydana gelen depremde evin duvarında çatlaklar açıldı ve büyüdü. Ramazan Kocagöz’ün jandarma aracılığıyla Manavgat Kaymakamlığı’na başvurmasıyla eve gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan incelemede binanın ağır hasarlı olduğu ve derhal boşaltılması gerektiği rapor edildi. Rapor üzerine harekete geçen Manavgat Kaymakamlığı, Kocagöz ailesine ilçe belediyesi aracılığıyla binanın yıkılacağını evde yaşayanların 3 gün içerisinde boşaltmaları gerektiğini bildirdi. Yıkım kararı üzerine ne yapacağını şaşıran Kocagöz ailesi, binadaki kişisel eşyalarını mahallede bulunan komşularının depolarına taşırken, yine komşularının yardımıyla binadan kapı ve pencereleri söktü.

Binayı yapan Ramazan Kocagöz, emekli olduktan sonra eline geçen birikimle binayı yaptırdığını belirterek, “Bu 28 yıllık bina. Binada çatlaklar daha önceden vardı. Sarsıntıyla (deprem) biraz daha açıldı. Biz jandarmayı aradık, jandarma AFAD’ı aramış. AFAD, kaymakamlığı, Kaymakamlık belediyeyi aramış. Tutanak bir şey yok, zabıtalar geldi ve ‘3gün sonra evi boşaltın’ dedi. Bizde 3 gündür uğraşıyoruz, kış gününde meydanda kaldık. Devletin bize bir el uzatmasını istiyoruz” dedi.

Selçuk Kocagöz’de, kendilerinin devletin aldığı karara karşı çıkmalarının mümkün olmadığını belirterek, “Hadi ben, eşim ve çocuklar bir şekilde yaşarız. Ama salgın var annem ve babam yaşlı onlar ne yapacak. Zaten komşularda kalıyoruz. Devletten acil yardım bekliyoruz” dedi. Binadaki çatlağın 15 senedir olduğunu söyleyen Selçuk Kocagöz, “Bu çatlak kışın kapanır, yazın biraz daha açılır. Kirişlerimiz sağlam. Biz buna analiz istedik, temelden, kirişlerden ve duvardan ama yapılmadı. AFAD ekipleri numuneye gerek duymadan bir fotoğrafla yıkım kararı çıkardı. 3 gün içerisinde tahliye etmemiz istendi ve bize hiçbir yer gösterilmedi. Alt katta annem ve babam oturuyor, şu an sokağa çıkma yasağı var evde olmaları gerekiyor, Yaşlı insanlar şu anda dışarıda. Bizim malımız, meralımız hepsi dışarıda kaldı. Ben 2 çocuğum ve eşimle birlikte üst kattaki daireyi 8 senede yaptım ve 1 sene oturamadım” dedi.

Selçuk Kocagöz, kış günü gidecek bir yerleri olmadığını devletten yardım beklediklerini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kış, ortasında, evsiz, kaldılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı