Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:34 Bu haber 3155 kez okundu
 
Kaya, “Vatana ihanetten yargılanmalılar”
Sporcu ve antrenörlere seminer vermek üzere Manavgat’a gelen Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Sporda Psikososyal Alanlar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, bazı spor federasyonlarının rant uğruna başarılı sporcuları uluslararası müsabakalara götürmediğini ifade ederek, “Spor platformlarında hile yapan kim olursa olsun direkt vatana ihanetten yargılanması lazım. Ya al bayrağımız çıkacak Tokyo’da dalgalanacak ya da Yunanistan, Ermenistan, Rusya gibi ülkelerin bayrağı dalgalanacak. Bu psikolojik bir savaş, güç savaşı. Burada bir şey ispatlıyoruz, hangi ülke daha üstün. Senin yeterince bilgin yok ama beni dışlıyorsun neden, orada rant var çünkü, bu ihanet değil mi, ondan sonra götürdüğün sporcu başarısız oluyor” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kaya, “Vatana ihanetten yargılanmalılar”

Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Sporda Psikososyal Alanlar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, seminer vermek üzere geldiği Manavgat’ta; Türkiye’nin spora bakışı, sponsorluk yasası ve spor federasyonları hakkında açıklamalarda bulundu.

Sponsorluk yasasının sporcu ve spor federasyonları için kötü bir yasa olduğunu, bu yasanın hemen kaldırılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kaya, “Yasanın temeli nedir, ben bir spor federasyonunun başkanıyım, uluslararası bir şampiyonaya gideceğim devletim bana diyor ki git bir sponsor bul. Ben ne yapıyorum, en yakınımda A veya B holding gidiyorum başkanına, dünya şampiyonasına gideceğiz bize şu kadar mali destek sağlayabilir misiniz. Ya o kadar parayı o holding sahibi kolay mı kazandı. Neden sana versin. Eğer kendine özgü bir hesabı yoksa” dedi.

Yasa ile vergi kaçırmanın önünün açıldığını vurgulayan Prof. Dr. Kaya, “Ne yapıyorlar, sana 20 lira veriyorlar, 40 lira vermiş gibi gösteriyorlar. Devletten vergi iadesinden dolayı bir alacak oluyor” dedi.

SPORA VE SPORCUYA DESTEĞİ DEVLET VERMELİ

Sponsorluk yasasının holding sahipleri ile spor camiasını ahbap çavuş ilişkisine sürüklediğini, bundan da en büyük zararı sporcunun gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Kaya, “Federasyon başkanı olarak gittiniz bir holding başkanından para aldınız dünya şampiyonasına gittiniz. Bir sonraki dünya şampiyonasında bir takım oluşturuyorsunuz takımda kafanıza göre bir grubunuz var. Ancak bir bakıyorsunuz ki holding başkanı telefon açıyor size, ‘Başkanım olimpiyata gidiyor muşsun, şöyle bir çocuk var iyiymiş onu da götürün’. O çocuğun iyi olup olmadığını federasyon başkanı veya antrenörler bilmiyorlar mı, biliyorlar. Ama ondan para aldılar, bir daha para isteyecekler. Yok diyebilirler mi. Peki bu takımda belki de olimpiyat veya dünya şampiyonalarında çok önemli bir madalya alacak sporcusunu siz geri çekiyorsunuz, o holding başkanından para aldığınız için, mahkum olduğunuz için, yasayla devlet sizi o holding başkanına mahkum ettiği için siz onun dediğini yapmak zorunda kalıyorsunuz” dedi.

Yaşanan olayların her zaman ve her federasyonda olmadığını ancak sponsorluk yasasının buna zemin hazırladığını vurgulayan Prof. Dr. Kaya, devletin iş insanlarından, firmalardan, holdinglerden vergi almasını ve spor federasyonlarını devlet olarak kendisinin desteklemesinin önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kaya, “Dolayısıyla böyle bir saçma yasayla biz bütün bir spor camiasını hem vergide hile yapılmasını sağlıyoruz hem de holding başkanlarına mahkum ediyoruz. Genelde değil ama bu yasayla bunlar zaman zaman yapılmak zorunda kalıyor. Her zaman yapılıyor mu ama yapılmayacağını söyleyebilir misiniz. Siz holding başkanısınız bilmem ne kadar para vermişsiniz federasyona ondan sonra babanızı dayınızı ikna etmiş sizi arıyor şu yarışmalara şu sporcuyu falan götürsünler diyor. Siz babanıza olmaz diyebilir misiniz. Açıp federasyon başkanına yüklenirsiniz. Federasyon başkanı ne yapmak zorunda sizin dediğinizi yapmak zorunda, çünkü bir daha para isteyecek. Hz. Ali’nin bir sözü vardır, lütfettiğin adamın efendisisindir, lütfeden adamın kölesisindir, hiç bir şey beklemiyorsan müsavisindir. Spor camiası o holdinglere değil, devletimize mahkum olmak zorunda, yani devletimiz parayı verecek, ama öyle kafasına göre değil, denetleyecek, orada da bir takım hileler, yanlışlıklar yine olabilir. Ama bunu denetleyen çok önemli bir mekanizma olacak ve bu mekanizma da asla politize olmayacak. Gelişmiş ülkelerin bir özelliği de budur. Hiçbir muhalefet partisi ya da basın mensubu, basın özgürlüğü veya demokratik haklar adı altında ülke menfaatlerine ters düşecek bir şey yapamazlar. Oranın büyük olmasının da en önemli sebebi budur. Dolayısıyla ülkemizde politize olmamış bir grup tarafından, ama o grubu da denetleyen bir grup olacak ki, o grupta çıkar için bu sistemi istismar etmeyecek. Federasyonda en ufak bir yanlış varsa buna müsaade etmeyecek. Çok ağır cezalar olacak, gelişmiş ülkelerin bir özelliği budur. Devleti kandırdığınız zaman bunun affı yoktur. Vergide algıda ifadenizde bir devleti kandırın yanlış beyanda bulunun Amerika da hemen cezasını görürsünüz. Ama bizde birçok şeyde yalan rüzgarının kurulduğunu görürsünüz. Dolayısıyla bunu denetleyen mekanizmayı da denetleyen bir mekanizma olacak ki o mekanizma en ufak bir hilesinde hemen son verecek, yasalar bu konuda çok ağır olacak. O yasalar, yani devleti kandırma, devletin çıkarlarını kullanma durumunda o insanı bitirirler artık” dedi.

VATANA İHANET DEĞİL Mİ?

Spora bakış açısında yanlış bir algı oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Kaya, 2020 yılında Tokyo’da yapılacak olan olimpiyatlara atıfta bulunarak, “Biz spora bakarken, bir şeyi düşünmek zorundayız. Tokyo’da olimpiyatlar var, bana bir Türk komutan söyleyebilir misiniz gidecek orada Türk bayrağını dikecek. Dünya da var mı. Kim var biliyor musunuz, sporcular var. Biz o gözle bakmıyoruz. Sporcuya bu gözle bakmayı bilmek zorundayız öncelikli olarak” dedi.

Sporun politikadan arındırılmasının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Kaya, “Hangi ülke, hangi parti olduğu önemli değil. Politize olan bir şeyden hayır gelmez. Çünkü bir tarafa çekmek zorundadır, siyasetin politikanın yöntemi budur. Sporu politize edilmekten arındırmak zorundayız. Ondan sonra uzmanlarına bakmak zorundayız. Spor platformlarında hile yapan kim olursa olsun direkt vatana ihanetten yargılanması lazım. Ya al bayrağımız çıkacak Tokyo’da dalgalanacak ya da Yunanistan, Ermenistan, Rusya gibi ülkelerin bayrağı dalgalanacak. Bu psikolojik bir savaş. Güç savaşı. Burada bir şey ispatlıyoruz, hangi ülke daha üstün. Senin yeterince bilgin yok ama beni dışlıyorsun neden, orada rant var çünkü, bu ihanet değil mi, ondan sonra götürdüğün sporcu başarısız oluyor. Bakın bunlar duygusal şeylerdir, bunlar denetlenmezse mutlaka önünü alamazsınız. Ben teknik direktörüm, sen de antrenörsün. Senin bir sporcun var Avrupa, dünya, olimpiyatlarda dereceye girecek. Şu anda bir olimpiyat şampiyonuna devlet ne kadar ödül veriyor biliyor musunuz. Hem sporcu hem antrenörüne, 500 cumhuriyet altını veriyor. Korkunç bir rakam bu. Şimdi eğer siz benim rakibimseniz, siz başarılı olursanız bundan sonraki milli takımın teknik direktörü siz olacaksınız. Her şeyi siz belirleyeceksiniz, şu anda ben teknik direktörüm, senin sporcun orada dereceye girdiği zaman 500 cumhuriyet altını alacaksın ve şampiyon bir sporcunun hocası olacaksın. Ben ne olurum o zaman, ben silinirim. O zaman hep senin sözün geçer. Ben bunu biliyorsam, bunu görüyorsam senin sporcunu götürmek ister miyim. Bu çok ağır bir şey. Yani bir ülke için direkt vatana ihanet ile yargılanması lazım, bunu yapanları. Bunların hiç yapılmadığını söyleyebilir miyiz, bunlar yapılıyor çünkü duygusalız. Çünkü denetleme mekanizmamız yok” dedi.

Yaşanan olumsuzluklardan en fazla sporcunun etkilendiğini ifade eden Prof. Dr. Kaya, “Biz sporcu eğer, ben rakibimi yensem bile işte o rakibin hocası veya federasyon başkanının yakınları beni dünya, Avrupa, olimpiyat şampiyonalarına götürmeyecekler diye düşünüyorsam, spor korkunç bir özveridir. O zahmet, o kan tere bakıyorsun, canın çıkıyor ciddi bir performans elde edebilmek için. Ama o aşamada öyle bir yükün altındasın ki, o yükün altına girmek zorundasın, ama diyorsun ki ben o yükün altına girsem de şampiyon olsam da beni götürmeyecekler, o rakibimin hocasının teknik direktör ve federasyon başkanıyla arası iyi onu götürecekler, bunun yapılmadığı federasyon yok. Ben zihniyet olarak bunu düşünüyorsam, o özveri o riske girer miyim. İşte Türk sporunun en büyük başının belası bu düşüncenin Türkiye’de korkunç ve acı bir şekilde yaygınlaşmış olmasıdır. Bununla mücadele etmek lazımdır, ortadan kaldırmak lazımdır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaya,, “Vatana, ihanetten, yargılanmalılar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı