Haber Detayı
13 Kasım 2020 - Cuma 22:55 Bu haber 4793 kez okundu
 
Kendi ve çevremizin sağlığı için tedbirlere uymalıyız
11 Kasım 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığının yayınladığı Covid-19 Ek Genelgesi kapsamında 12 Kasım 2020 günü Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit başkanlığında olağanüstü toplanan İlçe Hıfzısıhha Kurulu, İbrahim Sözen ve Antalya Caddeleri'nde sigara içme yasağı kararı aldı. Kaymakam Yiğit, alınan tedbirlerin vatandaşların sağlığını korumak amaçlı olduğunu belirterek, vatandaşların maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları ile sigara yasağına uymasını istedi.
GÜNDEM Haberi
Kendi ve çevremizin sağlığı için tedbirlere uymalıyız

12 Kasım 2020 tarihinde olağanüstü toplanan Antalya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, Antalya merkez ve ilçelerinde uygulanmak üzere yeni kararlar aldı. Alınan kararlarda en önemli gelişme cadde ve sokaklarda sigara içilmesine yönelik uygulamaya konan sigara yasağı. Antalya İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu sigara yasağının uygulanacağı cadde, sokak, bölge ve alanların tespitini ilgili kaymakamlıklara ve İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurullarına bıraktı.

Aynı gün Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit başkanlığında toplanan İlçe Hıfzısıhha Kurulu, Manavgat'ta sigara içme yasağının uygulanacağı caddeleri belirledi.

Kurulun aldığı kararlarla ilgili açıklama yapan Kaymakam Yiğit, "Daha önce valiliklere gönderilen genelge ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda ki bunlar kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri ve fabrikalar olmak üzere herhangi bir istisna olmaksınız maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu veya bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor. Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren tüm vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu ŞEhit Jandarma Er Halil İbrahim Mudul Kavşağından başlayarak merkezde bulunan yaya ve araç köprüsünün doğu yakası bitiminde yer alan İbrahim Sözen Caddesi ile yaya ve araç köprüsünün batı kısmından başlayan ve Yapay Şelale Kavşağı'na kadar Antalya Caddesi'nde ayrıca toplu taşıma araç duraklarında sigara içilmesi yasaklanmıştır" dedi.

İbrahim Sözen ve Antalya Caddeleri'nde, yoğun toplu ulaşım duraklarının olduğunu vurgulayan Kaymakam Yiğit, her iki caddede de ilk aşamada sigara yasağının uygulamaya konduğunu belirterek, "Vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından getirilen yasaklara halkımızın uymasını istiyoruz. Unutmayalım ki kendi sağlığımızı korursak ailemizin ve çevremizin de sağlığını korumuş oluruz" dedi.

Kaymakam Yiğit, Manavgat Belediyesi tarafından her iki caddeye ve toplu ulaşım duraklarına sigara içme yasağı ile ilgili ilan ve tabelaların yerleştirileceğini, ayrıca kolluk kuvvetleri ile zabıta ekiplerinin denetimlerine ara vermeksizin devam edeceğini söyledi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Kendi, ve, çevremizin, sağlığı, için, tedbirlere, uymalıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı