Haber Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 03:30 Bu haber 6465 kez okundu
 
Kınık'tan İdlib'e insani yardım çağrısı
İdlib’de yaptığı incelemeleri ve geleceğe dönük yardım planlamalarının ayrıntılarını Hatay’daki Cilvegözü sınır kapısında aktaran Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, İdlibli mağdurlara yönelik başlatılan yeni yardım kampanyasına da hayırseverlerin desteğini istedi.
YAŞAM Haberi
Kınık'tan İdlib'e insani yardım çağrısı

İdlib için yardım kampanyası başlatıldığını duyuran Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısı önünde açıklamalarda bulundu. Kınık, vatandaşları ‘İdlib'deki Kara Bulutları İyiliğin Gücüyle Dağıt' kampanyasına yardıma davet ederken Türkiye sınırına göç eden ve açıkta bulunan insanların ağır kış şartları nedeniyle acilen çadırlara alınması için AFAD ile tespit edilen yeni kamp alanlarında çadırlar kurulacağını aktardı. Şu an için yaklaşık 6-7 bin kişilik acil kapasite oluşturduklarını ifade eden Kınık, “Mevcut çadır kentlerimizin içindeki kapasiteleri artırıyoruz. Ekmek, süt, gıda malzemesi, hijyen setleri, battaniye, giysi gibi sevkiyatlarımız özellikle şu an gelmiş olan insanlara yönelik devam ediyor." diye konuştu.
 
YAĞMURUN ALTINDA, ÇAMURUN İÇİNDE BEKLEŞEN İNSANLAR GÖRDÜK
Bir ailenin kendisiyle, çocuklarının cenazelerini çöken binanın içinde bırakarak kaçmak zorunda kaldıklarını paylaştığını aktaran Kınık şöyle devam etti: “Durum gerçekten içler acısı. Özellikle Marat El Numan, Serakip bölgesi ki şehir merkezlerinde birisinde 70 bin diğerinde de 50 bin insan yaşıyordu, bunların tamamı bu iki şehri, kasabayı boşaltmış durumda. Tamamen bir hayalet şehre dönüşmüş. Yaklaşık köylerle beraber 250 bin insan Türkiye'ye yakın bölgelere sığınmış durumda. Bunlar ağırlıklı olarak camilerde, okullarda, çadır kentlerdeki akrabalarının yanlarına sığınmış durumdalar fakat halen açıklarda kalan özellikle zeytin ağaçlarının altında, yağmurun altında, çamurun içinde bekleşen insanlar gördük. Caminin içine sığınan insanların arasında, caminin içinde doğum yapan kadınlar gördük. Çok acı hikayeler anlatıyorlar. Çok ciddi sıkıntılar var. Elimizden geldiği kadar bu insanlara yardım etmeye çalışacağız.”
 
İDLİB'DEKİ KARA BULUTLARI İYİLİĞİN GÜCÜYLE DAĞIT
‘İdlib’deki Kara Bulutları İyiliğin Gücüyle Dağıt’ adı altında başlatılan kampanyaya bağış çağrısını yineleyen Kınık, “Vatandaşlarımıza, her zaman olduğu gibi bu yükü 2011 yılından bu yana dünyada en fazla taşıyan millet olarak milletimize tekrar dönüyoruz ve bu insanlara tekrar yardım eli uzatmaya çağırıyoruz. Gerçekten durumları içler acısı, kendi kendilerine bırakırsak ölüme terk etmiş olacağız bu insanları. Bu yüz binlerce insanları ülkemizin içine alma ihtimalimiz de yok çünkü bu hem o insanların güvenliğini hem Türkiye'de yaşayan mültecilerin güvenliğini hem de kendi vatandaşlarımızın güvenliğini çok olumsuz yönde etkileyecek. Dolayısıyla acilen bu insanlara Suriye’nin içindeki kamplarımızda, yeni oluşturacağımız kamplarımızda insani destek sağlamak durumundayız.” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Kınık'tan, İdlib'e, insani, yardım, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı