Haber Detayı
21 Haziran 2018 - Perşembe 09:46 Bu haber 3741 kez okundu
 
İstiklal Marşı’nı gururla okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yurt genelinde başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında Manavgat İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslara katılan kursiyerler, okuma yazma sertifikalarını Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile aldı. Törende kursiyerler adına konuşan Emine Karaoğlan, konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamazken, kursun düzenlenmesinden dolayı katkısı olan herkese teşekkür etti. 67 yaşında okuma yazma öğrenen Menekşe Aydın ise yıllarca okuma yazma öğrenmek istediğini ancak bugüne nasip olduğunu belirterek, İstiklal Marşı’nı büyük bir gururla okudu. Diğer taraftan Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen kursa 40 civarında Suriyeli ile 1 Filistinli kursiyerin de katılarak Türkçe okuma yazma öğrendiği bildirildi.
- Haberi
İstiklal Marşı’nı gururla okudu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma yazma seferberliğinde Manavgat’ta Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen okuma yazma kurslarında başarılı olan kursiyerler için sertifika töreni düzenlendi. 1. Kademe okuma yazma kurslarına katılan ve başarı ile tamamlayan 266 kursiyere sertifikalarının verildiği törene; Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve eşi Mehtap Yiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Halk Eğitim Merkezi İlçe Müdürü Hüseyin Geyikoğlu, Alanya Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şevki Mat, Manavgat Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ASMEK yetkilileri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

1980 yılından bu yana Manavgat’ta okuma yazma kursları açtıklarını ifade eden Manavgat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Geyikoğlu törende yaptığı konuşmada, Emine Erdoğan’ın başlattığı okuma yazma seferberliği ile bir hareketlilik yaşandığını ve kursiyer sayısının arttığını belirterek, “Bu son kampanyada sayın cumhurbaşkanımız ve eşi kampanyayı başlattı ertesi gün bize okul müdürlerinden ve vatandaşlardan talepler gelmeye başladı. Biz harekete geçtik okul müdürleriyle görev yapacak öğretmenlerin seçimiyle başladık ve bugüne geldik. 86 noktada açılan kurslarımıza 498’i kadın olmak üzere 523 kursiyer katıldı. eğitimin ardından ise başarılı olan 266 kursiyerimiz sertifika almaya hak kazandı” diye konuştu.

Birinci kademe kursların ardından 22 adet ikinci kademe kursların da açıldığını ifade eden Geyikoğlu, bu kurslarda 96 kursiyerin eğitimlerinin halen devam ettiğini belirterek, “İkinci kademe kurslarının arkasından ilk okul diploması bunun yanında ilkokul 1’den, 2’den, 3’den, 4’den terk etmiş okuma yazma bilen insanlarımıza her ay bir sefer sınav yapıyoruz ve sınav sonucunda başarılı olanlara ilkokul diplomasını veriyoruz ve bu diplomayı alan vatandaşlarımız ehliyet alabiliyor, işe girebiliyor, açık orta okula kayıt yaptırabiliyor yani normal ilkokulu bitirmiş vatandaşımızın aldığı belgenin aynısı” diye konuştu.

Kurslarda görevli öğretmenlerin büyük bir özveri göstererek eğitim vermeye geldiğinin altını çizerek teşekkür eden Geyikoğlu, “Ücret hesabı yapmadılar, uzak-yakın demediler, en ücra köye kadar gittiler bizim yardımcı oldular. Vatandaşlarımızın eğitimini yaptılar ve öğretmenlerimizin emeğinden ve fedakarlığından dolayı teşekkür ediyorum. Okul müdürlerine teşekkür ediyorum bize kapılarını açtılar biz bunun yanında 3150’ye yakın kurs açabiliyoruz vatandaş bizden ne talep ederse biz vatandaşın hizmetindeyiz. 12 ve üzerinde olduğu müddetçe öğretmen bulmakta sıkıntı çekmiyoruz öğretmen buluyoruz ve vatandaşa faydalı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu. HEM Müdürü Hüseyin Geyikoğlu ayrıca okuma yazma kursuna katılmak isteyen sadece 1 kişi bile olursa kursu açacaklarını söyledi.

Konuşmasının sonunda Kaymakam Dr. Mustafa Yiğit, Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir ve Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla’ya teşekkür eden Geyikoğlu, “Sayın kaymakamım bize gösterdiğiniz destekten ilgiden dolayı size teşekkür ediyorum. Milli eğitim müdürüme ve şube müdürüme hepsi bize yardımcı oldular önümüzü açtılar onlara teşekkür ediyorum. Belediye başkanım ve ekibine teşekkür ediyorum. Milli eğitim müdürlüğümüzle belediyemiz arasında bir protokol var protokol kapsamında hep çalıştık birbirimize destek verdik, yardımcı olduk belediye başkanımıza tebrik ve teşekkür ediyorum. Antalya büyükşehir belediyemize ve Antalya büyükşehir belediyemize bağlı ASMEK sorumlularına teşekkür ediyorum. Desteklerinden ve çalışmalarından dolayı, müftümüze teşekkür ediyorum bize okul olmayan, oda olmayan yerlerde camilerin altında kuran kursu eğitimi yaptıkları odayı bizlere verdi biz orada okuma-yazma kursu verdik sayın müftümüze ve personeline teşekkür ediyorum. Kurslarımız devam ediyor vatandaş ne zaman isterse biz Manavgat’ın her yerinde kurs açmaya vatandaşa hizmet etmeye hazırız” diye konuştu.

CEHALETLE MÜCADELE GÖREVİMİZİN BAŞINDA YER ALIYOR

Törende konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit gayretle başlandıktan sonra yapılamayacak hiçbir işin olmadığını belirterek, “Okuma yazmanın önemine dair çok fazla söylenebilecek bir şey yok, bizim için belki rakamlar konuşuyor ama okuma yazmayı öğrenenler için duygular, düşünceler, fikirler var dolayısıyla onların hayatı için çok önemli bir olay gerçekleşiyor, hepsini tebrik ediyorum” diye konuştu.

Hayatın birçok noktasında okuma yazmanın gerekliğinin ortaya çıktığını ifade eden Kaymakam Yiğit, “Cehaletle mücadele en başta gelen görevlerimizdendir. Meydanda bir levhayı okumak, yolda giderken bir uyarı levhasını okuyabilmek, hastaneye nasıl gidilir bunu öğrenebilmek, bir gazetenin başlığında neyi ifade ediyor bunu anlayabilmek çok büyük bir şey ifade ediyor. Hiç kimse cahil kalmasın hiç kimse okuma-yazma konusunda eksik kalmasın bunun mücadelesini veriyoruz” diye konuştu.

Kaymakam Yiğit konuşmasında son olarak kursların düzenlenmesinde emeği geçen HEM Müdürü Hüseyin Geyikoğlu ve öğretmenlere teşekkür etti.

SEVİNÇ GÖZYAŞLARI SALONU DUYGULANDIRDI

Törende kursiyerler adına konuşma yapan 65 yaşındaki Emine Karaoğlan, artık kendi başına hiç kimsenin yardımı olmadan çıkabileceğini, hastaneye gitmek istediğinde hiçbir zorluk yaşamadan tedavisini olabileceğini sevinç gözyaşları içerisinde anlatırken, salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Karaoğlan okuma yazma öğrenmesinde katkısı olan herkese teşekkür ederken yine gözyaşları arasında sahneden alkışlarla indi.

Diğer taraftan 67 yaşındaki Menekşe Aydın, yıllardır okuma yazmayı öğrenmek istediğini ancak bugüne nasip olduğunu ifade ederek İstiklal Marşı’nı gururlu bir şekilde okudu. Cana yakın ve sıcak tavırları ile dikkat çeken Menekşe Aydın, Kaymakam Yiğit ve eşi Mehtap Yiğit’te ile fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Konuşmaların ardından Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Halk Eğitim Merkezi İlçe Müdürü Hüseyin Geyikoğlu ve Alanya Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şevki Mat sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikalarını verdiler.

Manavgat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan okuma yazma kurslarına 40 civarında Suriyeli ile 1 Filistinlinin de katılarak Türkçe okuma yazma öğrendiği bildirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstiklal, Marşı’nı, gururla, okudu,
Yorumlar
Haber Yazılımı