Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 20:05 Bu haber 9293 kez okundu
 
Kıbrıs Gazileri’ne madalyaları verildi
1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılan ancak çeşitli nedenlerden dolayı madalyalarını alamayan gazilere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında madalyaları, düzenlenen törenle Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit tarafından verildi.
GÜNDEM Haberi
Kıbrıs Gazileri’ne madalyaları verildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 37. yılında, Kıbrıs Barış Harekatına katılan Manavgatlı gazilere Milli Mücadele Madalyaları düzenlenen törenle verildi.

Manavgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü İsmail Kılıç’ın koordinatörlüğünde Manavgat Kaymakamlığı’nda düzenlenen törende, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit Kıbrıs Gazileri Bayram Güler, Yahya Kocaman, Ali Karatopuk ve Yusuf Sert’e Milli Mücadele Madalyalarını verdi.

Bayram Güler’in vefat etmesi, Yahya Kocaman’ın şehir dışında bulunması nedeniyle madalyaları çocuklarına teslim edilirken, Covid-19 nedeniyle karantinada bulunan Yusuf Sert’e madalyası daha sonra ulaştırılacak.

1974 yılında icra edilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın, Kıbrıs Türkünün var olma mücadelesi verdiği bir dönemde yapıldığını vurgulayan Kaymakam Yiğit, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında 1974 Kıbrıs Barış Harekatına katılan ve Manavgat’ta ikamet eden 4 Kıbrıs Gazisine Milli Mücadele Madalyası ve beratlarını takdim ettik. Bu minvalde vatanımız için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ve bu uğurda canlarını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ise sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz” diye konuştu.

Milli Mücadele Madalyalarını alan gaziler adına konuşan Kıbrıs Gazisi Ali Karatopuk ise unutulmamış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bizden çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacak bir anı olmasının gururunu yaşıyoruz, bu oldukça heyecan verici bir duygu” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kıbrıs, Gazileri’ne, madalyaları, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı