Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 17:44 Bu haber 3320 kez okundu
 
Kadın çiftçi eğitimlerine devam
Kadın Çiftçi Akademisi'nde 13. ders, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük tarafından anlatılan "Sosyal Tarım Uygulamaları" ve Tarımın Terapi Amaçlı Kullanımı" başlıklı eğitimi ile gerçekleşti.
EĞİTİM Haberi
Kadın çiftçi eğitimlerine devam

Antalya'da kurulan ve tarımın en önemli unsurlarından olan çiftçi kadınların potansiyelinin ve tarımsal üretimdeki etkinliklerinin artırılması, toplumsal statülerinin geliştirilmesi için Türkiye'de bir ilk olarak hayata geçirilen Kadın Çiftçi Akademisi'nde 13. ders Döşemealtı ilçesinin kadın çiftçilerinin yoğun katılımıyla Döşemealtı Belediyesi Toplantı Salonunda başladı.
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanlığı, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi işbirliği ile kurulan akademi kapsamında 13.ders çok sayıda kadın çiftçinin katılımıyla Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük tarafından anlatılan "Sosyal Tarım Uygulamaları" ve Tarımın Terapi Amaçlı Kullanımı" başlıklı eğitimi ile gerçekleşti.
2020 yılı Nisan ayına kadar sürecek eğitimlerde kadın çiftçilere; toprak verimliliği ve bitki besleme, iyi tarım uygulamaları, gelir-gider ve maliyet hesapları, kooperatifçilik, tropik meyve yetiştiriciliği, bitki üretiminde atık yönetimi ve kompost yapımı, arıcılık, süt ve süt ürünleri, gıda ürünleri hazırlama ve hijyen, sosyal tarım, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kişisel gelişim gibi konular eğitimler verilecek.
Eğitimlerin sonunda kadın çiftçilere "Katılım Sertifikası" verilecek ve Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılacak satış yeri veya pazar yerlerinde ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacak. Projenin sonunda kadın çiftçilerin ekonomiye ve toplumsal hayata daha güçlü bir biçimde katılım sağlamaları bekleniyor.
Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Kadın, çiftçi, eğitimlerine, devam,
Yorumlar
Haber Yazılımı