Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 10:15 Bu haber 6316 kez okundu
 
Kanser taramalarını ihmal etmeyin
Vücut hücrelerinin anormal bir şekilde üremesi ile meydana gelen hastalığın kanser olarak nitelendirildiğini ifade eden Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)'nün önerisi ile her yıl 4 Şubat tarihinin Dünya Kanser Günü olarak kutlandığını söyledi. Bu günde kanser hakkında farkındalık oluşturma çalışmaları yürütüldüğünü ifade eden Dr. Eker, İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Kolorektal ve Rahim Ağzı Kanseri taramalarının ücretsiz yapıldığını belirterek, kanserde ihmalin öldüreceğini, erken teşhisin ise hayat kurtaracağını söyledi.
SAĞLIK Haberi
Kanser taramalarını ihmal etmeyin

04 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında kanser ve türleri hakkında bilgi veren Dr. Eker, kanserle mücadelede erken teşhisin hayat kurtaracağını söyledi.
Dr. Eker yaptığı açıklamada:
“Sağlık Bakanlığı'nın da üye olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)'nün önerisiyle 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kabul edilmiştir. Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. 
Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. 
Kanser; anormal vücut hücrelerinin başıboş kontrolsüz bir şekilde üremeleri ile meydana gelen bir çeşit hastalıktır. Sigara ve kimyasal maddeler, radyasyon, virüsler gibi çevresel nedenlerle, hormonal nedenler, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler kanserin oluşumunda rol oynar. Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, uzun süren, iyileşmeyen yaralar, beklenmeyen kanama ve akıntılar, meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler, yutma güçlüğü veya hazımsızlık, siğil ve benlerde belirgin değişiklik, nedeni belli olmayan ani kilo kayıpları, uzun süren ses kısıklığı ve öksürük kanserin belirtisi olabilir. Özellikle kadınlarda en sık görülen kanserler arasında meme, rahim, kalın bağırsak, akciğer kanserleri'dir. Yaş ilerledikçe kadınlarda kanser görülme sıklığı daha da artmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanserler arasında akciğer kanseri alırken bunu prostat ve kalın bağırsak kanserleri izlemektedir. Erken tanı ve tedavi ile kanser hastalarında önemli oranda iyileşme olabilmektedir. Bu nedenle periyodik sağlık kontrolleri yapılmalı, kanser belirtisi olabilecek şikâyetleri olan insanların en kısa zamanda hekime başvurması gerekmektedir.
Kanser Daire Başkanlığımızın da üyesi olduğu Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) 2013 Dünya Kanser Günü'nde kanser hakkında doğru yanlış bilinenler üzerinde durmaktadır. Dünyada ve ülkemizde kanserle ilgili bazı yanlış bilgiler ve doğruları aşağıda vurgulanmıştır.
Yanlış 1: Kanser bir sağlık sorunudur.
Doğru: Kanser sadece bir sağlık sorunu değildir. Sosyal ve ekonomik yönleri de olan insan haklarını etkileyebilen bir sorundur. 
Yanlış 2: Kanser gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır. 
Doğru: Kanser küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.
Yanlış 3: Kanser ölüm demektir. 
Doğru: Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir. 
Yanlış 4: Kanser benim kaderim, ondan kaçamam. 
Doğru: Kanser önlenebilir bir hastalıktır. 
Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir.
İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Kolorektal ve Rahim Ağzı Kanseri Taramaları Aile Sağlığı Merkezlerimizce ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.
Unutmayalım erken teşhis hayat kurtarır”
Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Kanser, taramalarını, ihmal, etmeyin,
Yorumlar
Haber Yazılımı