Haber Detayı
17 Haziran 2019 - Pazartesi 17:35 Bu haber 2269 kez okundu
 
Karpuz 25 kuruşa alıcı bulamıyor
Manavgatlı karpuz üreticileri, ürettikleri karpuzu 25-30 kuruşa satamıyor. Manavgat Hali’nde toplanan karpuz üreticileri; maliyeti en az 60 kuruşa gelen karpuzu 30 kuruşa satamadıkları için ellerinde kaldığını belirterek yetkililerden yardım istedi. Karpuz üreticileri ile bir araya gelen Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ise ulusal medyaya seslenerek, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde, karpuzun pazar ve market tezgahında kilosu 4-5 liraya satılırken veryansın ettiklerini hatırlatarak, “Gelsinler üreticinin halini görsünler, şimdi de fiyatlar maliyetin altına düştü bu çiftçi nasıl geçinecek diye sorsun” dedi.
YAŞAM Haberi
Karpuz 25 kuruşa alıcı bulamıyor

Ürettikleri karpuzu 25-30 kuruşa satamayan ve elinde kalan üretici Manavgat Hal’inde bir araya gelerek yetkililere seslendi. Satış rakamlarının maliyetlerin altında kaldığını dile getiren çiftçilere bir araya gelen Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ve Manavgat Komisyoncular Derneği Başkanı Dursun Ataş, basın açıklaması yaparak ulusal medya ve yetkililere seslendi.

Manavgat’ta 420 bin dönüm tarım arazisinin bulunduğunu ve bunun ancak 5 bin 500 dönümünde karpuz ve kavun ekildiğini belirten Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, “Şuan görüyoruz ki karpuz 30-35 kuruşa satılmıyor geçen yıl 45-50 kuruş olan karpuz şuan 30 kuruşa kalmıyor. Ulusal basın buradan karpuz 1 liraya alınıp 3-4 liraya İstanbul’da satılırken haykırıyordu, domates 2-3 liraya halden çiftçiden alınıp İstanbul’da 5-6 liraya satılırken Türkiye’de ki enflasyonu çiftçiye mal ediyordu. Geçen sene bu dönem 70 kuruş olan karpuz, bugün 30 kuruşa, 1.5 lira olan kavun 70 kuruşa kalkmıyor ama ulusal basında bununla ilgili en küçük bir haber bile görmüyoruz. Niye bu kadar duyarsız kalıyor ulusal basın çiftçinin malı biraz para ettiği zaman ses getiriyorlar günlük haber yapıyorlar ama para etmediği zamanda hiç kimsenin sesi çıkmıyor. Ezilen çiftçi oluyor” diye konuştu.

Karpuz üretiminde planlama hatasının olmadığını ifade eden Metin, “420 bin dönüm arazisi olan bir ilçede 5 bin 500 dönüm kavun karpuz çok değil planlı veya plansız ekimi olarak kabul edersek 5 bin dönüm arazi çok değil. Fide fiyatları 2.60 kuruş 2.70 kuruşa, bu vatandaş bu karpuzun fidesini 2.60 kuruş 2.70 kuruşa alıyor. Bunun içinden nasıl çıkacak şuanda 60-70 kuruş bunun maliyeti var. 60-70 kuruş maliyeti olan malı 30 kuruşa satarsa bu çiftçi yeni seneye umudu da kalmayacak. Bu çiftçi üretmedikçe ülke kalkınamaz, üretim olursa bir ülkede ülkenin kalkınması olur yoksa bu ülkenin kalkınması zordur. Onun için bu çiftçi desteklenmeli gübresinde, ilacında, mazotunda destek verilmelidir” diye konuştu.

Basın açıklamasına katılan Manavgat Komisyoncular Derneği Başkanı Dursun Ataş da, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’in konuşmasına aynen katıldığını belirterek, “Yapılan değerlendirmelerin hepsi yanlış. Birileri yanlış yaptığı için burada bu faturaları bizim buradaki vatandaşlarımızın bedel ödemesine gerek yoktur. Bunların biran evvel gerekli mercilere taşınıp burada gerekli işlemlerin yapılmasına ve duyurulmasını arz ederim. Yapılan bütün işler hep uygunsuz şeylerdir konuşmalarda uygunsuz şeylerdir bunları açarsak mesela yüksek olduğunda yüksek diye bağırılıyor alçak olduğunda hiç kimsenin hakkını savunmuyorlar. Bu nasıl olacakta vatandaşın borçları ödenecek çiftçi yıldan yıla borçlu giriyor, ötekiler yaralı kuş gibi çırpınıp duruyor bunların biran evvel çözülmesini istiyorum” dedi.

Basın açıklamasına katılan karpuz üreticisi Hüseyin Deniz de karpuzu 60 kuruşa ürettiğini ifade ederek, “Karpuz 30 kuruşa kalkmıyor, düştüğü zaman kimse lanse etmiyor, yükseldiği zaman çok fiyatlı diye basın ver yansın ediyor. 50 bin liralık gübre 60 bin lira olmuş 120 bin liralık gübre 170 bin lira olmuş bir siyak muşamba 9 bin liradan 17 bin lira olmuş, bir fide 3 bin lira olmuş ne yapacağız biz, bizim maliyetimiz zaten kurtarmıyor. 60 kuruşa maliyeti olan şeyi 30 kuruşa satamıyoruz” diye konuştu.

Manavgat Hali esnaflarından Süleyman Coşar ise halci ve komisyoncuların günah keçisi ilan edildiğini vurgulayarak, “Halci, üreticiyle tüccarın arasında bağlantı kuran kişi, buradan mal ucuz olduğu zaman gittiği yerde biz gerçekten gittiği yerde satılmıyor diyorlar oradan acizleniyorlar. Bir kilo karpuzun 50-60 kuruş maliyeti var şuanda 25-30’a zorunda olduğumuz için satıyoruz. Bunu eğer 2 liraya satsak şimdi hemen devlet büyüklerimiz derki kardeşim 2 liraya karpuz mu olur der ama 30 kuruşa düştüğünde 20 kuruşa düştüğünde buna hiçbir çare bulan devlet büyüğümüzü görmedim, biz burada yalnız kalıyoruz. Bu iş nasıl olacaksa bunun çaresine en kısa zamanda bakılmasını istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karpuz, 25, kuruşa, alıcı, bulamıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı