Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 10:31 Bu haber 3554 kez okundu
 
Kırsal mahallelerin sulama sorunu tartışıldı
Manavgat’ın kırsal mahallelerinde tarımsal arazilerin sulanmasında yaşanan sıkıntılar, DSİ yetkilileri ile muhtarların bir araya geldiği toplantıda tartışıldı. Toplantıya Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun ve Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin de katıldı.
GÜNDEM Haberi
Kırsal mahallelerin sulama sorunu tartışıldı

Manavgat’ın kırsal mahallelerinde yaşanan tarımsal arazilerin sulama sıkıntısı, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’in başkanlığında Manavgat Ovası İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü lokalinde düzenlenen muhtarlar toplantısında tartışıldı. Toplantıya Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Ak Parti MAnavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, DSİ Manavgat Ovası İşletme ve Bakım Şube Müdürü Şevki Avcı, DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü görevlileri, Manavgat Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ömür Ozan Çakal, Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış, AEDAŞ Manavgat İşletme Müdürü Yasin Topal, Manavgat Sağ Sahil Sulama Birliği, Köprüçay Sağ Sahil Sulama Birliği ve Alara Sağ Sahil Sulama Birliği Temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, çiftçilerin arazilerini sulamakta yaşadıkları sorunları aktarmak amacıyla, halkın temsilcileri olan muhtarlar ile DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü yetkililerinin sorunlara çözüm bulmak için bir araya geldiğini belirterek toplantının hayırlı olmasını diledi.

Toplantıda Manavgat’ın batısında şelaleden Gündoğdu’ya kadar olan yaklaşık 5 bin hektarlık tarım arazisini kapsayan kapalı devre sulama sistemi hakkında görüş alışverişinde bulunulurken, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, kapalı devre sulama sisteminin devreye girmesi ile birlikte çiftçinin ödediği dönüm başı 100 lira olan sulama bedelinin 30-40 liraya kadar düşeceğini böylece desteklemelerden elde ettiği dönüm başına 15 lira gibi bir bedele göre daha fazla gelir elde edebileceğini söyledi.

Muhtarların yaşadığı sıkıntıları dinleyen ve not alan DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, DSİ olarak bazı sorunların çözülmesi için gerekli talimatların verileceğini ancak çiftçilerin de arazilerini sulamak için diğer çiftçilerin haklarına girmemesi gerektiğini söyledi. Coşkun, “Baraj olsun, sulama göleti olsun bir proje hazırlanırken suyun yapısı, arazi koşulları başta olmak üzere fizibilitesi yapılmakta. Buraya bu baraj veya göleti yaptığımız zaman ne kadarlık bir alanın sulanabileceği belirlenmekte. Bu durumda kanal açıldığı zaman bu kanalın kaçıncı kilometresine kadar sulama yapılabilir hesaplanmakta. Böyle bir durumda alanın dışında kalan derin yerlerin sulanması için çiftçiler kanaldan su çekerse, kanalın ucunda kalan arazilerin sulanması mümkün olmaz. O yıl su çok olursa zaten biz müdürlük olarak suyu veriyoruz ancak o da ancak o yıl için geçerli, çiftçi narenciye bahçesi yaparsa ve su alamazsa tüm emeği ve parası heba olmuş olur. Bu duruma da dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Yavrudoğan muhtarının mahallelerine yapılacak sulama göletinin akıbetini sorması üzerine Coşkun, hükümetin uyguladığı tasarruf tedbirleri nedeniyle daha önce 2019’da yapılması planlanan göletin listeden çıkarıldığını ancak 2020’de yeniden listeye alınacağını söyledi. Diğer yandan muhtarların Köprüçay Sağ Sahil Sulama Birliğine bağlı çiftçilerin, su parasını ödemek için birliğin merkezinin bulunduğu Serik ilçesine gitmek zorunda kaldıklarını belirtmeleri üzerine, Coşkun Türkiye genelinde çeşitli sebeplerden dolayı kötü yönetim gösteren birlikler nedeniyle çok sayıda birliğin birleştirildiğini, Antalya’da da daha önce 24 olan birlik sayısının birleşmeler sonrası 9’a indiğini belirterek, “Elbette bu nedenle Manavgat’ın bir kısmı Serik’te bulunan birliğe bağlanma durumunda kaldı. Ancak bu yeni oluşumun neticesini 2020 yılından itibaren görmeye başlayacağız. Birliklerin sayısının azalması maliyetlerin de düşmesine sebep olduğu için bu su parası bedellerinin de düşmesine sebep olacak” dedi. Ayrıca Köprüçay Sağ Sahil Sulama Birliğinden bir kişinin belirlenecek olan haftanın bir günü ilgili mahallelere giderek su parası tahsilatı yapmasına karar verildi.

Toplantıya katılan Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, daha önceleri oluşturulan heyetler ile bölge müdürlüğü ve gerekirse Ankara’ya sorunları anlatılmak için gidildiğini hatırlatarak, “Bugün burada çiftçilerimizin yaşadığı su sorununu tartışmak ve çözüm bulmak için bir araya geldik. Bir yanda kırsal mahallelerimizin temsilcileri muhtarlar, diğer yanda ise konunun muhatabı muhtarlarımız. Sağolsun DSİ Antalya Bölge Müdürümüz Hayrullah Coşkun ekibi ile birlikte sorunları dinlemeye geldi. Bu tür toplantıları artırmamız lazım. Bugün su yarın elektrik bir diğer gün daha farklı bir sorunu bir araya gelerek konuşarak çözebiliriz” dedi.

2023 yılına kadar seçimin olmayacağını vurgulayan Aydın, “Biz buraya halkımızın sorunlarına çözüm bulmak için geldik, siyaseten değil. Antalya Büyükşehir Belediyesi bizim olmayabilir, Manavgat Belediyesi bizim olmayabilir ama burada yaşayan halkımızın sorunları bizim sorunlarımız. Sorunlarını çözmek bizim görevimiz. Bu nedenle her türlü sorunlarınızda bize ulaşın” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kırsal, mahallelerin, sulama, sorunu, tartışıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı