Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 09:52 Bu haber 2036 kez okundu
 
Kaymakam Yiğit’ten MZO’ya ziyaret
Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Manavgat Ziraat Odası’nı (MZO) ziyaret etti.
YAŞAM Haberi
Kaymakam Yiğit’ten MZO’ya ziyaret

 

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Manavgat Ziraat Odası’nı (MZO) ziyaret etti.

Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Manavgat Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Kaymakam Yiğit’i MZO Başkanı Rasim Metin, Meclis Başkanı Ömer Şahin, yönetim ve meclis üyeleri karşıladı. Ziyarette konuşan Kaymakam Yiğit, tüm çiftçilerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayarak, insan yaşamının sürdürülebilmesi için olmazsa olmazların başında tarım sektörünün geldiğini dile getirdi. Manavgat’ta turizmle birlikte en önemli sektörlerin başında tarım geldiğini ifade eden Yiğit, çiftçilere bol ve bereketli bir sezon dileğinde bulundu.

MANAVGAT ZEYTİN KENTİ OLDU

Kaymakam Yiğit’e Manavgat’ta tarım sektörüyle ilgili bilgiler veren MZO Başkanı Rasim Metin, Manavgat’ın artık bir zeytin kenti olma yönünde hızla ilerlediğini söyledi. Manavgat’ta 2007 yılında “Bir Milyon Zeytin Fidanı” kampanyası başlattıklarını ve bugüne kadar 1 milyon 100 bin civarında zeytin fidanı dağıttıkları dile getiren Metin, “Ziraat Odası olarak yaptığımız çalışmaların meyvesini alıyoruz. Manavgat artık bir zeytin kenti oldu. Ziraat Odası olarak üreticilerimizin, çiftçilerimizin zeytinlerinin işlenebilmesi için Zeytin Yağı fabrikası kurduk. Fabrikamızda yıllık yaklaşık 4 bin 200 ton zeytini işleyip ortalama 800 ton yağ üretiyoruz çiftçilerimiz adına. Üretilen zeytinyağlarını da MZO markasıyla satışa sunmaktayız.” Dedi.

MUZ ÜRETİMİ ARTIYOR

Manavgat’ta son yıllarda muz üretiminde de ciddi artışlar yaşandığını ifade eden Metin, “İlçemizde her geçen yıl muz seraları ve üretimi artmaktadır. Manavgat’ta şuan 2 bin 600 dönüm alanda muz üretiliyor. Manavgat, iklimi, coğrafyası nedeniyle muz üreticilerinin gözdesi olmuş durumda. Muz seraları ve üretimi her geçen gün artıyor. Yakın bir gelecekte Manavgat muzu marka olacak” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

14 Mayıs 1984 yılında Hindistan’da yapılan Genel Kurulda, çiftçilik mesleğine ve sorunlarına tüm dünyada farkındalığı artırmak amacıyla 14 Mayıs’ın Dünya Çiftçiler günü olarak kutlanmasının teklif edildiğini ve kabul edildiğini anlatan Metin, “Tüm Çiftçilerimizin bu anlamlı gününü en içten dilek ve duygularımla kutluyorum. Bilindiği gibi Tarım sektörü, ekonomik ve sosyal nitelikleri nedeniyle Türkiye için vazgeçilmez bir sektördür. Bugün sadece gelişmekte olan değil, gelişmiş bütün ülkelerin öncelikli gündemlerini oluşturmaktadır. Tarım ve hayvancılık üretiminin her kademesinde alın teri olan vefakâr çiftçilerimizin, üretimlerinin ve verimliliğinin artırılması, yaşam şartlarının yükseltilmesi, ürettikleri ürünlerin pazarlara ulaştırılması ve aranacak olması, ülkemizin ve bölgemizin tarım ve hayvancılığının kalkınmasında büyük rol ve yol almamızı sağlayacağı şüphesizdir. Ülkemizin kalkınmasında, ekonominin büyümesinde, sofralarımıza ulaşan ekmeğin, meyvenin, sebzenin üretiminde alın teri döken, emek sarf eden çiftçilerimizin şimdiden 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü kutlu olsun.” Diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kaymakam, Yiğit’ten, MZO’ya, ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı