Haber Detayı
18 Mayıs 2018 - Cuma 10:22 Bu haber 2461 kez okundu
 
İstihdam teşvikleri anlatıldı
Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MASMO) tarafından İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde düzenlenen seminer ile muhasebeci ve mali müşavirlere SGK düzenlemeleri, İŞKUR teşvikleri ve asgari ücret devlet desteği konularında bilgiler verildi.
YAŞAM Haberi
İstihdam teşvikleri anlatıldı

Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MASMO) tarafından İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde düzenlenen seminer ile muhasebeci ve mali müşavirlere SGK düzenlemeleri, İŞKUR teşvikleri ve asgari ücret devlet desteği konularında bilgiler verildi.

 

7103 sayılı kanunla gelen SGK düzenlemeleri, İŞKUR teşvikleri ve asgari ücret devlet desteği konulu seminer MASMO tarafından İbrahim Sözen gençlik merkezinde düzenlendi. Semineri TÜRMOBTESMER eğitmeni SMMM Mücahit Yılmaz sundu.

Seminerin açılış konuşmasını yapan MASMO Başkanı Nezih Özgenç, “Mesleğimizin birçok önemli sorunu bulunmakla birlikte son zamanlarda yaşadığımız son dakika beyanname gönderme sürelerinin uzatılmasının artık son bulması gerektiği bu bağlamda TÜRMOB ve odaların beyan verme süreleri ile ilgili görüşlerinin yetkililerce dikkate alınması bizim için önemlidir. Ayrıca yine mesleğimizin gündemine vergi affı girmiş bulunmakta.Vergiafları, aflardan yararlananları ilgilendirmekle birlikte tüm emeği meslek mensuplarımız harcamaktadır” dedi.

Özgenç’in konuşmasının ardındanTÜRMOBTESMER eğitmeni SMMM Mücahit Yılmaz; SGK düzenlemeleri, İŞKUR teşvikleri ve asgari ücret devlet desteği konularında meslek mensuplarına bilgiler verdi.

Yılmaz, “27 Mart 2018 tarihinde işverenlerin merakla beklediği önemli bir torba yasa düzenlemesi resmi gazetede yayımlandı. 7103 Sayılı Kanun’la 4447 Sayılı kanuna eklenen geçici 19’uncu ve 20’inci maddeler ile gerekli şartları sağlayan işverenlerin belirlenen süreler boyunca sigorta primleri ile birlikte gelir ve damga vergileri devlet tarafından karşılanacaktır.

01/01/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında uygulanacak 4447 Sayılı kanunun 19’uncu maddesine göre uygulanacak olanistihdam teşvikinde işverenlerin 2017 yılında çalıştırdıkları ortalama işçi sayısına ilave işe alacaklarıişçilerin aşağıdaki sürelerde sigorta primleri ile birlikte gelir ve damga vergileri devlet tarafından karşılanacaktır.

- 18 yaşından büyük kadın,

- 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek sigortalılar,

- İşkur’a kayıtlı engelliler engelli sigortalılar için sigortalının işe giriş tarihinden itibaren 18 ay süreyle,

İşe giriş tarihi itibariyle (18 yaşın altındaki sigortalılar dahil) olmak üzere diğer sigortalılar için sigortalının işe giriş tarihinden itibaren 12 ay süreyle, uygulanacaktır.

4447 Sayılı kanunun 20’inci maddesine göre01/01/2018 ile 31/12/2018 tarihleri arasında uygulanacakolan Bir Senden Bir Benden adı ile bildiğimiz teşvikte2017 yılı çalışan ortalaması 1-3 olan ve ustalık belgesine sahip işverenlere 2017 yılındaki ortalama işçiye ilave aldıkları en fazla 2 işçi içinsigorta primleri, gelir ve damga vergisiile birlikte ücret desteği de sağlanacaktır.

01.01.2018 tarihi itibari uygulanacak 4447 Geçici 19 ve 20. Madde' de belirtilen teşviklerden yararlanma şartlarından bir tanesi İŞKUR' a kayıtlı işsiz olmasıdır. Bu teşviklerden faydalanabilmek için işçinin mutlaka İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekmektedir. Dolayısı ile İŞKUR kaydı olmayan kişi için bu teşviklerden faydalanmak mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

Eğitimin sonunda oda başkanı Nezih Özgenç eğitmen SMMM Mücahit Yılmaz'a plaket takdim etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstihdam, teşvikleri, anlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı