Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 17:13 Bu haber 4244 kez okundu
 
Keçiboynuzu’ndan 30 milyon TL’lik ekonomik katkı
Keçiboynuzu, diğer adıyla harnup tohumundan, özünden ve hatta tozundan faydanılanbir bitki. Gıda, ilaç, kozmetik, kağıt, otomotiv, dokuma, yem sanayi ve seramik endüstrisi gibi çok geniş bir kullanım alanı bulunan keçiboynuzunun ülke ekonomisine katkısı yıllık 30 milyon TL. Orman Genel Müdürlüğü’nün tıbbi ve aromatik bitkiler kapsamında üretimini desteklediği keçiboynuzundan 2019 yılında 955 ton ihracat karşılığında 1 milyon 150 bin dolar gelir elde edildi.
YAŞAM Haberi
Keçiboynuzu’ndan 30 milyon TL’lik ekonomik katkı

Orman Genel Müdürlüğü’nün envanter ve faydalanma planları kayıtlarına göre Türkiye ormanlarında14 bin 500 hektar alanda 3 bin 250 ton faydalanılabilir keçiboynuzu bulunuyor. Yüzde 70’i yabani ağaçlardan elde edilen keçiboynuzunun yıllık üretim miktarı TUİK verilerine 16 bin ton. Antalya, Mersin, Adana ve Isparta şehirlerinde yoğun olarak görülen keçiboynuzu kayalık, kıraç, kuru ve en verimsiz topraklarda, hatta kumullarda bile yetişebilen kanaatkar bir bitki türü. Ayrıca keçiboynuzu ağaçları erozyon kontrol sahalarında ve yangın koruma alanlarında yoğun olarak kullanıyor.

Az kalorili, yüksek proteinli, vitamin, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum zengini olan keçiboynuzu meyveleri, Mayıs ayının başlarında büyümeye başlayarak, Haziran-Temmuz aylarında olgunlaşıyor.İlk olarak yeşil renk olan meyveler olgunlaştıktan sonra kahverengiye dönüyor. Meyvelerin hasat işlemleri ise Ağustos-Eylül ayında tam olgunluğa ermesi ile başlayıp, Kasım-Aralık ayına kadar devam ediyor.

KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

- Keçiboynuzu, doğal bir antioksidan kaynağı. Bu özelliği ile vücut direncini artırıyor, vücudu hastalıklardan koruyor. Özellikle astım ve bronşit hastalıklarına karşı çok etkili.

- Zengin mineral ve vitamin içeriği ile enfeksiyonlara karşı koruma sağlıyor.

- Lifli yapısı sayesinde kalp ve damar sağlığı için çok faydalı. Kötü kolesterol seviyelerini düşüren keçiboynuzu, tansiyon, felç, damar tıkanıklığı gibi hastalıkları önlemede büyük rol oynuyor.  

- Yerken şekerli bir tat veren keçiboynuzunun şeker oranı aslında düşüktür. Keçiboynuzu bu özelliği ile kan şekerinin yükselmesini önlüyor ve diyabet hastaları için de oldukça güvenli bir besin oluyor. 

- Keçiboynuzu, bağırsak hareketlerini de destekliyor, sindirime yardımcı oluyor. 

- Hasarlı hücreleri yeniliyor, yaşlılık belirtilerini geciktiriyor.

- Zengin mineralli yapısıyla ağız sağlığına da etki ediyor. Dişleri ve diş etlerini koruyor.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Keçiboynuzu’ndan, 30, milyon, TL’lik, ekonomik, katkı,
Yorumlar
Haber Yazılımı