Haber Detayı
10 Nisan 2018 - Salı 09:48 Bu haber 2470 kez okundu
 
Kaya: “100 yılda yaşananların fazlası son 5 yılda yaşandı”
Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Ak Belediyeler 2019 Yolunda’ Yerel Yönetimler Akdeniz Bölge Toplantısı Manavgat’ta gerçekleştirildi. 6-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıda 2019 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdare Seçimlerinde izlenecek strateji hakkında istişarede bulunuldu. Toplantıya Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye’den il ve ilçe belediye başkanları ile meclis üyeleri katıldı.
YAŞAM Haberi
Kaya: “100 yılda yaşananların  fazlası son 5 yılda yaşandı”

 

Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Ak Belediyeler 2019 Yolunda’ Yerel Yönetimler Akdeniz Bölge Toplantısı Manavgat’ta gerçekleştirildi. 6-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıda 2019 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdare Seçimlerinde izlenecek strateji hakkında istişarede bulunuldu. Toplantıya Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye’den il ve ilçe belediye başkanları ile meclis üyeleri katıldı.

Ak Parti Yerel Yönetimler Akdeniz Bölge Toplantısı Kumköy BeachHotel’de;Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya, Ak Parti MYK üyesi Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Alaaddin Varol, Adana, Burdur, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye il büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ak Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Alaaddin Varol’un açılış konuşması ile başladı. Varol,  toplantıya Antalya ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanları dahil olmak üzere 62 belediye başkanının, meclis başkanları, grup başkan vekilleri ve yerel yönetimler başkanlığı olmak üzere toplam 75 kişilik bir katılımla gerçekleştirildiğini belirterek, yerel yönetimler başkanlığı olarak 2019 seçimleri sürecinde çalışmaların verimliliğini ve etkinliğini arttırmak, belediyeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, yerel yönetim çalışmalarının usul ve esaslara uygunluğunu temin etmek, şehircilik anlayışını paylaşmak, birlik ve beraberliği pekiştirmek ve stratejik istişarelerde bulunmak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Varol’un ardından toplantının ev sahipliğini üstlenen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuşmasını yaptı. Türel, Türkiye belediyeciliğinde Ak Parti’nin bir milat olduğunu belirttiği konuşmasında Antalya’da yapılan hizmetler hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Memleket sevdalısı olduklarını vurgulayan Türel, “Biz yaptıklarıyla sevinen değil yapamadıkları için üzülenleriz, bizim için yaptıklarımız önemli değil yapacaklarımız önemli. Kaldı ki biz Afrin’in kahramanlarıyla, şehitlerimizle övünürüz, biz dünyaya kafa tutan Türkiye olma gururuyla, dünya liderinin ekibinde çalışan hizmetkarlar olmanın onuruyla övünürüz. Yeni Türkiye’nin başarısı ve güçlü Türkiye ile övünürüz” diye konuştu.

Hizmetlerini engellemek için her türlü çabayı sarf edenlerin ancak işleri geciktirdiğini belirten Türel, “Bu engeller yüzünden zaman kaybediyoruz.Ben şahsen seçimde kaybettim, fakat kaybeden biz değiliz, şahsım değil maalesef Antalya.Biz kaybettikten sonra Antalya’ya bir çivi çakılmadı, bunu dünya ahiret biliyor.O yüzden benim en büyük üzüntüm Antalya’mızın, memleketimizin kaybetmesi, Antalya’nın zaman kaybetmesi. Yoksa Antalya’ya bin Menderes Türel feda olsun hiç önemli değil, biz zaten hizmet etme şerefine nail olduk, bu saatten sonra tek derdimiz var, oda Antalya’mızdaki hayallerimizin tamamlanmasıdır” diye konuştu.

2004 yılında Ak Parti’nin Antalya’yı kazanmasıyla belediyecilik hizmetini almaya başladığını ifade eden Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, 2009 yılında CHP’ye kaybedilen tarihe kadar 120 günde iki altgeçidin bitirildiğini vurgulayarak, “2009 yılında biz belediyeyi kaybettikten sonra tüm Antalya Ak Partili bir belediyenin özellikle büyükşehir belediyesinin kıymetini anladı çünkü 2009-2014 yıllarında o malum zihniyet, o malum zihniyetin belediye başkanı sadece bira festivali yaptı ve bir tane üstgeçit yaya geçidi yaptılar asansör oldu asansörü bozulmuş gerçi ama onu da genel başkan Kılıçdaroğluna açtırdılar tek icraları bu Antalya’da 5 yılda çivi bile çakmadan sadece bira festivaliyle maalesef Antalya’ya 5 yılda yazık ettiler” diye konuştu.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Ak Parti MYK üyesi ve Antalya Milletvekili Mustafa Köse, siyasetin yerelde başladığını belirterek, “Biz ideoloji partisi değiliz, biz hizmet partisiyiz hizmet ettiğimiz sürece varız. Hizmet edemiyorsak vatandaşa dokunamıyorsak yokuz onun için hizmeti vatandaşa götüren bizzat vatandaşa dokunanda belediye başkanlarımız bu manada bizim elimiz, ayağımız, gözümüz, kulağımız ve hizmeti vatandaşa ulaştıran en önemli mercilerimiz” dedi.

Vatandaşın her sorunu için milletvekillerine değil yaşadığı şehrin belediye başkanına gittiğini belirten Köse, “Bu etkileşimi daha iyi hale getirebilirsek, dokunmayı elimizin ucuyla değil sımsıkı sarılarak gerçekleştirebilirsek o zaman gönülden gönüle köprüler artıyor ve vatandaşın hem hükümete olan hem belediyeye olan hem Ak Parti’ye olan ilgisi daha da yükseliyor” diye konuştu.

2009 yılında CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni kazandığı zaman CHP’lilerin yaptığı davranışları eleştiren Köse, “Biz seçim kaybettiğimiz gün, Menderes Başkan nezaketen devir teslim için belediyeye gittiğinde yuh sesleriyle uğurladılar. O CHP’liler başka bir şey daha yaptılar. Antalya Büyükşehir Belediyesinin tepesinde bulunan Türk bayrağını indirip yerine CHP bayrağı astılar. Biz Menderes Türelle 2014’de seçim kazandığımızda yuh çekenlere hem diz çöktürdük hem de o CHP bayrağını indirip ay yıldızlı al barağımızı diktik. Sizlerin bulunduğunuz belediyeyi kaybettiğiniz zaman sadece siz kaybetmiş olmayacaksınız, millet kaybetmiş olacak. O belediyelerin tepesinden Türk bayrağı indirilecek başka bayraklar çekilecek yerine, biz bunu yaşayıp gördük bunu tekrar yaşamayalım istiyoruz” diye konuştu.

Yerel Yönetimler toplantılarının 7’nci ve son toplantısını Akdeniz Bölgesi için Antalya’da yaptıklarını belirten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya “Ak Parti belediyeleri olarak 2019 yılında son bir değerlendirme yapmak için bu toplantıyı yapıyoruz. Antalya bizim için Ak Parti belediyeciliği için önemli bir şehrimiz örnek ve önder şehrimiz ve çok başarılı hizmetler yapan büyükşehir belediye başkanımızın eserlerini ortaya koyduğu muhteşem bir şehrimiz dolayısıyla Antalya’yı seçmemizin bir nedeni de uygulamalı belediyeciliği görme noktası bizim için önemlidir” dedi.

Türkiye genelinde bin 398 belediyenin aralarında büyükşehirler de dahil 884’ünde Ak Partili belediyelerin olduğuna işaret eden Kaya, “Türkiye de mukayese yapıldığında Ak Parti belediyelerimiz diğer partili belediyeler fevkalade üstün bir başarı ortaya koyduklarına şahidiz ve bunu gördüğümüzün altını çizmek isterim. Peki madem bu kadar başarılısınız niye uğraşıyorsunuz arkadaşlar çıtayı biraz daha yukarı çekmek zorundayız. Türkiye Kasım 2019’da 50+1’i istiyorsa bunu önce yerelde gerçekleştirmek ve Mart 2019’da 50+1’i biz belediyelerde almak zorundayız bunun için çıtayı bir tık daha yukarıya çekmek zorundayız” diye konuştu.

Türkiye’de belediyeciliğe bakıldığı zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı dönemine bakmak gerektiğini ifade eden Kaya, “Türkiye’nin şehirlerinin dününe bugününe ve yarınına baktığımızda yine siyasetin dününe bugününe ve yarınına baktığımızda Tayip Bey’in bu ülkenin şehirciliğinde bu ülkenin yönetimlerine imza attığını ve ona yol arkadaşı olmak bizim için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. 1920’de Cumhuriyetin kuruluşuyla beraber 1980’e kadar şehirlerimizin yapısına baktığımızda hemen Cumhuriyetin başında ülke nüfusunun yüzde 75’inin kırsalda köylerde yaşadığını yüzde 25’inin ise şehirde yaşadığı görülmekte buradan bugüne geldiğimizde tam tersine yüzde 80-90’ı şehirlerde yüzde 15-20’si kırsalda köylerde yaşıyorlar. 1980’e kadar bu şehirden kırsaldan merkeze göçlerle beraber şehirlerimizin inanılmaz tahribat yaşadığını görüyoruz. Şehirlerimizi yönetenlerin beceriksizliği, yetersizliğini görüyoruz. 80’li yıllarda rahmetli Özal’ın merkezden gelerek inanılmaz bir kaynak aktarması ve büyükşehir belediyesi kanun ve kararlarının belediyenin şahsi olarak ayaklarının üzerinde durduğunu ve artık hizmet verdiğini gördük ama hemen 90’lı yılların başında Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinin Türkiye de belediyelerin iflasının en büyük motoru olduğunu en büyük eksikliğini ortaya koyduğunu öyle bir noktaya getirildi ki şehirlerde yaşanılmaz bir hale getirildiğini hep birlikte görüyoruz. Kamu arazilerinin yanmalarının aslında altındaki imzaya bakarsanız CHP’yi görüyorsunuz şehirlerde teneffüs edilmeyen havayı gördüğünüzde CHP’yi görürsünüz, insanların öldüğü ve cesetlerin çıkarılamadığı noktada yine CHP’yi görürsünüz, yolarından geçilmeyen çamur deryasında yüzen şehirleri bu şekle iten bir CHP zihniyeti” diye konuştu.

Ak Parti iktidarında Türkiye’nin daha da güçlendiğini ifade eden Kaya, Türkiye’nin önünü kesmek isteyenler nedeniyle zaman kaybettiğini vurgulayarak“Türkiye’yi görüyoruz milli gelirin 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara, gayri safi milli hasıla 230 milyar dolardan bugün yaklaşık 800-900 milyar dolara çıktığını görüyoruz. Türkiye sağlıkta, eğitimde, ekonomide, ulaşımda ayağa kalktığını ve yeniden diriliş hareketinin başladığına hep birlikte şahit olmaktayız. Bugün bu hikayeyi aslında nelerle karşı karşıya kaldığımızın en iyi fotoğrafı nükleer santralin temel atma törenini, aslında bir başka hikayeyle birleştirmekte fayda var. Hatırlarsanız Mayıs 2013 Türkiye’nin en zengin bütün gösterilerinin en zirve yaptığı noktadır. İMF’ye borç bitmiştir, Türkiye’de faizler yüzde 7 bin 500’den yüzde 4.25’e inmiştir. Merkez bankası rezervleri 112 milyar dolar seviyesindedir.Borçlanma faizi yüzde 6.1’dir.Kişi başına milli gelirde o zaman 12 bin 480 dolardır ve ihracat 150 milyar dolara çıkmıştır. 12 tane ağaç ve bu ağaçlarda nakledilen ağaçlar kesilen ağaçlar değil, bahane edilerek sayınKılıçdaroğlu da hatırlarsanız gençlerle selam olsun onlarla beraberim diyordu.Taksim’den yola çıkıp bütün ülkeyi cehenneme çeviren bir kalkışma yaptı.Buradaki Türkiye bir kaosa, bir darbeye, ayaklanmaya götürmeye çalıştı.Sonunda aslında işin zirvesi, finali gezicilerin bir heyetle beraber o zaman ki başbakan yardımcısından talepleri vardı.Ne demişlerdi;3’ncü köprüyü durdurun, Yavuz Sultan Selim köprüsünü durdurun, 3. havalimanını durdurun, nükleer santralleri durdurun, Kanal İstanbul’u durdurun.Aslında söyledikleri bunları durdurmak değil, talepleri Türkiye’yi durdurmaktı. Arkasından 17-25 Aralık,MİT, 15 Temmuz’u peş peşe yaşadık. Türkiye son 5 yılda, belki 100 yılda yaşadığı bütün sıkıntıların hepsini birlikte yaşadı.Geriye dönüp baktığımızda Yavuz Sultan Selimi açtık, 3. havalimanını 29 Ekim 2018’de inşallah açacağız.Nükleer santralin temelini attık, 5 yıl gecikerek ama olsun ve Kanal İstanbul’da proje aşamasında kurgulama gibi bir noktaya girdik. 5 yıldır bu ülkede sadece FETÖ’cüler değil aynı zamanda onlarla iş birlikteliğinde olan CHP’liler, dış odaklarla beraber bir ihanetin işaretidir.Bunları hep birlikte milletimizin arkasında dağ gibi durarak aştık” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaya:, “100, yılda, yaşananların, , fazlası, son, 5, yılda, yaşandı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı