Haber Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 19:22 Bu haber 3947 kez okundu
 
Kadın sığınma evi ne zaman yapılacak?
2011 yılında yapılan Manavgat Belediye Meclisi toplantısında, mecliste gurubu bulunan tüm partilerin oy birliği ile kabul edilen Kadın Sığınma Evi'nin yapımı kararının aradan 9 yıl geçmesine rağmen hayata geçirilmemesini eleştiren Büyük Birlik Partisi (BBP) Manavgat İlçe Başkanı Mesut Alkan, "Tacizin, istismarın, sömürünün, şiddetin sürekli yükseldiği ülkemizde ve Manavgat’ta bu konuya tüm yöneticilerin hassasiyetle yaklaşması önemli" diyerek, Manavgat'ta bulunan tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırdı.
YAŞAM Haberi
Kadın sığınma evi ne zaman yapılacak?

Türkiye genelinde son günlerde artan kadına şiddet olaylarının ardından, kadınların kendi kaderlerine bırakılmasının yanlış olduğunu ifade eden BBP Manavgat İlçe Başkanı Mesut Alkan, 240 bin nüfusa sahip Manavgat'ta bir Kadın Sığınma Evi'nin olmamasının düzeltilmesi gereken bir hata olduğunu belirtti.

Kadın Sığınma Evi'nin Manavgat için bir zaruret olduğunu vurgulayan Alkan, "Belediye mevzuatlarıyla yerel yönetimlerin de yapmakla yükümlü olduğu ancak ‘dar bütçeler’ nedeniyle ya da ‘egemen politikalar’ sonucu hayata geçirmedikleri ama büyük bir ihtiyaç olan kadın sığınma evleri hem bir kanuni sorumluluk hem de bir ihtiyaçtır. Tacizin, istismarın, sömürünün, şiddetin sürekli yükseldiği ülkemizde ve Manavgat’ta bu konuya tüm yöneticilerin hassasiyetle yaklaşması önemli" diye konuştu.

Manavgat'a bir Kadın Sığınma Evi'nin kazandırılması için toplumsal baskının gerekli olduğunu ifade eden Alkan, "Hem seçilmişler hem halk hem de sivil toplum örgütleri bu konuda yerel yöneticileri sorgulamalı, taleplerini dile getirmeli ve ısrarcı olmalı. Eskiden belediye mevzuatlarında nüfusu 50 bini geçen belediyelerin açmakla yükümlü olduğu kadın sığınma evleri yeterince yapılmayınca, bu kez şartlar biraz daha yükseltildi ve 100 bine çıkarıldı, Hangi gerekçeyle bilmiyorum. Şiddet artarken, bu evlere ihtiyaç çoğalırken nüfusun artırılması ve sığınma evi sayısının aşağı çekilmesi kafa kurcalıyor. Ama gel gelelim bu şarta da uyan belediye sayısı çok az" diye konuştu.

BELEDİYE MECLİSİNİN YAPIM KARARI VAR

Manavgat Belediye Meclisi'nin 2011 yılında Kadın Sığınma Evi yaptırılması yönünde bir kararının olduğunu hatırlatan Alkan, "2011 yılında Manavgat Belediye Meclisi, Belediye Başkan Vekili Sema Ecevitoğlu başkanlığında yapılan toplantıda, Manavgat'a kadın sığınma evi yapımı CHP, MHP ve AK Parti'li meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edilmiş olduğunu, 2012 yılında Antalya Valiliği, BBP Manavgat İlçe Başkanlığı'nın, Manavgat’a kadın sığınma evi yapılma başvurusunu Kaymakamlık aracılığıyla Manavgat Belediyesi'ne ilettiğini, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’nün 2019 yılı Ekim ayında Manavgat Belediyesini ziyaret ettiğini ve bu ziyarette kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarını önlemek amacıyla “Acil Yardım Hattı İşbirliği” Protokolü imzalandığını biliyoruz. Maalesef bugüne kadar hayata geçirilemeyen bu proje bir an önce hayata geçirilmeli" diye konuştu.

 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kadın, sığınma, evi, ne, zaman, yapılacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı