Haber Detayı
25 Şubat 2021 - Perşembe 19:33 Bu haber 2707 kez okundu
 
Kent Konseyi ihalenin iptalini istedi
Antalya Kent Konseyi; basında yer alan Antalya, Burdur ve Isparta üçgeninde yer alan Karacaören Barajı’ndan Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 2014 yılında temeli atılan ancak yarım kalan isale hattının yeniden ihaleye çıkarılması ile ilgili basın açıklaması yayınladı.
YAŞAM Haberi
Kent Konseyi ihalenin iptalini istedi

Yayınladığı açıklamada yapılacak ihalenin iptalini isteyen kent konseyi şu konuları gündeme getirdi;

"Antalya, Burdur ve Isparta üçgeninde yer alan Karacaören Barajı’ndan Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 2014 yılında temeli atılan ancak yarım kalan isale hattının yeniden ihaleye çıkarıldığı basında yer almıştır.

Yüzde 25’i tamamlandığı belirtilen 43 kilometrelik isale hattıyla Varsak Mahallesinde yapılması planlanan arıtma tesisinin ihalesi 26 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nde yapılacaktır.

Antalya, Burdur ve Isparta’dan bilim insanları, mühendisler, çevreciler, meslek odaları Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin edilemeyeceğini, bunun halk sağlığı açısından sakıncalarını yıllardır dile getirmektedir.

Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere çevrede bulunan mermer ocaklarının atıkları Karacaören Barajı’na akıtıldığı yıllardır söylenmektedir.

Ancak bu gerçekliğe rağmen öyle anlaşılıyor ki ilgili kurum bu ihaleyi yapmaktan vazgeçmemektedir.

Basında yer alan haberlere göre, DSİ tarafından ihaleye çıkarılacak olan proje kapsamında Karacaören Barajı’ndayapılan su analizlerine göre,çinkodan siyanüre, arsenikten kurşuna birçok ağır metal kirliliğinin bulunduğu yer almaktadır.

Antalya Kent Konseyi kuruluşundan bu yana, yaklaşık 24 yıldır, bu konu Altyapı ve Çevre Çalışma gruplarının gündeminde hep yer almıştır ve Genel Kurul kararlarıyla ilgili kurum ve kuruluşlar uyarılmıştır.

Antalya Kent Konseyi olarak uyarıyoruz: 26 Şubat 2021 tarihli ihale iptal edilmelidir. Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin etme projesinden vazgeçilmelidir. Halkın sağlığını ve kent yaşamınıolumsuz etkileyecek her türlü çalışmalardan uzak durulmalıdır.

Antalya’nın içme suyu için alternatifbirçok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar, düzenlenecek sempozyumlarla akılcı ve bilimsel yöntemlerle belirlenmelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Kent, Konseyi, ihalenin, iptalini, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı